Česká vláda zrušila zákaz voľného pohybu osôb. Česi tak môžu od dnes chodiť vonku v desať členných skupinách, môžu aj vycestovať z krajiny do zahraničia, ísť na dovolenku.

Česi môžu cestovať, týka sa to aj pendlerov

Uvoľnenie opatrení zavedených pre pandémiu koronavírus platí od piatku 24. apríla zákaz voľného pohybu osôb. Oznámil to vo štvrtok minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch.

🛒

Česi, ktorí vycestujú do zahraničia, musia po návrate predložiť negatívny test na koronavírus, inak budú musieť stráviť 14 dní v karanténe. Pendleri budú môcť prechádzať cez hranice každý deň, ak sa každých 14 dní preukážu negatívnym testom.

Česko má najmenej nakazených od marca

Vláda sa tak rozhodla na základe priaznivého vývoja epidemiologickej situácie. Štvrtok malo česko 55 pozitívnych na koronavírus, čo je podľa českej televízie najmenej od 14. marca.

Celkovo mali Česi 7136 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, nákaze do štvrtka podľahlo 210 pacientov. Česi robia nielen bežné testy, ale od štvrtka prebieha plošné testovanie, ktorými chcú zistiť rozšírenie koronavírusu v populácii. Dobrovoľne sa tak môže otestovať každý, testy sú zadarmo.