Uznávaná moderátorka Adela Vinczeová hovorila o dieťati dlho. V roku 2013 bola tehotná s tanečníkom Petrom Modrovským, no v počiatočnom štádiu tehotenstva potratila.

V júni 2017 sa vydala za moderátora Viktora Vinczeho, ten však niekoľko mesiacov po svadbe otvorene prehovoril o mužskej neplodnosti. Vyšetrenie spermiogramom vtedy ukázalo, že kvalita a počet jeho spermií sa blížia k hranici neplodnosti.

„Problém otehotnieť pritom nie je ženský problém. Je to problém párov. A stále častejšie ho treba riešiť na strane muža. Toto je aj náš prípad,“ napísal na svojej facebookovej stránke, aby uzavrel debaty o tom, že pár nemôže mať dieťa pre Adelin vek. V roku 2020 sa manželia rozhodli, že si dieťa adoptujú.

Vinczeovci majú doma adoptované dieťa 

Po takmer dvoch rokoch čakania, majú doma adoptované bábätko.  Ako uviedol Viktor Vincze pre markiza.sk, ešte pred dvoma mesiacmi nečakali, že Vianoce a Nový rok budú oslavovať v inom zložení. Všetko sa zomlelo veľmi rýchlo.

„Pripravené sme nemali nič, celé sa to od úvodného telefonátu z úradu až po príchod malej osoby k nám domov zomlelo veľmi rýchlo, čiže sme okamžite rozhodili kamarátske a bazárové siete a začali všetko narýchlo zháňať. Tak 95 percent všetkej výbavy máme z druhej ruky, takže ekologická misia pokračuje aj v tejto novej zostave. A úspešne nás obchádza aj rodičovský plurál, takže každý papá aj kaká sám,“ povedal moderátor.

O bábätku nemôžu detailnejšie hovoriť. „Dieťatko máme doma asi mesiac. Nemôžeme o ňom ale nič konkrétne prezradiť. Museli sme podpísať mlčanlivosť, že nemôžeme prezradiť jeho vek, meno, pohlavie, ani odkiaľ je. Je to v procese, dieťa nám ešte oficiálne nie je pridelené, preto je to ešte veľmi citlivé,” povedala Adela pre pluska.sk.

Nateraz sa čerství rodičia tešia z toho, že bábätko prespí celú noc. “Tešíme sa z tejto životnej zmeny, hoci, vzhľadom na prebiehajúci proces, zatiaľ veľmi predbežne a veľmi opatrne,” dodal Vincze.

Dlhé čakanie na adopcie

Skúšobná lehota potrvá niekoľko mesiacov. „Robí sa to postupne. Keby sme si to dieťa mali zobrať, až keby bolo oficiálne ,,štemplovo” naše, tak čakáme možno aj trištvrte roka. Našťastie tie postupy na Slovensku sú také, že si dieťa môžeme vziať akoby na dlhodobý návštevný pobyt, aby si zvykalo na rodičov, lebo čím skôr je u rodičov, tým skôr si dokáže vytvoriť puto,” dodala Adela.

V procese adopcie sú na Slovensku najproblematickejšie čakacie doby. Aj keď sa žiadateľ či žiadatelia dostanú do registra žiadateľov, často nečakajú mesiace, ale roky. Hlavne, ak majú záujem o dieťa bez určenie etnika, zdravé a čo najmladšie dieťa. Podľa štatistík trvá priemerné čakanie na dieťatko päť rokov, no v mnohých prípadoch je to aj viac rokov.

A to aj pre nedostatok detí vhodných na adopciu. Ako uváza portál tvnoviny.sk, v roku 2018 bolo napríklad v centrách pre deti a rodiny 4747 detí, ale náhradná rodinná starostlivosť sa hľadala iba 1516 deťom. Zvyšné deti nemôžu byť v zozname na adopciu, pretože sú s nimi rodičia stále v kontakte.

Podnikateľka Iveta Hrabovská preto žiadala s manželom cielene staršie dieťa. "Do žiadosti sme si dali dieťa, ktoré sme vedeli, že príde skôr. Na malé bábätka v adopčnom procese čakáte aj desať rokov. Keď som sa to dozvedela, spýtala som sa, aké dieťa môžeme dostať do roka. Povedali mi, že ideálne 3 až 6-ročné a najlepšie rómske. Dobre. Tak sme si to takto dali,“ opísala svoje skúsenosti s adopciou Iveta Hrabovská pre náš portál Ženy v meste.