Kameramanka Halyna Hutchinsová pracovala na niekoľkých nezávislých produkciách vrátane Archenemy, Blindfire a The Mad Hatter a mnohí ju označovali za veľký talent. Vo veku 42 rokov zomrela po zranení, ktoré jej spôsobil herec Alec Baldwin, keď ju pri natáčaní filmu Rust zrejme nešťastnou náhodou postrelil.

Kameramanka Halyna Hutchinsová zomrela

"Som veľmi smutný zo straty Halyny. A taký rozzúrený, že sa to mohlo stať na scéne. Bola brilantný talent, ktorý bol absolútne oddaný umeniu a filmu,“ napísal podľa The Hollywood Reporter režisér filmu Archenemy Adam Egypt Mortimer.

Kameramanka Halyna Hutchinsová. Foto - imdb.com

Hutchinsová sa narodila na Ukrajine v roku 1979 a vyrastala na sovietskej vojenskej základni za polárnym kruhom. Navštevovala Kyjevskú národnú univerzitu, kde vyštudovala medzinárodnú žurnalistiku. Začínala ako investigatívna novinárka a spolupracovala s britskými dokumentárnymi produkciami vo východnej Európe.

Inšpirovaná kameramanmi ako sú Christopher Doyle a Sergej Uriševskij sa rozhodla zamerať na filmovú tvorbu a presťahovala sa do Los Angeles. Začínala tam na rôznych pozíciách asistentky produkcie i ako elektrikárka, zároveň natáčala krátke filmy.

Kameramanka Hutchinsová sa vypracovala

Na odporúčanie kameramana Roberta Primesa, ktorý získal cenu Emmy, vstúpila v roku 2013 na Konzervatórium Amerického filmového inštitútu, do programu MFA, a o dva roky neskôr promovala. Jej dizertačný projekt Hidden bol uvedený na Camerimage, európskom festivale venovanom kinematografii.

V roku 2018 bola jednou z ôsmich kameramaniek vybraných do laboratória 21st Century Fox DP Lab a o rok neskôr sa stala jednou z Rising Stars časopisu American Cinematographer. S hercom Joe Mortimerom nakrútila nezávislý superhrdinský mysteriózny triler Archenemy. Film mal premiéru na festivale Beyond Fest 2020 a bol zaradený do oficiálnej súťaže na medzinárodnom filmovom festivale v Sitges, kde získal nomináciu za najlepší film.

"Bola absolútne neuveriteľným talentom a skvelým človekom. Mala skvelé oko a vizuálny štýl, bola tým typom kameramanky, ktorú chceli vidieť ako úspešnú… Bola fantastickým človekom," reagoval na jej smrť herec Joe Manganiello.