Školský rok sa skončil a my môžeme konečne trochu vypnúť, zanechať povinnosti doma a vycestovať niekam za oddychom. Čo však robiť, keď máme záhradu alebo balkón plný zelene? Počas horúcich a suchých dní môžeme ľahko prísť o úrodu. 

Ako zabezpečiť rastliny, ako prežili horúčavy a sucho? Na pomoc nám prídu osvedčené záhradkárske triky, ktoré poznali záhradkári, ktorí mali záhradu za mestom a chodili do nej iba cez víkendy.

Čo teda treba urobiť v záhrade pred odchodom na dovolenku? Tu je pár osvedčených tipov, ktoré využíva permakultúra, ale použiť ich môžeme v akejkoľvek záhrade alebo na balkóne.

Záhony zamulčujme

Mulč je ochrana pôdy pred vetrom, vodnou eróziou, ale jeho hlavnou funkciou je predchádzanie vysychaniu pôdy. Vlhkosť sa pod mulčovou prikrývkou udrží podstatne dlhšie, preto sa nemusíme báť odísť na predĺžený víkend alebo na kratšiu dovolenku. Ak máme dobré susedské vzťahy a potrebujeme odísť na dlhšie, výdatné poliatie 1-2 krát za týždeň pri zamulčovaných záhonoch bohato stačí.

Čím mulčovať?

Slamou, pokosenou trávou alebo ich kombináciou, pretože spojenímu suchej uhlíkatej zložky - slamy a mokrej trávy, ktorá obsahuje viac dusíka, dostaneme pri rozklade oboch materiálov do pôdy potrebné živiny. Môžeme mulčovať aj štiepkou z listnatých stromov, tá je na zeleninu menej vhodná, ale pod stromy a kríky je výborná. Mulčovanie štrkom sa používa pre bylinkové a trvalkové suchomilné záhony, ktorým takéto pokrytie pôdy neublíži, naopak.

Pokrytie veľkých plôch štrkom alebo ozdobným kamením je v lete kontraproduktívne. Štrk sa počas dňa vyhreje a sála horúčavu ešte dlho do noci. Rastliny túto dodatočnú horúčavu veľmi neocenia. Ťažká kamenná pokrývka pôdu zhutňuje a ťažko sa pod ňou žije pôdnemu životu aj koreňom ratslín.

 

Mulč ochráni pôdu, poskytne útočisko pre hmyz, z čoho profitujú vtáky a ďalšie živočíchy. Foto - Unsplash

Polievanie

Najlepšia voda na polievanie je dažďová, potom zo studne až nakoniec tá z kohútika. Ak dodržíme niekoľko jednoduchých pravidiel, ušetríme vodu a rastlinám sa vytvorí bohatý koreňový systém. Rozvetvený a silný koreňový systém je méta, ktorú je dobré dosiahnuť, lebo ten sa vie dostať k vode aj z nižších vrstiev pôdy.

Ako na to? Polievajme výdatne, ale menej často. Takto sú rastliny nútené tvoriť dhšie a mohutnejšie korene, čo im pomôže lepšie prekonať obdobie bez polievania, keď na ne nemáme čas alebo jednoducho zabudneme. 

Polievajme ku koreňom, nie zhora na listy. Polievanie rastlín priamo ku koreňom je efektívnejším spôsobom dodávania vody rastlinám v porovnaní s polievaním zhora alebo striekaním. Pri polievaní zhora sa časť vody odparí a my ju zbytočne strácame. Okrem toho, že polievanie ku koreňom minimalizuje straty vody, predídeme tak popáleniu listov zeleniny, kvetín a trvaliek v našich záhonoch, pretože mokrý list počas horúceho dňa môže ľahko spáliť slnko.

Množstvo usporenej vody závisí od konkrétnej situácie, pôdy, klímy a ďalších faktorov. Avšak polievaním ku koreňom môžeme usporiť až do 50 percent vody v porovnaní s polievaním zhora. Aký typ závlahy môžeme použiť, ak chcem polievať rastliny ku koreňom? Starý známy spôsob je polievanie krhlou, ale nie zhora. Zameriame sa na to, aby hrdlo krhly smerovalo pod rastlinu, nie na ňu.

Takéto zavlažovanie je udržateľné pre záhradu aj pre nás len vtedy, ak nemáme veľkú rozlohu. Zničili by sme si chrbát a stálo by nás to veľa času a námahy. Pri veľkých rozmeroch záhrady použime automatickú závlahu. Polievanie krhlou je ideálne len pre malé záhradky a balkóny.

