Priekopníčka v zápase za ženské práva v Afganistane a členka afganského vyjednávacieho tímu, ktorý bude onedlho viesť mierové rokovania s militantným hnutím Taliban, Fawzíja Kúfíová, prežila v piatok neďaleko Kábulu atentát na svoju osobu. Pri útoku však utrpela zranenia, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

Kúfiová je postrelená

Ozbrojenci v piatok strieľali na 45-ročnú Kúfíovú a jej sestru, keď sa vracali zo stretnutia v provincii Parván, uviedol hovorca afganského ministerstva vnútra.

Kúfíová, bývalá členka parlamentu a hlasná kritička Talibanu, utrpela strelné poranenie na pravej ruke, avšak jej stav je stabilizovaný.

Taliban poprel, že sa podieľal na útoku na Kúfíovú. K útoku sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina. Afganský prezident Ašraf Ghaní ho však označil za "zbabelosť", uviedol jeho hovorca Sadík Saddíkí.

Ghaního politický rival Abdulláh Abdulláh, ktorý vedie mierové rokovanie medzi Kábulom a Talibanom, vyzval afganské úrady, aby našli a potrestali útočníkov.  

Kúfiová bude viesť rokovania s Talibanom  

Kúfíová už v roku 2010 prežila atentát, keď na ňu na ceste do Kábulu po podujatí na počesť Medzinárodného dňa žien začali strieľať ozbrojenci.

Kúfíová je jednou zo štyroch ženských členiek afganského vyjednávacieho tímu, ktorý bude o niekoľko dní viesť mierové rokovania s Talibanom. Tie by mohli ukončiť 19 rokov trvajúcu vojnu v krajine.

V roku 2005 sa stala tiež prvou ženou, ktorá v Afganistane zastávala funkciu podpredsedníčky parlamentu.