Cenu za odvahu meniť spoločnosť dostali tento rok tri ženy: nezávislá poslankyňa Varína Lenka Ticháková, ktorá bojuje za zmenu názvu Ulice Dr. Jozefa Tisa. Druhou laureátkou je psychologička Soňa Holúbková, ktorá sa už tridsať rokov venuje ľuďom s postihnutím a napokon riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová. Tá bránila nezávislosť a odbornosť úradu pred politickým tlakom počas schvaľovania vakcíny Sputnik V.

„Všetky tohtoročné laureátky upriamujú našu pozornosť na to, čo potrebujeme, aby sa naša demokracia tiež zregenerovala a stala silnou. Zároveň nám svojim príkladom ponúkajú riešenia. Ako by sme mohli spoločne prekonať súčasnú krízu, ktorá sa v súčasnosti vyostruje,“ povedala členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk s tým, že je to prvý raz v 14-ročnej histórii udeľovania cien Biela vrana, čo ocenili len ženy. Tu sú ich príbehy: 

Biela vrana 2021: Soňa Holúbková

Foto - facebook Biela vrana

Psychologička, ktorá sa už tridsať rokov venuje ľuďom s postihnutím. V skostnatenom systéme vyšľapáva nové cesty, aby ich podporila v túžbe žiť samostatne. Pestuje začlenenie každého z nás do spoločnosti, učí nás prijímať a oceňovať inakosť. Znalci témy o nej hovoria ako o „legende zo Žiliny“.

„Soňa Holúbková nám pripomína, že demokracia nemôže byť tyraniou väčšiny. Bude silná len vtedy, keď bude prijímajúca pre všetkých. Keď bude dávať rovnoprávny priestor aj tým, ktorých hlasy málo počuť alebo sú nevypočuté. Za inklúziu sa zasadzovala nekonfrontačne skôr vytváraním priestoru pre spájanie, rovnocenný ľudský zážitok, vytrvalo bez zraku kamier a médií,“ uviedla členka Rady Bielej vrany Táňa Pauhofová.

Biela vrana 2021: Zuzana Baťová

 Foto TASR - Jakub Kotian

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Jej úrad vypracoval počas vrcholiacej vládnej a pandemickej krízy nezávislé hodnotenie neregistrovanej vakcíny Sputnik, ktoré nevyhovovalo zjavnej politickej objednávke. Čelila mediálnym aj politickým tlakom, zažívala posmech i vyhrážky. Napriek tomu neuhla a principiálne obhájila odbornosť a integritu verejnej služby.

“Zuzana Baťová sa vďaka svojmu prístupu stala symbolom integrity nezávislej štátnej služby. Ukázala, aké kľúčové je mať nezávislé sebavedomé inštitúcie, ktoré bránia vládu práva, aj keď volení predstavitelia zneužívajú svoju moc a postavenie. Týmto postojom nás v geopolitickom konflikte jasne kotví v priestore, kde je demokracia hlboko zakorenená,“ povedala členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk.

Biela vrana 2021: Lenka Ticháková

Foto - facebook Biela vrana

Nezávislá poslankyňa Varína, ktorá sa snaží, aby obec našla nový názov pre ulicu Dr. Jozefa Tisa. Pátrala v archívoch, získala stanovisko historikov, robila osvetu a tlačila na zmenu. V obci čelí urážkam, presile a nepochopeniu. Napriek tomu sa nevzdáva a principiálne stojí za hodnotami humanizmu a demokracie i naďalej.

„Lenka Ticháková nám ukazuje silu a dôležitosť každého z nás pre zdravie našej demokracie, najmä v časoch krízy. Ak nebudeme vidieť veci jasne a neurobíme každý, čo je v našich možnostiach, aby sme obránili základné hodnoty, môžeme ľahko prísť o celú demokraciu,“ povedala členka Rady Bielej vrany Eva Kováčechová.

Prezidentka Čaputová: Nenávisť z internetu prešla do reálneho sveta 

Zápas o podobu demokracie nezažíva Slovensko po prvý raz. Opäť potrebujeme, aby časť spoločnosti, ktorá si ctí hodnoty demokracie, zabrala. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore na udeľovaní cien Biela vrana 2021.

Biele vrany napĺňajú obsahom pojem občianskej spoločnosti a nesú odkaz víťazstva nezištnosti nad sebectvom. Keď sa však podľa Čaputovej teraz pozrú ľudia na Slovensko, môžu mať dojem, že nie pravda a láska, ale lož a nenávisť majú navrch. "Nenávisť, ktorá dlho bujnela na internete, prešla do reálneho sveta. Jej terčom sú dokonca aj ľudia, ktorí pomáhajú chorým a v prvej línii na pokraji vlastných síl bojujú proti nákaze," podotkla.