Keramické samozavlažovacie nádoby alebo plastové fľaše na rôzny spôsob

Už na jar, pri budovaní záhonov, by sme mali myslieť na suché letá a preto dajme k zelenine aj citlivým kvetinám a trvalkám, ale aj k jedlým kríkom zavlažovanie v podobe zakopanej nádoby. Môže to byť nádoba z nepálenej hliny, cez ktorú bude voda vzlínať do okolia a korene rastlín si budú postupne ťahať vodu.

Keramická nádoba nemusí byť kupovaná. Rovnako nám poslúži aj kvetináč bez glazúry, ktorému zašpuntujeme otvor (napríklad si požičiame plastelínu od detí alebo otvor upcháme ílovitou hlinou) a nalejeme pôdu zhora. Kvetináč uzavrieme kvôli odparu vody a aby doň nanapadala chrobač alebo mulč, miskou alebo starým tanierom. 

Ak sme nestihli zakopať na začiatku sezóny, nevadí. Pomôcť si môžeme aj plastovými fľašami, ktoré zapichneme do polovice ich objemu hore dnom do pôdy a necháme postupne cez otvorené hrdlo vytekať. Naplníme ich zhora, takže odrežeme vrchnú časť, kde je dno a vodu postupne dolievame. Takéto postupné zvlažovanie nám dodáva vodu pre naše rastliny na viacero dní.

A aj keď pôda preschne, stane sa tak neskôr ako v nezavlaženej pôde a rastliny. Takto môžeme postupovať v záhrade, ale aj na balkóne, kde postupujeme rovnako, len použijeme menšie zavlažovacie nádoby či fľaše.

Polievanie ku koreňom šetrí množztvo vody. Foto - Unspalsh

Samozavlažovanie pomocou kvapôčkovej závlahy

Veľkou pomocou, ak máme vytvorenú závlahovú infraštruktúru napríklad na trávnik, potiahnuť zavlažovanie aj do zeleninových záhonov. Výhodou kvapôčkovej závlahy je, že si objem a frekenciu poievania nastavíme podľa potrieb a zároveň robíme to, čo je pre rastliny najlepšie - zavlažujeme ku koreňom.

Väčšinou je potrebné mať na pozemku studňu alebo veľkú nádobu s čerpadlom, pomocou ktorého vodu distribuujeme ďalej do zavlažovacích hadíc. Na takéto zavlažovanie potrebujeme elektrickú energiu. Ak sa na pozemku nenachádza, čerpadlo môže fungovať na batériu alebo na solárnu energiu. Využiť môžeme ešte jeden spôsob, ktorý sa nám logicky ponúka a tou je gravitácia.

Zapracujeme do pôdy prvky zadržujúce vodu

Tento bod sa nachádza síce až na konci, ale vytváranie kvalitnej pôdy je krok číslo jedna pred sezónou. Či už vytvárame záhony v záhrade alebo budeme pestovať v kvitináčoch na terase či balkóne, zdravá pôda je dôležitá. Ako dostať do pôdy zložky, ktoré v nej udržia dlhšie vodu?

Zapracujme do pôdy kompost. Kompost vytvára štruktútru pôdy, dodáva je živiny a veľa oraganického materiálu, čím ju robí zdravou a výživnou. Takáto pôda dokáže zachytiť viac vody ako zhutnená pôda vyčerpaná používaním umelých hnojív. Jeden meter kubický kvalitnej pôdy dokáže zadržať až pol kubíka nárazových dažďov, ktoré by inak odtiekli z nášho pozemku vo veľkej miere preč.

Do spodných vrstiev záhonov zapracujme drevené uhlie, zeolit alebo hydrogel. Všetky tieto komponenty zadržiavajú vlhkosť v pôde, sú porézne a  preto sa v nich ľahko ubytujú užitočné pôdne organizmy. Drevené uhlie, zeolit a hydrogel zlepšujú nielen štruktúru pôdy, ale zadržiavajú aj živiny v pôde. Podobnú službu nám urobia aj drevené konáre z listnatých stromov a kríkov. Na ich zapracovanie do spodných vrstiev záhonov treba myslieť ešte na jar pri ich zakladaní. 

Výber vhodných rastlín je veľkou pomôckou. So suchom sa dá bojovať aj pomocou vhodných rastlín. Keď vysadíme rastliny odolávajúce suchu, máme polovicu problému so suchom vyriešený. Rastliny odolávajúce poveternostným podmienkam a suchu sú lepšie adaptované na klimatickú zmenu ako tie, ktoré potrebujú viac zálievky aj starostlivosti. Pamätajme na to už pri zakladaní svojich záhrad. Ušetríme si tým veľa starostí a ostane nám viac času na relax a oddych v našej zelenej oáze.