Na letisku dnes večer v Trenčíne vystúpi nemecká skupina Rammstein. Na jednom z najväčších koncertov na Slovensku sa očakáva 45-tisíc fanúšikov, v teréne bude 90 policajtov.

Ženy obviňujú Tilla Lidmanna, frontmana Rammstein

Frontmana skupiny Rammstein, 60-ročného Tilla Lindemanna, od konca mája obvinilo niekoľko žien, že ich na večierkoch po koncerte obťažoval a sexuálne napádal. Obvinenia začali pribúdať potom, čo mladá Írka Shelby Lynnová na sociálnych sieťach napísala, že ju Lindemann na večierku v zákulisí koncertu 22. mája 2023 v litovskom hlavnom meste Vilnius omámil nápojom a robil jej sexuálne návrhy.

Obvinenia vyvolali množstvo kritiky a reakcií. S frontmanom kapely Rammstein rozviazalo spoluprácu vydavateľstvo Kiepenheuer & Witsch, v ktorom vyšli spevákove básnické zbierky. Sieť drogérií Rossmann nateraz sťahuje parfumy Rammstein zo svojho internetového obchodu. 

V prieskume, ktorý zverejnil nemecký denník Bild, sa uvádza, že väčšina ľudí si želá zrušenie zvyšných koncertov skupiny v rámci európskeho turné, kým sa obvinenia nevyriešia.

Zrušiť Row Zero 

Nemecká ministerka pre rodinu Lisa Pausová vyzvala skupinu Rammstein na zrušenie priestoru Row Zero (Nultý rad), ktorý vybranej skupine fanúšikov ponúka VIP-zážitok z koncertu vrátane možnosti stáť priamo pod pódiom pred vstupom na "aftershow party" (pokoncertnú oslavu). Ten je inak vyhradený pre bezpečnostnú službu a médiá.

Hovorca komplexu Olympiapark, kde mala skupina koncerty uviedol, že na mníchovských koncertoch Rammsteinu nebude Row Zero.

Skupina bola v prvej reakcii veľmi strohá a neosobná. "V súvislosti s tvrdeniami kolujúcimi na internete o Vilniuse môžeme vylúčiť akúkoľvek možnosť, že sa to odohralo v našom prostredí," uviedla kapela s tým, že si "nie je vedomá žiadneho oficiálneho vyšetrovania".

Neskôr prejavila berlínska šestica viac empatie, obvinenia však odmietla. "Všetkých nás to veľmi zasiahlo a dané tvrdenia berieme naozaj vážne. Je pre nás dôležité, aby sa fanúšikovia na našich koncertoch cítili pohodlne a bezpečne - pred pódiom, ako aj za ním," uviedla vo vyhlásení.

Skupina si tiež najala berlínsku PR agentúru, ktorá sa špecializuje na krízový manažment, aby jej pomohla riešiť následky prebiehajúceho škandálu, informoval Bild. Najala si aj právnickú firmu, aby vyšetrila obvinenia. 

Rammstein vznikol v roku 1994

Kontroverzná formácia Rammstein vznikla v roku 1994 v Berlíne. Svoj najnovší štúdiový album Zeit, ktorý vyšiel vlani v apríli, nahrala počas lockdownu. Skupina je predstaviteľom hudobného žánru Neue Deutsche Härte, pričom kombinuje industriálny metal a hard rock s prvkami elektroniky. Je známa svojimi drsnými gitarovými riffmi, výstrelkami porušujúcimi spoločenské tabu a teatrálnymi pódiovými šou s množstvom pyrotechniky.

Názov skupiny pripomína letecké nešťastie na vojenskej základni Ramstein z roku 1988, pri ktorom zahynulo 70 ľudí a zranenia utrpelo približne 500 ďalších osôb. Skupina od svojho založenia hrá v pôvodnej zostave a tvoria ju Till Lindemann (spev), Richard Kruspe (gitara), Paul Landers (gitara), Oliver Riedel (basová gitara), Christoph Schneider (bicie nástroje) a Christian Lorenz (klávesové nástroje).

Lindemann, ktorý je výlučným textárom skupiny, pôsobí aj v projekte Lindemann. Vydal tiež tri básnické zbierky: Messer (2002), In stillen Nächten (2013) a 100 Gedichte (2020).