Jún v záhrade, to je stále veľa zelene. Leto je ale už tu a my sa pomaly prepíname do dovolenkového režimu. Čo potrebujeme urobiť v záhrade ešte pre dovolenkou?

1. Jún v záhrade: Skypríme a zamulčujme záhony

Aj keď bol tento rok v júni na zrážky celkom štedrý, myslíme dopredu na horúce a suché letné dni, ktoré nás čakajú. Ak sme záhony ešte nemulčovali a pôdu máme stále odhalenú, teraz je ten správny čas zamulčovať ich. Predtým urobme ešte jeden medzikrok.

Po daždi pôdu okolo zeleniny, ale aj na ostatných záhonoch jemne skypríme, aby vlaha prešla z povrchu pôdy do hĺbky, kde ju lepšie využijú korene rastlín. Narušením pôdy kyprením prerušíme pôdne kapiláry a voda nebude vzlínať k povrchu, odkiaľ by sa rýchlo vyparila a rastlina by stratila cennú vlahu. Nevytvorí sa aj tvrdý prísušok, ktorý neskôr bráni vstrebávaniu vlahy.

Skyprenú pôdu zakryjeme mulčom. Takto ošetrená pôda ostane vlhká dlhší čas. Mulčovať môžeme slamou, pokosenou trávou, kompostom alebo drevnou štiepkou. Pozor na hrúbku mulču, ak máme problém so slizniakmi. Ak ich máme na záhrade veľa, mulčujme len do výšky približne 2 cm.

Slizniaci si radi hovejú pod slamou a štiepkou. Mulčovanie pokosenou trávou je obojstranne výhodné - máme k dispozícii neustály prísun mulču, ktorý pôdu ochráni, ale vďaka rýchlemu rozkladu aj vyživí. Pri tomto type mulčovania si dávajme pozor na hrúbku vrstvy. Keď je vrstva mulču z trávy veľmi hrubá (10cm), hrozí, že tráva začne na spodku hniť.

2. Počas júna v záhrade môžeme vysádzať hrášok a zeleninu

Jún v záhrade je aj mesiac zeleniny. Po hrášku sa vždy zapráši a keď chceme mať jeho pravidelný prísun počas celého leta, vysievajme ho priebežne. Ak stihneme a nezabudneme, pokojne aj každé 2 týždne. Pre tie viac zaneprázdnené dámy postačí hrášok vysievať aj raz za mesiac.

Takto dosiahneme jeho stály prísun, čo určite ocenia hlavne tí najmenší. Sadiť v júni ešte môžeme aj fazuľu, listový šalát a dokonca aj mrkvu.

Skúsiť môžeme vysadiť aj iné plodiny, skúsme experimentovať, keď žijeme v chladnejšej oblasti, výsevné dni môžu byť oproti teplému juhu posunuté a keď sme nestihli urobiť májové výsadby, skúsme to dohnať teraz.

plody muchovníka

Plody muchovníka. Foto - Marianna Piršelová

3. V júni si v záhrade vychutnávame ovocie 

Začína sa sezóna muchovníka, jahôd, čerešní, malín a ríbezlí. O muchovníku sme už písali v článku o živých plotoch, je to krík alebo menší strom s veľkým potenciálom vzhľadom na zmenu klímy a jeho plody chutia fantasticky.

Koncom mája začínajú zrieť prvé plody a počas celého júna nás teší ich bohatou násadou. Muchovník môžeme jesť čerstvý, mraziť alebo z neho uvariť džem.

Vlastné jahody, najmä na záhrade, kde sú malé deti, sú na nezaplatenie. Okrem toho, že máme radi plody, jahodník má ešte jednu dôležitú funkciu v záhrade - môžeme ich použiť ako mulč. Vďaka tomu, že sa rýchlo množí poplazmi.

Keď jahôdky podsadíme pod kríky, časom sa zapoja do súvislého porastu a pôdu pod kríkmi zakryjú a zamulčujú. Maliny a ríbezle sú plné vitamínov a sú spestrením letného jedálnička. Najviac živín majú v čerstvom stave, ale oceníme ich aj v zime na koláči alebo v podobe džemu.

4. Jún v záhrade - ostrihajme odkvitnuté kríky a trvalky

V júni už odkvitlo veľa kríkov a dokonca aj trvaliek. Strih nám slúži na to, aby si rastliny udržali kompaktný tvar a mali dobré budúcoročné kvitnutie. Po odkvete zastrihneme kríky, ktoré už odkvitli ako je orgován (syringa), zanoväť (citysus), pajazmín vencový (philadelphus coronarius) alebo tavoľník (spirea).

Odstraňovať môžeme aj odkvitnuté kvety remontantných ruží, čím podporíme ich ďalšie bohaté kvitnutie. V júni môžeme ostrihať aj niektoré odkvitnuté trvalky ako je kocúrnik (nepeta fasenii), ktorý sa nám odmení opätovným kvitnutím.

V júni môžeme výskúšať aj tzv. "chelsea chop", ktorým vieme zabezpečiť bohatšie kvitnutie trvaliek. Chelsea chop je dobré urobiť na trvalkách, ktorých kvitnutie chceme predĺžiť alebo ich podporiť v bohatšom kvitnutí.

Striháme ešte pred samotným kvitnutím letné a jesenné trvalky ako sú gaury (gaura lindheimeri), rozchodníky (sedum), vysoké floxy (phlox paniculata), jesenné astry (aster), konopáče (eupatorium maculatum) a ďalšie.

5. Vylamujme vlky na paradajkách

Ak chcem dobrú úrodu plodov paradajky, vylamovaniu vlkov sa nevyhneme. Vlky z pazúch rastliny vylamujem ručne. Teraz prichádza čas, kedy budeme chodiť kontrolovať zeleninovú záhradku skoro denne. Paradajky dozrievajú priebežne a preto naša každodenná cesta do záhrady bude aj radostná.

Náročná zelenina ako paradajky a papriky začínajú plodiť práve teraz a my musíme zvýšiť pozornosť na kontrolu škodcov, vlahy aj výživy. Dbajme na diverzitu rastlín a nenechávajme pôdu odhalenú.

Keď jedna plodina skončí svoje vegetačné obdobie, nasaďme na jej miesto ďalšiu. Susedské dobré vzťahy medzi plodinami nám pomôže nastaviť napríklad koliesko dobrých vzťahov, kde sa dozvieme prospešné kombinácie výsadby zeleniny. 

 6. Jún v záhrade - necháme si kúsok divočiny a aj bodliak

Tlak škodcov a hmyzu na naše zeleninu alebo okrasné záhony bude menší, keď v záhrade necháme divoký kút pre hmyz a opeľovače. Keď pustíme trochu prírody do našich upravených záhrad, získame akýsi ochranný štít pred škodcami.

Vošky, skočky, ale aj slizniaky si pochutia skôr na šťavnatej burine a na náš šalát im nemusí ostať apetít. Rozdiel, keď necháme divoký kúsok uvidíme a pocítime aj keď nemáme veľa miesta - stačí aj pár metrov nepokosenej divočiny okolo plota vzadu v záhrade.

Nechať hmyzu voľný bufet má ešte jednu neoceniteľnú výhodu - keď sa vrátime z dovolenky, je menšia pravdepodobnosť, že nás budú čakať záhony zeleniny napadnuté slimákmi, skočkami alebo inými žravým hmyzom.

Prečítajte si mesiac po mesiaci ako sa dá stráviť rok v záhrade - kliknite.