Trvalky sú obľúbené obyvateľky našich záhrad. Ponúkajú nespočetné variácia farieb, sú voňavé, niektoré aj liečivé. Ich pestovanie je nenáročné, takže ich zvládnu pestovať aj ľudia, ktorí so záhradou iba začínajú.

Pri pohľade na teplomer, sa teraz mnohé z nás pýtajú, či už je vhodná doba na jarnú údržbu záhrady, napríklad strihanie trvaliek. Máme pre vás dobrú správu, vhodný čas na strihanie trvaliek je aj práve teraz. Aj keď možno prišla iba falošná jar, nevadí.

Ak trvalky ostriháme a príde ešte zima či dokonca mráz, nič sa im nestane. Väčšina trvaliek, ktoré používame v našich záhradách, prežije v zime teplotu mínus 15 až 20 stupňov Celzia.

Čo sú trvalky 

Trvalky sú vytrvalé byliny, ktoré nám na stanovisku ostávajú 3 a viac rokov. Okvetia, listy a stvoly na zimu odumierajú. Zimu trvalky prečkávajú a svoju silu uložia do svojich podzemných častí ako je koreň, hľuza alebo do cibuliek.

Na jar, keď to počasie dovolí, trvalky opäť "ožijú" a započnú novú vegetačnú sezónu. Trvalky z hľadiska životnosti na stanovisku delíme na krátkoveké, strednoveké a dlhoveké. Krátkoveké trvalky ostávajú na stanovisku 3-5 rokov, mnohé z nich sa stali bežnými aj u nás. Je to napríklad gaura, rudbekia, echinacea, kokarda, krásnoočko. Strednoveké trvalky ostávajú na záhone cca 5-8 rokov a dlhoveké približne 9 rokov a viac. 

Trvalkový záhon v spoločenstve s menšími krami vytvoria pekný objem na väčšej ploche. Foto: Autorka

Kedy strihať trvalky

Prečo nechať suché a odkvitnuté trvalky cez zimu na záhone a neostrihať ich už na jeseň?

Pretože sú príbytkom pre hmyz, ktorý sa schová pod ich listami alebo priamo v dutej stonke. Zároveň semená niektorých z nich sú aj potravou pre voľne žijúce vtáctvo a rozširujú im zimný jedálniček. Uschnuté trvalky nám počas zimy poskytujú aj krásny pohľad na zamrznuté alebo zasnežené okvetie a listy. V zimnom období, kedy sa scenéria záhrady veľmi nemení, je pohľad na snehom poprášené trvalky veľmi pekný až romantický.  

Ako spoznám, že už je čas strihať?

Najvyšší čas, kedy sa už musíme pustiť do strihania je ten, keď sa objavujú prvé nové lístky alebo prízemné ružice. Striháme všetky suché stonky, aj tie, ktoré majú suché okvetia, odstrániť by sme mali aj všetky suché listy alebo poškodené časti rastlín. Suché časti pristrihneme až tesne pri zemi, aby sme uvoľnili miesto na rast nových stoniek a listov.

Keď stále váhate, kedy strihať, môžete sa riadiť približným časom, kedy sa všeobecne odporúča strihať trvalky, a to je obdobie fabruár až marec. Ja sa rada riadim svojím trvalkovým kalendárom - keď mám chuť pustiť sa do záhrady a je vonku aspoň trošku príjemne, hľadám, čo by som mohla robiť, aby som bola po zime opäť v kontakte s mojou záhradou. Strihanie trvaliek je skvelý spôsob ako začať záhradnú sezónu.

Vykúkajúce nové lístky alchemilky. Foto - autorka

Ktoré trvalky strihať netreba?

Stálozelená tvalka s celoročným efektom je bergénia. Jej svieže kožovité listy vytŕčajú v zimných záhonoch. Bergénie su vďačné trvalky, ktoré prežijú suché letá, tuhé zimy, zvládnu snehovú pokrývku aj perinu z napadaných listov. Tieto trvalky strihať netreba a každých 3 až 5 rokov je možné ich rozdeliť a rozmnožiť.

Nestriháme ani pakosty (geranium), ktoré sú vďačnou dlhovekou trvalkou, čo sa rozrastá do okolia a pokrýva pôdu. Výborné sú pod kríky alebo stromy. Nestriháme ani zimozeleň (vinca minor), ktorá je najvhodnejšia na pokrytie suchých tmavých kútov.

Brunnera, skorá jarná a nenáročná trvalka. Foto: Autorka

Čo urobiť s ostrihanými suchými časťami trvaliek?

Hodíme ich do kompostu, alebo, čo je ešte šetrnejšie, postriháme ich na malé kúsky a necháme ich v záhone tam, kde sme ich odstrihli. Toto je dobrá správa pre zaneprázdnené záhradníčky, lebo všetko vybavíme na jednom mieste a ušetríme čas.

Zvyškami trvaliek nenakŕmime kompost, ale nakŕmime rovno pôdu. Vrátime ich na povrch pôdy. Tým ju zamulčujeme a zároveň vrátime do pôdy to, čo si z nej trvalky na svoj rast vytiahli. Uzavrieme kolobeh živín a prispejeme tak k udržateľnosti ekosystému svojej záhrady.

Spolu s trvalkami ostrihajme aj suché a poškodené listy jahôd

Áno, aj jahody potrebujú svoju jarnú starostlivosť. Ak sme nestihli odstrániť odumreté a suché listy už na jeseň, teraz je najvyšší čas urobiť to. Doprajeme im zdravý rast do novej chutnej sezóny. Keď máme takú vlhkú a teplú zimu so skorým nástupom jari ako je tento rok, môžeme sa v marci pustiť aj do rozsádzania zakorenených poplazov. Vytvoríme tak priestor na rast pre každú jednu rastlinku.