Šárka Nohelová je burlesque performerka, producentka a učiteľka z Bratislavy. Umeniu zvádzania, ako ho nazýva, sa venuje už skoro desať rokov. “Moje umelecké meno vychádza z príbehu, v ktorom môj kamarát nazýval sexuálne uspokojenie svojej priateľky tak, že jej dal veľa lásky,” spomína Šárka.

“To je vlastne moje umelecké meno, len preložené do angličtiny. Znamená teda orgazmus,” hovorí Šárka Nohelová, ktorá v roku 2014 založila Bratislava Burlesque Academy. Okrem burlesque predstavení organizuje špeciálne workshopy pre verejnosť, venuje sa aj aktivizmu.

Umenie zvádzania zo 17. storočia

“Burlesque je umenie zvádzania a odhaľovania sa, s bohatou históriou a pevnými myšlienkovými základmi. Elementy tohto umenia používame ako nástroj na prácu so sebavedomím, sexualitou a kreativitou, ” vysvetľuje pre Ženy v meste Šárka Nohelová. Počiatky burlesque show siahajú do 17. storočia. Samotný názov je odvodený od talianskeho slova “burla”, čo znamená vtip. Pôvodne bolo toto umenie kombináciou komédie a provokácie. Predstavenia boli kombináciou prepracovaných tanečných vystúpení, spevu aj grotesky.

Postupom času žáner nadobudol nový rozmer, stal sa nástrojom na vyjadrenie celospoločenského postoja a bezpečným miestom na sebarealizáciu. Dnes je burlesque čoraz populárnejšou formou tanca, ktorý láka ženy po celom svete svojou zmyselnosťou a hravosťou. Zároveň pomáha spoznať vlastnú hodnotu a sebalásku.

Čo je to burlesque 

Tanec, pohyb a divadlo fascinovali Šárku Nohelovú od útleho veku. Počas štúdia v zahraničí raz náhodne zavítala na kurz umenia zvádzania. Čo sa spočiatku javilo ako netradičné hobby, prerástlo v celoživotnú lásku. Šárku burlesque opantal tak, že sa mu rozhodla venovať profesionálne. “Na burlesque ma oslovila možnosť pracovať s telom, sexualitou a rozvíjať svoju kreativitu. Už je to osem rokov a zatiaľ neplánujem prestať,” hovorí umelkyňa.

Za necelú dekádu stihla vystupovať po celom svete. Jej predstavenia zaplnili bary a kabarety v New Yorku, Štokholme, Londýne aj v susednej Prahe. Každé zo svojich vystúpení považuje Šárka za hodnotné a osobité.

Lotta Love, vlastným menom Šárka Nohelová. Foto - instagram

“Všetky vystúpenia, naozaj každé jedno je pre mňa dôležité a výnimočné. Moje spomienky a zážitky sú to najcennejšie, čo vlastním," priznáva. Pred výstupom na pódium ju napriek dlhoročným skúsenostiam málokedy opúšťa nervozita. Podľa performerky však motýle v bruchu k vystupovaniu pred divákmi patria. “Prekvapuje ma, že sa stále mám kam posúvať a moja myseľ sa stále môže viac a viac otvárať. Veľmi ma tento proces baví,” opisuje Šárka Nohelová, ako je fascinovaná umením zvádzania.

Sebaláska je práca na celý život

Pre mnohých ľudí, ktorý o burlesque show nepočuli, je umenie synonymom k slovu striptíz. “Pri striptíze sa objavuje celková nahota. V burlesque ostávajú bradavky a vulva zakryté. Pokiaľ sa bavíme o ženskom striptíze, tak je väčšinou zameraný na heterosexuálneho muža. Na rozdiel od striptízu, burlesque show oslovuje prevažne ženské publikum,” vysvetľuje odlišnosti Šárka.

Čo ale tieto dve formy živej zábavy pre dospelých spája, je slobodný prejav tela a sexuality. Snaha porozumieť vlastnému telu robí z burlesque umenie, vďaka ktorému sa ženy učia milovať samé seba a cítiť sa krásne. Byť schopný akceptovať vlastné telo nemožno podľa Šárky podceňovať. Či chceme alebo nie, je schránkou, v ktorej žijeme.

