Bývalú francúzsku ministerku športu Roxanu Maracineanuovú, ktorá kandidovala za vládnu koalíciu Spolu! (Ensemble !), porazila v parlamentných voľbách v obvode Val-de-Marne hotelová chyžná Rachel Kekeová, ktorú do volieb postavila ľavicová Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES).

Kekeová vyhrala o 200 hlasov 

Informoval o tom v pondelok spravodajský web France Info. Maracineanuová, ktorá sa v roku 1998 stala majsterkou sveta v plávaní, získala v druhom kole parlamentných volieb 49,7 percenta hlasov, Kekeovú volilo 50,3 percenta voličov. Rozdiel medzi obomi kandidátkami bol ani nie 200 hlasov, informoval v pondelok       spravodajský web 20Minutes.fr.

Maracineanuovej v druhom kole francúzskych volieb nepomohli ani hlasy voličov kandidáta strany Republikáni (LR) Vincenta Jeanbruna, ktorý v prvom kole volieb skončil so ziskom 18,32 percenta hlasov na treťom mieste.

Kekeová sa stala mediálne známa počas dlhého štrajku svojich kolegýň v hoteli Ibis na parížskom predmestí Batignolles. V rozhovore pre spravodajský web France Info 48-ročná Kekeová v pondelok uviedla, že je veľmi šťastná, že v Národnom zhromaždení bude zastupovať ľudí, "ktorých nepočuť".

Viedla štrajk v hoteli 

Dodala, že práca poslanca si vyžaduje vzdelávanie, pričom však vyhlásila, že na ňu "netreba diplom". Uviedla, že podobne ako ostatní nováčikovia v parlamente sa spolieha na svojich kolegov, že ju "nasmerujú na správnu cestu". "Postupne sa naučíme", ubezpečila.

Kekeová je odborárskou aktivistkou a podľa svojich slov sa  občasných ostrých výmen názorov v rokovacej sále nebojí. Vysvetlila, že štrajk chyžných v hoteli Ibis Batignolles trval 22 mesiacov, počas ktorých si jeho aktérky "prešli všetkým": "Zažili sme všeličo, aj útoky a urážky". "Viem, čo ma čaká, viem, aké útoky môžem očakávať, ale budem bojovať," zdôraznila podľa France Info.