Vedci prišli na to, že ak stratíme jeden zo zmyslov, tá časť mozgu, ktorá bola zodpovedná za vnímanie senzorov z onej zmyslovej oblasti neostane nevyužitá, informácie sa preskupia a reagujú na podnety z ostatných zmyslov.

Radi si overujete poznatky v praxi? Poďme na to! Zatvorte si oči a skúste vnímať svet hmatom, ovoniavajte ho a ochutnávajte. Počúvajte, ako vám pod podrážkami škrípu kamienky, čvachtá voda, nad hlavami pindajú vrabce a krákajú vrany, okoloidúcim šuštia bundy, praskajú kĺby, cinkajú telefóny. V prípade, že sa vám máli počúvať zvuky ulice, susedovo rádio či handrkovanie sa rodinných príslušníkov, mám pre vás niekoľko tipov na vypočutie si toho, čo naozaj stojí za to.

S podcastom "Choď do" spoznáte svet

Ak ešte nepoznáte podcast Choď do, okamžite to napravte. Nikto vás nikam posielať nebude, ale vy aj tak pôjdete, lebo z tých zážitkov, o ktorých vám skvelá trojica moderátorov relácie porozpráva, vám narastú krídla. Martin Navrátil, Peter Hliničan a Pavel Bruchala - nikdy som ich nestretla, no otvorene priznávam, milujem ich! Ich humor, pohľad na život, všetky tie emócie, ktoré vysypú z batôžkov po skončení cesty a hneď ich s poslucháčmi zdieľajú, ba občas aj priamo z ciest. Najviac si ich vychutnám pri šoférovaní. Aj deti sú ich fanúšikmi, a že to chlapci robia dobre vidno aj na tom, ako ma naše ratolesti presviedčajú, aby sme miesto dovolenky v overených letoviskách vyrazili radšej do Albánska, či na Antarktídu.

Apropo, Martin Navrátil je len druhým Slovákom, ktorému sa podarilo doraziť na Južný pól! O bielom pekle a putovaní v mrazoch, o ktorých sa ani Tatrancom nesníva, bude rozprávať už v najnovšej epizóde.

Ak zvažujete život v zahraničí, počúvajte tiež

Pri cestovaní a podcastoch ešte chvíľu zotrváme. Alena Cicáková, šikovná žena z Ašu, má takisto nalietaných tisícky kilometrov. Chvíľu žila tu a chvíľu tam, momentálne by ste ju našli v Čile, odkiaľ sa pravidelne spája s inšpiratívnymi rodákmi pochádzajúcimi z Čiech a Slovenska.

V podcaste Epimoni-ac sa s hosťami rozpráva o všetkom podstatnom, čo by ste mali vedieť, ak zvažujete život v zahraničí. O tom, akú príchuť má svet, keď sa rozhodnete začať na novom mieste celkom od piky, bez rodiny a priateľov, bez zabezpečeného bývania a práce, bez znalosti jazyka, miestnych tradícií či jedál, odpovedajú pozvaní hostia so vzácnou úprimnosťou.

V cudzine žijú roky, podaktorí viac než desaťročia, prezradia vám, čo sa v cestovateľských príručkách nedozviete, kam sa vybrať a čomu sa vyhnúť, aj na koho sa obrátiť, keď sa ocitnete v núdzi. Inteligentné počúvanie plné humoru a človečiny nájdete na Itunes, Google podcast, Spotify a mnohých ďalších platformách.

Hudobný denník Rok pre znalcov hudby 

Či patríte k milovníkom klasickej hudby alebo sa jej vyhýbate oblúkom, určite vašej pozornosti neuniklo meno Wolfgang Amadeus Mozart. Vedeli ste, že aj Wolfgangova sestra Maria Anna bola hudobným zázrakom svojej doby? Ich otec Leopold využil každú príležitosť, aby svoje wunderkinder ukázal na významných európskych panovníckych a šľachtických dvoroch.

