Naozaj si mám myslieť, že človek, ktorý nad ženami rozmýšľa v kontexte svojho plného bruška, berie odborné stanovisko šéfky na čele Štátneho ústavu na kontrolu liečiv čisto odborne a ani mu pri tom nenapadne, že je žena?

Naozaj si mám myslieť, že niekto, kto na deň žien napíše na fejzbúk, že je skvelé, že ženy sú na svete, lebo sa na ne dobre pozerá, berie ženu ako prirodzenú partnerku na odbornú diskusiu? Neberie, len to nepovie nahlas. Ale to na tom nič nemení.

Baťová vs. Matovič a ženy

Že ženy v prvom rade neberie ako kuchárky, opatrovateľky detí a keď majú k tomu aj pekný zadok... Tak nás najskôr musí o tom presvedčiť.

Predstavte si, že by pani Baťová bola plnoštíhla, nebodaj staršia alebo bezdetná? A už vôbec nie slobodná matka?

Svet, v ktorom žije IM, premýšľa o ženách takto a vždy. Politická korektnosť je len výmysel liberálov, kohokoľvek na koho treba zaútočiť.

Naozaj si Eva Babitzová myslí, že inak je IM mačo s jeho žienkami domácimi, ale v tomto prípade svoje predsudky zahodil a premýšľa nad Zuzanou Baťovou len v kontexte, že je odborníčka? A také by sa prečo malo stať?

Predstava sveta, v ktorom dožadovanie sa rodovej rovnosti znamená ukazovanie žien ako tých slabších, je proste mimo. Naopak, ak niekto musí zápasiť s nespravodlivosťou na základe pohlavia a aj tak to dáva, je ten silnejší. Eva Babitzová píše, že vie vymenovať milión prípadov diskriminácie na základe pohlavia. Ale tento jeden to určite nebol. A to ako vie?

Môžeme si Matoviča kresliť v akých chceme farbách, takto to dnes je. Expremiér vyhral anketu Sexistický blud po zásluhe. Myslíte, že sa zmenil?

Áno, ak by bol na čele ŠUKL-u muž, tiež by od neho dostal svoje, ale stále by ho bral ako partnera, protivníka. Neznamená to menej vulgárnosti a energie, ktorú by do toho vložil. Ale je to jednoducho iné. Ženy berie inak. Naloží im to, čo pánom a ešte pridá niečo naviac. A to je ten problém, to naviac.

Minister Krajniak je na tom s názormi na ženy asi ešte horšie, ale tiež už zrejme pochopil, že by radšej mal mlčať. To však naozaj neznamená, že ak niekto mlčí, zmenil názor. Rovnako tak minister pre čokoľvek, čo mu práve napadne.

Igor Matovič za svoju politickú kariéru už dourážal hádam každého, kto mal na veci iný názor. Prečo by s tým mal dnes prestať? Ženy v OĽANO nehrajú nijakú dôležitú úlohu. Viete o tom, že by ministerka kultúry niečo presadila?

Celá agenda žien v OĽANO je len o zákaze interupcií. A že bola žena jednotka na kandidátke? A kedy ste ju videli zobrať si vážne slovo a povedať niečo, čo malo dopad na túto krajinu?

Nie, Igor Matovič žije v pánskom klube a ženy má len na okrasu. Ak by sa naozaj chcel zmeniť (nemyslím si to), musel by sa veľmi snažiť. Zatiaľ tomu vôbec nič nenasvedčuje.

Rovnosť pohlaví a pohovory 

Vráťme sa ale k rovnosti pohlaví. Som muž. Predstava, že sa ma niekto na pohovore spýta, či mám malé deti a ako to mám vyriešené doma, ak ochorejú, je mi smiešna. Neviem si to ani predstaviť.

Asi to je tým, že to nemusím riešiť. Nikto sa ma to nespýta, lebo vždy sa očakáva, že tento problém vybaví žena. Nie ja, ale moja partnerka. Alebo starí rodičia, alebo hocikto, len nie ja. Takže načo by sa ma na to pýtali?

Ak príde na pohovor žena, už sme sa dostali tak ďaleko, že to nikde ako dôvod, prečo si nájdu lepšieho mužského kandidáta otvorene, neuvádzajú. Často sa nájde iný dôvod, prečo tam zamestnávateľovi lepšie zapadne muž. Bude predsa treba byť v práci a ťahať nadčasy, nemôžeme tu mať nikoho, kto naopak bude pravidelne na OČR-ke.

A ak je žena už po 50-ke, tak už sa má predsa venovať vnúčatám a nie tu zaberať miesto. To, že to niekde nepriznajú nahlas neznamená, že tak neuvažujú. Stále tak premýšľajú aj úradníci aktuálnej vlády.

Nie, netvrdím, že sa toto deje v 100 percentách prípadov. Určite nie. Ale kto vie presne povedať, v koľkých percentách prípadov sa to deje? Počuli ste niekedy, aby sa priemerný mužský kandidát sťažoval, že ho nevzali, lebo je muž? Nie, nevzali ho, lebo majú lepšieho/lepšiu kandidátku.

Ale, aby sa muž sťažoval, že nemohol do práce, lebo má doma deti? Také sa proste nedeje. Bavíme sa o tom verejne, nebavíme. Deje sa to? Deje. 

Povedal Igor Matovič verejne niečo o pohlaví Zuzany Baťovej? Nepovedal. A preto mu veríme, že nad ňou nepremýšľa len ako o peknom vešiaku a kuchárke? Ja nie. Ak má Eva Babitzová pocit, že to tak nie je, je to problém a naozaj škodlivá vec pre ženy. Smutné je, že s tým vždy prídu najmä ženy.

Inak moje prvé dieťa sa má narodiť v lete. Bude to dievča a plánujem s ňou byť doma na OČR-ke väčšinu času ja. Našťatie sa o prácu pre túto vládu uchádzať neplánujem. Verím, že sa mi dcére podarí vysvetliť, že debata o rovnosti pohlaví nie je debatou o slabosti žien, ale naopak. Že len silní ľudia dokážu pochopiť o čom je debata o rovnoprávnosti.