Takmer každá žena na Slovensku (85 percent) prežíva strach, ak ide sama v neskorých večerných hodinách po ulici. Takmer tretina prežíva veľký strach, viac ako polovica mierny. Ženy sa boja bez rozdielu veku či kraja, v ktorom žijú.

Ženy majú večer strach

Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu od prieskumnej agentúry NMS Market Research, ktorý prebiehal v čase od 21. – 24. septembra 2023, teda krátko po zverejnení prípadu unesenej študentky v Bratislave.

“Prípad unesenej študentky mohol mať vplyv na výsledky prieskumu a na zarážajúce čísla. Podľa môjho názoru však podobné prípady nevyvolávajú strach len na určité obdobie, ale ho v ženách kumulujú a zintenzívňujú,” povedala pre Ženy v meste autorka prieskumu Denisa Lakatošová z agentúry NMS Market Research.

Z prieskumu vyplynulo, že každá druhá žena radšej nechodí v neskorých hodinách von (48 percent), alebo aspoň nechodí po tme sama (51 percent).

„Predovšetkým mladšie ženy do 26 rokov sa v porovnaní s ostatnými častejšie chránia aj tak, že s niekým telefonujú, nosia so sebou predmety na obranu a čím ďalej tým častejšie využívajú aj zdieľanie svojej polohy GPS so svojim partnerom, partnerkou či rodinou,“ uviedla Denisa Lakatošová.

V situáciách, ktoré ženám nie sú príjemné, sa vo väčšej miere ocitli predovšetkým mladé ženy do 34 rokov.  6 z 10 žien v tejto vekovej generácii uviedlo, že sa ocitli v situácii, kedy sa im prihovárali cudzí muži a nebolo im to príjemné.

Každá druhá priznáva, že dostáva nevhodné správy na sociálnych sieťach. Ničím výnimočným pre tieto ženy nie je ani pokrikovanie na ulici (44 percent), či nepríjemný pocit, že ich niekto prenasleduje (35 percent).

„Neznamená to však, že v týchto situáciách sa ocitávajú len mladé ženy. V nepríjemných situáciách s mužmi sa ocitlo 64 percent žien vo veku od 35 do 50 rokov a 57 percent žien starších ako 50 rokov,“ dopĺňa výsledky Denisa Lakatošová.

Ženy nedôverujú polícii

Až 59 percent žien pritom nedôveruje polícii, že ich dokáže ochrániť pred násilnou trestnou činnosťou so sexuálnym motívom. Vyššia miera dôvery v políciu neprevláda ani medzi mužmi. Porovnateľné percento mužov – 57 percent, takisto nedôveruje polícii, že dokáže ženy ochrániť.

Bol to prvý takýto prieskum agentúry NMS Market Research, téme sa však chcú venovať aj v budúcnosti, aby vedeli dáta porovnávať s "neutrálnejším" období, keď v spoločnosti nebude rezonovať podobný prípad.

“Prípad študentky Soni ma inšpiroval k tomu, aby sme sa téme venovali. Okrem toho zber prebiehal v čase, keď vrcholila predvolebná kampaň, ktorá bola často postavená na živení rôznych strachov, častokrát bez reálnych podkladov či dát. Cieľom bolo preto upozorniť na strach, ktorý je reálny a o ktorom sa nehovorí,” dodala pre Ženy v meste Denisa Lakatošová.