Tak sme opäť nevyužili šancu hovoriť o sexuálnom násilí dôstojne. Ani v Česku, ani na Slovensku. Exposlanec a politická celebrita Dominik Feri sa roky správal k ženám ako predátor a roky mu to prechádzalo. Poslanec Ján Herák má zas na krku obvinenie zo zneužívania maloletého dievčaťa, a ukázalo sa, že v minulosti ho za podobný trestný čin už vyšetrovali. V oboch prípadoch sú reakcie verejnosti, politikov a okolia smutné, miestami až tragické.

Začnime najprv poslancom Herákom. Tento parlament až príliš často vyťahuje ako tromf deti a rodinu. Ich bezpečie, ich ochranu. A potom príde obvinenie poslanca OĽANO - a v tom lepšom prípade je ticho. V tom horšom hovorí šéf poslaneckého klubu Michal Šípoš, že taká je doba: "Dnes môžu obviniť mňa aj vás, dnes je taká doba, že musíme veľmi triezvo vyhodnotiť obvinenia." Doba je vážna, to je fakt. Ale poznáte niekoho, koho dve 14-ročné dievčatá niekoľko rokov obviňujú zo sexuálneho zneužívania? Ja poznám len jedného, a je na neho už podaná obžaloba za sexuálne zneužívanie v Chachalande a čaká ho súd s vyhliadkou väzenia.

Nie, zväčša sa vám v živote nestane, že vás obvinia zo znásilnenia, zneužívania, nátlaku, či obťažovania a vymyslia si to. Tobôž nie viackrát, v rôznych časoch, rôzne osoby, ktoré sa navzájom nepoznajú. Šanca, že sa vám to stane, je asi taká veľká, ako to, že na vás padne meteorit, keď kráčate po ulici. Štatistiky hovoria, že absolútne mizivé percento obetí si takto závažné trestné činy vymýšľa. Tak tri až deväť percent. Hlavu si preto treba prestaviť naopak. Drvivá väčšina takto vážnych obvinení je pravdivá a ruku na srdce - keď sa pozrieme na to, čím si všetky ženy, ktoré hovorili o sexuálnom násilí, museli prejsť, nie je to žiadne terno, nič na tom nikdy nezískali a prešli si akurát hlbokou traumou.

Poďme ale do Českej republiky. Dominik Feri bol politická superstar. Pred štyrmi rokmi som s ním natáčala reportáž v Prahe. Už vtedy mi prišlo trochu čudné, že jeho kampaň vyzerá tak, že sa postaví na námestie, a ľuďom nalieva slivovicu a pripíja si za zvukov ľudovky. S každým si pripil, veselo oslovoval ľudí, postupom času už značne potúžený alkoholom. Mladosť - pochabosť, vravela som si vtedy. Vzápätí som o ňom pár týždňov na to počula od rôznych ľudí, že je to sexuálny násilník. Počula som príbehy podobné tým, ktoré opísal Alarm a Deník N, a počula som aj jeden horší.

To, čo prišlo po zverejnení informácií, o akých si ľudia, politici, novinári, a študentky rozprávali už roky, je veľké sklamanie. Pochvaly, aké fantastické gesto Dominik Feri urobil, keď odstúpil. Vraj nová politická kultúra. Chlap. Nový štýl politiky! Nestačila som sa diviť, že dokopy nikto z politikov sa nezastal desiatok žien, ktoré opísali Feriho predátorské správanie počas dlhých rokov - od znásilnenia, až po chrapúnske nátlaky na ženy. S napätím som čakala, čo príde od rešpektovaného kniežaťa Schwarzenberga. Redaktorky sa pýtal, že čo je vlastne nevhodné správanie. Čo je sexuálne obťažovanie. Odpovedal si sám: "Že 25-ročný chlapec sa snaží dievča dostať do postele a opačne, bolo vždy považované za normálne. Tak prosím nebuďme pokrytci."

Neviem, či knieža čítalo, že Feri zatarasil stoličkou dvere a znásilnil mladú ženu. Neviem, či čítal príbeh, ako zatarasil cestu zo sprchy žene, ktorú presviedčal, že nevadí, že to nechce, lebo to bude len chvíľka. To nie je normálne balenie, ani normálne tanečky okolo sexuality v mladom veku. Nie, je nie. Je jedno, či má žena 15 alebo 60. Navyše, príde mi to extrémne urážlivé k mužom - drvivá väčšina by totiž pôžitok zo sexu, ktorým je znásilnenie, nemala. Väčšine sa z toho obracia žalúdok, a nie sú zvieratá, ktoré sa nevedia kontrolovať a súložia s paralyzovanou vystrašenou ženou, ktorá sa nevie brániť. Ja mám naopak skúsenosť, že muži sa ma vždy pýtali, či je všetko ok. A spoločne sme mali zážitok, o ktorý stáli obaja. Na tom nie je nič pokrytecké.

Veľa som nad tým cez víkend rozmýšľala. Prečo neveríme ženám? Prečo chránime predátorov? Prečo spochybňujeme ešte aj 13-ročné deti? Je ľahšie tváriť sa, že niečo podobné by predsa náš obľúbený politik neurobil? Je ľahšie hrať sa na to, že násilie na deťoch a na ženách nie je? Pritom, ak nám všetkým skutočne záleží na deťoch a zdravej rodine, chrániť ich pred sexuálnym násilím je úplný základ, ktorým by sme mali začať. Nie verklikovať, čo ak si to vymyslela. Nie ignorovať výpoveď 13-ročného dieťaťa, lebo je z domova. Stojí to veľmi veľa sily postaviť sa páchateľovi.

Nebagatelizujme to, nezľahčujme to. Sledujú to aj iné obete a garantujem vám, že po minulom týždni budú mať opäť o dôvod viac nepovedať o tom nikdy nikomu. Prispel k tomu Schwarzenberg, všetci, ktorí o slovenskom poslancovi povedali, že počkáme na kroky polície, aj každý jeden diskutér, ktorý je presvedčený o tom, že žena by mala pred každým pohlavným stykom vyžadovať bezpečnostnú previerku a psychologické posudky, kým s mužom vojde do miestnosti.

Tento týždeň nám opäť nevyšiel. Opäť sme sa postavili na stranu predátorov a opäť sme dali košom obetiam. Ale predsa vidím posun - postupne sa ženy osmeľujú a hovoria. Postupne viac a viac mladších ľudí nie je ochotných tolerovať násilie. Posúvame sa, hoci slimačími krokmi.

Chcete si pravidelne čítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?