Od pondelka sa v KOLO - Bratislavskom centre opätovného použitia, bude zbierať oblečenie, ktoré sa bežne nezbiera - rukavice, šály, bundy, mikiny, svetre, tričká s dlhým rukávom, zimné topánky aj teplé ponožky. Všetko, čo zahraje (Spodnú bielizeň nezbierajú - poz. red.).

Zbierka a SWAP v KOLO

Zbierať sa bude od pondelka 12. decembra do piatku 16.decembra. V sobotu 17. decembra potom dostane vyzbierané oblečenie šancu nájsť si nový domov prostredníctvom SWAP-u.

V KOLO vymenia prinesené oblečenie vymenia za papierovú pásku, ktorá znamená voľný vstup na sobotný SWAP. Z vyzbieraného oblečenia si môžete bezodplatne odniesť to, čo sa vám zíde. Ak nemáte oblečenie, ktoré by ste chceli vymeniť, nevadí. KOLO myslí aj na minimalistky a minimalistov. Aj oni budú mať možnosť zúčastniť sa swapu a za symbolických 5 eur si môžu prísť doplniť udržateľný šatník. Vyzbieraná suma poputuje do verejnej zbierky KOLO.

Nazvime to zerowaste, bezodpadové alebo udržateľné Vianoce - základná myšlienka opätovného využitia vecí hovorí o šetrení zdrojmi. Našimi aj tými, ktoré nám poskytuje planéta.

V KOLO nájdeme dary všetkého druhu - hračky, knihy, športové potreby, porcelánovú vázu či lyže. Keď si urobíme Vianoce udržateľnejšie, podporíme tak prírodu aj seba navzájom. Prostredníctvom zdrojov, ktoré sme ušetrili môžeme posielať dobro ďalej tým, ktorí to potrebujú.

 

Foto - KOLO - Bratislavské centrym opútovného použitia

KOLO - Bratislavské centrum opätovného použitia otvorilo svoje brány 8.októbra a odvtedy sa teší pozornosti nielen obyvateľov a obyvateliek Bratislavy, ale aj širšieho okolia. Dva mesiace od otvorenia ho navštívilo skoro 25 000 ľudí a vyzbieralo sa vyše 70 867 eur na transparentom účte neziskovej organizácie „Dajme veciam druhú šancu 2“.

Návštevníci môžu takto formou príspevku do verejnej zbierky získať veci z druhej ruky, ale aj priniesť tie, ktoré im už v domácnosti neslúžia. Výťažok z verejnej zbierky ide na účel verejnej zbierky

Za dva mesiace priniesli návštevníci do centra vyše 8,5 tony predmetov. "Veci tu naozaj doslova kolujú. Niekedy sa stane, že k nám prinesú vec, ktorú ani nestihneme poriadne vyložiť na poličku a hneď po ceste zo skladu má nového majiteľa," hovorí pre Ženy v meste projektová manažérka cirkulárnej ekonomiky Martina Čechová.

V KOLO sa nachádzajú aj obrazy, ktoré sú vyrobené z odpadových materiálov. Tieto obrazy vyrobili deti z bratislavských materských, základných a špeciálnych škôl. Ich úlohou bolo vytvoriť obraz inšpiratívnej osobnosti, a to z odpadu, ktorý patrí do žltej zbernej nádoby (v Bratislave je to plast, kovové obaly a nápojové kartóny).

Deti si vybrali osobnosti z rôznych oblastí; športovcov, spisovateľov, rozprávkových hrdinov, spevákov, moderátorov, ekoaktivistov, ale aj iných, pre ne významných ľudí.

Foto - KOLO - Bratislavské centrym opútovného použitia

Reuse centrum je dlho plánovaným projektom hlavného mesta, ktoré si v stratégii prechodu na obehové hospodárstvo uložilo na rok 2021-2026 vytvoriť aspoň jedno centrum opätovného použitia nepotrebných, ale stále funkčných a zachovaných vecí.

Reuse centru predchádzalo organizovanie tzv. mestských bazárov, ktoré však boli časovo obmedzené. Teraz obyvatelia a obyvateľky nielen Bratislavy ale aj celého Slovenska, môžu nosiť nepotrebné, ale stále zachovalé veci do KOLO až šesť dní v týždni. Ukázalo sa, že ľudia sa chcú správať ekologicky a záleží im na tom, aby nevytvárali zbytočný odpad.

Radi si urobia tú námahu a odnesú nepotrebné veci do KOLO, kde im dajú šancu na druhý život. Takto chytia druhý dych nepotrebné lyže, kočíky, čajový servis, či knihy. Nosiť veci môžu obyvatelia a obyvateľky do KOLO na adresu OC Korzo na Pestovateľskej 13 v Bratislave až ž dní v týždni nasledovne:

 

 

* v utorok až piatok od 10.00 do 18.00

∗ v sobotu a nedeľu od 10.00 do 17.00

∗ v pondelok je zatvorené