Svoju dcéru považoval za jednu z najlepších hráčok na klávesy v Európe a zachovaná korešpondencia z tých čias mu dáva za pravdu. Ibaže Nannerl, ako doma Mariu Annu prezývali, sa vydala a následne v súlade s dobovými očakávaniami zmizla zo scény.

Podobnému osudu čelili mnohé hudobníčky. Clara Schumannová a Alma Mahlerová tiež patrili k tým, ktorých mená zatienili slávnejší muži aj napriek tomu, že disponovali rovnako veľkým talentom a láskou k hudbe. Sestra Felixa Mendelssonhna, Fanny, mala o kúsok viac šťastia. Bola nielen skvelou klavíristkou, ale aj skladateľkou. Niektoré z Fanniných skladieb vyšli pod menom jej slávneho brata, on samotný ju naliehavo odhováral od publikovania svojej tvorby pod vlastným menom. V prípade zverejnenia sklady Das Jahr (Rok), sa už Felix neodvážil presviedčať sestru, aby sa stiahla do úzadia.

Skladba predstavuje hudobný denník rozdelený na dvanásť mesiacov, do ktorého autorka preniesla svoje pocity, myšlienky a pozorovania z pôsobenia v zahraničí. Hudobní teoretici sa zhodujú na tom, že Rok je kreatívnejší než akýkoľvek iný cyklus skomponovaný jej oveľa slávnejším bratom.

Študovanie s dávno stratenými poetmi je dokonalým podmazom

Ak hľadáte podmaz k študovaniu, maľovaniu, umývaniu okien, lešteniu babičkinho striebra či k strečingu, vyskúšajte Študovanie s dávno stratenými poetmi. Medzi nami, akonáhle si zapnem tento playlist, zmocní sa ma pocit, že som hrdinkou v tajomnom filme, o ktorom nikto netuší, ako sa skončí.

Len žiadne obavy, ak by po jeho skončení nestál po vašom boku žiadny Witcher, ktorý by sa za vás popasoval s vysávačom či skriptami, som si istá, že vám hudba dodá potrebnú energiu k tomu, aby ste v sebe objavili silu, s ktorou zvládnete akékoľvek prekážky.

Vypočujte si knihy aj rozprávky

Máte radi knihy, no po celom dni vás bolia oči alebo jednoducho nemáte čas na čítanie? A čo tak vypočuť si ich? Český rozhlas na svojej webstránke ponúka zvukové záznamy z novších i starších kníh, nájdete medzi nimi klasiku, knihy na pokračovanie, poviedky, večerné drámy, dokonca aj knihy s hviezdičkou. Proust, Čapek, Kafka, nech sa páči, vyberte si z vyberanej spoločnosti.

Nemenej zaujímavé tituly zo zahraničnej a domácej tvorby sa nachádzajú na stránke archívu rtvs. V čítaní na pokračovanie nájdete aj debut finalistky ceny Anasoft litera Barbory Hrínovej: Jednorožce. Osem poviedok v podaní Zuzany Kyzekovej prináša sviežu medzigeneračnú sondu do sveta okolo nás i v nás a vám môže spríjemniť hneď niekoľko hodín.

Ak okolo vás pobehujú deti a vám z ich kriku stoja vlasy na hlave, pustite im rozprávky na počúvanie, v archíve rtvs nájdete známe i celkom nové príbehy. A zatiaľ čo sa budú túlať krajinou fantázie, vy načúvajte vlastnému vnútornému hlasu.

Čo hovorí? Že by ste mali spomaliť? Alebo vás pobáda, aby ste si miesto vykladania nôh naložili na plecia batoh a vyrazili do sveta za novými zmyslovými zážitkami?

Možno vám pošepne, že rok 2023 je aj rokom sebaobjavovania, sebadôvery a odvahy ísť si za svojimi snami. Skúste si zatvoriť oči a chvíľu mu načúvať, pozná vás lepšie než ktokoľvek iný.