Nenechajte sa pomýliť idylickými predstavami o dovolenke, na ktorej sa iba smejete, každý je spokojný a všetko funguje, ako ste si naplánovali. Dovolenka dokáže byť pre vzťahy taká záťaž, že častokrát urýchli rozchod či rozvod. Ak na to budete myslieť, mohli by ste si relax užiť obaja či celá rodina. Tu je 5 tipov, ako na to.

1. Začnite dovolenkovať už deň alebo dva pre odchodom

Prepnúť z pracovného tempa na oddych nie je jednoduché. Pred odchodom musíme v práci veľa veci vybaviť a nadrobiť si, v čase dovoleniek navyše často v práci niekoho nahrádzame. Vybrať sa na dovolenku len pár hodín potom, čo ste za sebou zatvorili dvere na kancelárii, bude náročné. Začnite dovolenkovať aspoň deň pred odchodom, aby ste mali čas vypnúť mozog, ktorý stále rieši pracovné povinnosti, uvoľniť sa a naladiť na nové prostredie a celkom iný denný režim. Potrebujete to vy, ale aj váš partner či partnerka a deti, ktoré by mohli váš nepokoj vycítiť. A ako dlho by ste mali dovolenkovať? Štúdie hovoria, že ideálnych je osem dní.

Ako si užiť dovolenku a nehádať sa

2. Nemajte dokonalé predstavy a veľké očakávania

Dovolenky podľa prieskumov väčšinou organizujú ženy (59 percent), ktoré si s tým dávajú čas a námahu, väčšinou rodinu zabalia a všetko pred odchodom zorganizujú, za čo čakajú na konci nadšenie rodiny a príjemný pobyt. Nemajte na partnera, či deti veľké očakávania. Nemusíte za týždeň vidieť všetky pamätihodnosti a mať naplánovanú každú minútu, aby ste čas využili naplno. Zábavu môžu priniesť aj neplánované malé zážitky ako západ Slnka, či len dobrá nálada a smiech pri kartách. Neočakávajte, že všetko pôjde ako podľa hodiniek. Napokon, spomeňte si, že častejšie spomíname na trapasy, na ktorých sa vieme zasmiať aj po rokoch. https://www.zenyvmeste.sk/stres-ako-vychovat-stastne-dieta-rodinna-dovolenka

3. Neriešte problémy - malé ani veľké

Dovolenku zvyknú hlavne ženy vnímať ako priestor, keď je konečne čas rozprávať sa a riešiť, s čím sme nepokojné. Pri bazéne alebo pri večeri posilnené pohárom vína, chcú úprimne pomenovať, čo ich vo vzťahu trápi. Nie je to dobrý nápad. Dovolenka má byť oddych, a to aj od problémov a každodenných nedorozumení. Odložte nezhody a radšej sa venujte príjemných chvíľam. Ak problémy sú, skúste sa k ním vrátiť až po dovolenke, keď budete oddýchnutí a plní energie. Vtedy sa všetko rieši jednoduchšie a s väčším pochopením pre potreby druhého.

4. Neporovnávajte sa s romantickými pármi  a vzornými rodinkami

Neporovnávajte sa s inými pármi  a určite partnerovi či partnerke neukazujte, ako by sa mali správať, aby ste vyzerali ako ten zamilovaný párik oproti, ktorý nešetrí bozkami a dotykmi. Ani deťom nevyčítajte, že sa nesprávajú ako tie deti neďaleko, čo bez kriku večerajú alebo sa hrajú s kamienkami pri mori a nevymýšľajú. Z vlastnej skúsenosti viete, že idylke často predchádza hádka a za úsmevy schovávame aj vážne problémy či podozrenia. Dôležité je ako žijete vy a užívajte si to.

Ilustračné foto - pixabay.com

5. Rozprávajte sa o iných témach

Ste na dovolenke, intenzívne spolu trávite 24 hodín, čo nie je ľahké. Využite to a spoznávajte partnera či partnerku inak ako v bežnej rutine. Pýtajte sa na ich sny, plány, spomienky, konverzujte, smejte sa, oživte spomienky na príjemné zážitky. Pokojne vynechajte z programu turistickú atrakciu, ak si partner, partnerka či deti našli program, ktorý ich baví a teší. Smiech a zmysel pre humor dodá každému vzťahu tú potrebnú energiu a dovolenka bude zaručene vydarená.