Pandémia koronavírusu zhorší život žien a dievčat na celom svete. Povedal to už šéf OSN António Guterres a upozornila na to aj komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová. A ukazujú to aj čísla.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie pracuje v zdravotníckom a sociálnom sektore až 70 percent žien. Hoci sú dnes v prvej línii vystavené nákaze, dlhodobo zarábajú v priemere o 28 percent menej ako muži.

Ženy a neplatená práca 

Nielen ony, ale aj ženy v iných zamestnaniach musia viac ako kedykoľvek predtým vykonávať neplatenú prácu, pretože sa starajú o deti, ktoré nechodia do škôl, o svojich starých rodičov či chorých príbuzných. V domácnostiach nahrádzajú učiteľky, kuchárky a vedú domáce krúžky často popri svojom vlastnom zamestnaní, ak sa dá robiť z home officu.

Mnohé ženy sú zastúpené v slabo platených a neistých zamestnaniach, ktoré môžu v časoch hospodárskeho poklesu zaniknúť. Iné podnikajú v kreatívnom priemysle, ktorý počas pandémie výrazne utrpel.

Ak sa aj uvoľnia opatrenia a ženy sa budú môcť vrátiť do práce, nevedia, kam dajú malé deti, keďže ešte stále neotvorili škôlky ani školy. A to už pred koronavírusom zarábali na rovnakých pozíciách menej ako muži, a po materskej platové rozdiely do dôchodku nedobehli.

"Vo všetkých sférach - od zdravotníctva po hospodárstvo, bezpečnosť a sociálnu ochranu - sa dosah (pandémie) COVID-19 pre ženy a dievčatá zhoršuje jednoducho na základe ich pohlavia," povedal António Guterres. A platí to, samozrejme, aj pre Slovensko.

Ženy nerozhodujú, iba pracujú

Aj tak sedí v ekonomickom krízovom štábe na Slovensku jediná žena. Upozornila na to vo svojom blogu Marcela Veselková, podpredsedníčka Slovenskej ekonomickej spoločnosti, ktorá pracuje na Inštitúte sociálnej politiky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ona sa v blogu sústredila na to, aby po tisícikrát upozornila na to, že v krízovom štábe nesedí jedna žena preto, že ženy nie sú odborne zdatné.

Ja chcem tisícikrát pripomenúť, že v krajine, kde tvoria ženy väčšinu obyvateľstva a sú z povahy pandémie zasiahnuté viac, rozhodujú o ich budúcnosti muži.

Ženy nemôžu byť po ruke iba vtedy, keď sa treba starať, liečiť, variť, opatrovať, či predávať v obchodoch. Musia mať aj rovnaké zastúpenie a rovnaké rozhodovacie právomoci ako muži, inak z nich štát robí občanov druhej kategórie a ich miesto vidí hlavne v kuchyni.

Ženy v koronakríze ukázali, aké sú pre spoločnosť potrebné. Kedy im to už spoločnosť vráti?