Jeden z najsledovanejších párov Nového Zélandu držal svadbu v tajnosti. Podľa informácií serveru ITV si bývalá novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a jej dlhoročný partner a televízny moderátor Clarke Gayford povedali svoje áno povedali v luxusnej vinici v malebnej oblasti Hawke's Bay asi tristo kilometrov od hlavného mesta Wellingtonu.

Expremiérka Ardernová sa vydala

Ardernová a Gayford sú spolu od roku 2014, o päť rokov neskôr sa zasnúbili. Kvôli obmedzeniam v súvislosti s pandémiou koronaviru museli svadbu naplánovanú na leto 2022 odložiť.

„To je život. Nie som iná ako tisíc Novozélanďanov a rovnako ako ich sa ma týkajú opatrení,“ komentovala vtedy rozhodnutie Ardernová.

Jacinda Ardernová sa novozélandskou premiérkou stala v roku 2017 a rýchlo si získala rešpekt političky reprezentujúcej ľavicové krídlo. Mala vtedy len 37 rokov, takže bola aj vôbec najmladšou premiérkou na svete. Ardernová je zároveň druhou ženou na svete v novodobých dejinách, ktorá sa počas zastávania premiérskej funkcie stala matkou, pripomína DPA. V roku 2018 porodila svoje prvé dieťa - dcéru.

Na čele novozélandskej vlády stála v čase pandémie ochorenia COVID-19, najhoršieho teroristického útoku na mešity v Christchurchi či výbuchu novozélandského ostrovného vulkánu White Island.

Ardernová pôsobí na Harvarde

Ardernová šokovala Novozélanďanov v januári 2023, keď povedala, že po piatich a pol rokoch vo funkcii premiérky odstupuje. „Už nastala moja chvíľa. Nemám už dosť síl na ďalšie štyri roky,“ povedala vtedy Ardernová.

„Neodchádzam, pretože by som neverila, že nemôžeme v nasledujúcich voľbách vyhrať, ale pretože verím, že môžeme a vyhráme,“ dodala politička. Vlani v júni Ardernová dostala jedno z najvyšších novozélandských vyznamenaní za jej zásluhy pri vedení krajiny pri masovej streľbe a pandémii.

V súčasnosti pôsobí na Harvardskej univerzite a prijala neplatenú pozíciu v boji proti online extrémizmu.