Lotta Love, vlastným menom Šárka Nohelová. Foto - instagram

“Sebaláska je práca na celý život, ktorá nemá definitívny cieľ ani koniec. Niektoré dni je to lepšie, niektoré horšie a tak je to normálne. Je podľa mňa dôležité vedieť identifikovať, čo nám v tomto pomáha a to rozvíjať, tomu sa venovať,” zamýšľa sa umelkyňa.

Sprísnenie interrupcií nedáva zmysel

Umenie zvádzania nie je len tanečnou zábavou s množstvom flitrov a extravagantných kostýmov. “Burlesque je tiež politický,” vysvetľuje Šárka Nohelová, “Je možné ho použiť aj aktivisticky na vyjadrenie rôznych názorov, či istého nesúhlasu s nastavením spoločnosti.”

Mladá umelkyňa je na svojich sociálnych sieťach aktívna aj v otázke reprodukčných práv žien. Nielen zdieľaním virálneho hesla moje telo, moja voľba podporila nedávne protesty proti návrhu zákona z pera poslankyne Anny Záborskej. Opakovaným pokusom na sprísnenie interrupcií na Slovensku nerozumie. “Je to odpad. Som z toho unavená. Veľmi ďakujem všetkým aktivistom a aktivistkám, ktorí v tejto otázke konajú najviac. Organizácie ako Možnosť Voľby a Nebudeme Ticho robia obrovskú a dôležitú prácu pre nás všetkých,” myslí si umelkyňa.

Burlesque búra spoločenské predsudky

Umenie burlesque je čoraz obľúbenejšie, no dodnes časťou verejnosti považované za kontroverzné. Paradoxne práve vďaka tomu pomáha búrať predsudky aj stereotypy. “Ľudia vďaka týmto shows môžu vidieť telá, ktoré by možno normálne nemali možnosť vidieť. Vidia kontext, ktorý možno sami nevnímajú, názory, ktoré si zatiaľ mysleli len potichučky. Burlesque im ponúka slobodu prejavu, vnímania a postupne ich viac otvára,” vysvetľuje Šárka.

Lotta Love, vlastným menom Šárka Nohelová. Foto - instagram

Práve v dobe internetu, keď sú sociálne siete zaplavené upravenými a na pohľad dokonalými fotografiami, je dôležité pripomínať dievčatám a ženám rôznorodosť a krásu ženského tela. Názory druhých na svoju prácu Šárka podľa vlastných slov už dávno nerieši. “Vybudovali sme si krásnu bublinu, v ktorej to neuveriteľne milujem,” hovorí, “Na nejaké predsudky naozaj nemám čas, ani energiu.”

Burlesque scéna na Slovensku rastie

Burlesque sa na Slovensku vyvíja a rastie. “Myslím, že máme veľmi peknú scénu. Tak trochu beriem drag queens a drag kings scénu do jednej komunity a veľmi sa mi páči, akým smerom to ide,” hovorí Šárka, ktorá spolu s ďalšími umelkyňami pravidelne organizuje podujatia v hlavnom meste. “Existuje viacero produkcií. My máme každomesačnú show Večernica v Bohéma bare, menšia show z produkcie našich newbies performeriek Ivinitty, Mimi Milenial a Error Fatale vznikla v Andersen Bare. Nedávno vzniklo drag zoskupenie House of Foundation, ktorých tvorbu veľmi obdivujem,” vyratúva na prstoch.

Lotta Love, vlastným menom Šárka Nohelová. Foto - instagram

“Rovnako sa pridružení umelci zoskupujú okolo Tepláreň Café a ich kabaretu. Veľa pre túto komunitu robí aj DJka Matia svojimi eventami.” Šárka sa chce naďalej venovať pohybu a tancu, túži experimentovať a rozširovať si obzory. “Rada by som sa rozvíjala tanečne a vzdelávala sa aj v iných pohybových disciplínach. Telo a pohyb ma veľmi zaujíma a najradšej sa sama učím cez to, že učím, zistujem a skúšam. Uvidíme, kam nás to zaveje.”

A ak by Šárka nikdy náhodne nenavštívila burlesque kurz? “Venovala by som sa niečomu, čo by mi v danom momente dávalo zmysel a bolo v súlade v mojimi hodnotami. Niečomu, čo by napĺňalo moje potreby a trošku aj peňaženku,” uzatvára umelkyňa známa ako Lotta Love s úsmevom.