Písanie ho lákalo odmalička. Vraj už ako malý chlapec hovoril, že bude spisovateľom. Je fanúšikom Supermana, svoj román vsadil do virtuálneho sveta a v hlave má ďalšie námety na knihy. Aj o tom nám porozprával v našom podcaste, ktorý si môžete vypočuť tu:

Podcast si môžete vypočuť aj vo svojom obľúbenom prehliadači (kliknite na ikonu): 

 

Jiří Mádl je pre väčšinu z nás predovšetkým hercom, scénáristom a režisérom. Tento rok však debutuje na poli literatúry milostným románom Přitažlivost planety Krypton.

Herec Jiří Mádl o tom, ako píše knihy

Námet knihy mal v hlave už dlho. A vedel, že to bude príbeh, ktorý chce napísať ako knihu, nie ako scenár k novému filmu. Už keď dopisoval svoj debutový román, vedel tému na ďalšiu knihu. Čo sa mu v prípade scenárov nestáva. Psychológia scenáristu je iná. Možno i preto, lebo vie, že po napísaní scenára ho čaká ešte dlhá cesta a musí jej zostať verný. Ale kniha vám dovolí „nechať loď odplávať“ a venovať sa druhej. Takto to v našom rozhovore zhodnotil Jiří Mádl. Písanie knihy však nebol rýchly proces.

„Trvalo to niečo cez dva roky, od prvého ťuknutia do počítača. Človek je vypísaný už aj zo scenárov. Vidím tam určitú podobnosť. Napr. pre písanie knihy som využil tú istú metodiku ako na písanie scenárov. Píšem na tzv. sekvencie. Príbeh si rozdelím na kapitoly. Rešpekt k písaniu ako literárnemu útvaru som však mal. Keby som to mal k niečomu prirovnať, bolo to ako keď som po desiatich nakrútených filmoch išiel hrať divadlo. Všetci mi hovorili, že to je veľká zmena. Jasné, že sú tam rozdiely, ale  podľa mňa tá herecká inteligencia a intuícia je rovnaká. A to vidím aj pri scenároch a knihe. Máte iné prostriedky, ale viete čo tam má byť a tak to popíšete,“ dopĺňa Jirka.

Hlavnými hrdinami knihy sú Martin a Veronika, ktorých neobvyklý vzťah trvá s prestávkami niekoľko rokov. Sľúbili si, že sa nikdy nestretnú, ich vzťah mal byť len virtuálny. Odohráva sa v priestore nazvanom Planéta Krypton. Ich príbeh je príbehom o hľadaní vlastnej indentitiy, sexuality o hľadaní rodiny a domova. Odohráva sa na miestach, ktoré sú Jirkovi známe.

Jiří Mádl.  Foto - KRISTÍNA VLČKOVÁ

Jirka Mádl: Chcel by som písať ďalej

„Všetko so mnou súvisí, ale s obľubou zdôrazňujem, že to nie je autobiografický príbeh. Aj keď všetko, čo píšem, vychádza väčšinou z miest, v ktorých som žil. Študoval som na Biskupskom gymnáziu, potom som bol aj na gymnáziu v Rakúsku, takže z tohto prostredia čerpám aj v knihe a, samozrejme, aj z Českých Budějovic. A planéta Krypton? Superman je pre mňa obľúbený film a životný motív. Ten motív hľadania domova, miesta, kde sa cítime dobre. Pri Supermanovi ma zaujalo to, ako ho všetci obdivovali, ale on predsa bol stále len tým dieťaťom, ktorému chýbali rodičia a domov. Prišiel z planéty Krypton, ktorá vybuchla a jeho na Zem poslali preto, aby aspoň niekto prežil.  A tento motív vo mne zostal. Ak som mal nazvať virtuálny priestor niečím čo má byť domovom, tak to bude Krypton,“ vysvetľuje Jirka. 

Cesta k dospelosti je síce vzrušujúca, ale Martinovi a Veronike ju komplikujú jazvy z minulosti. No a práve táto životná etapa každého z nás láka spisovateľa Jirka Mádla.

Knihu vám Jirka predstaví v našom podcaste a už teraz dodáva:  „Chcel by som písať ďalej. Chcel by som, aby sa moje knižky čítali a dostali sa k mnohým ľuďom, aby ich ľudia poznali. Aj masovka môže prenášať hodnotné veci. Môže baviť a zároveň núti premýšľať.“