Záujem o voľný post arcibiskupa vo francúzskom Lyone prejavila aj 73-ročná teologička Anna Soupaová. Ako uviedla v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1, je si vedomá, že ako žena a laička nemá ani najmenšiu šancu na úspech.

Priznala, že jej kandidatúra je do veľkej miery provokáciou v tom zmysle, že "chce posunúť hranice vnútri cirkvi", bojovať "proti neviditeľnosti žien" a otvoriť diskusiu o ich role v katolíckej cirkvi. V tejto súvislosti sa obrátila aj na iné ženy a vyzvala ich nasledovať svoj príklad.

Aféra so sexuálnym zneužívaním

Úrad lyonského arcibiskupa je neobsadený od demisie kardinála Philippa Barbarina, ktorý sa ho vzdal po afére spojenej s kňazom Bernardom Preynatom, obvineným z pohlavného obťažovania mladistvých. Soupaová v rozhovore pre Europe 1 upozornila na to, že lyonské arcibiskupstvo sa stalo povestným problémami so svojím vedením, keďže "štyria arcibiskupi po sebe si nevšimli problém so zneužívaním" mladistvých.

"Takto to ďalej v cirkvi vo Francúzsku nemôže ísť," zdôraznila Soupaová, ktorá veľmi chce, "aby sa to zmenilo". Aj preto prišla s iniciatívou, ktorou chce "búrať hranice". Situáciu, keď "sa chystá x-té vymenovanie biskupa rovnakého strihu", považuje za vhodný čas povedať si, že by vedenie arcibiskupstva mohlo byť iné a mohol by tam zavládnuť iný prístup k riešeniu problémov.

Podľa jej názoru sa cirkev bez žien nezaobíde. Vysvetlila, že záujem o biskupský stolec prejavila, lebo "keď vám (v cirkvi) všetko zakazujú, treba sa chopiť iniciatívy". V tejto súvislosti vyzvala aj iné ženy, ktoré majú "chuť kandidovať" do nejakej funkcie, aby tak aj urobili.

Podpora pre ženu

Už dva dni po tom, ako Soupaová oznámila svoj zámer, vzniklo niekoľko výborov a združení na jej podporu, a to aj medzi ženami hlásiacimi sa ku katolíckej cirkvi. Sympatie jej vyjadrili aj združenia bojujúce proti sexuálnemu zneužívaniu v katolíckej cirkvi i zástupcovia obetí pedofilov v radoch duchovných.

Denník Le Monde poznamenal, že časť sympatizantov nepodporuje ani tak kandidatúru Soupaovej, ako jej presvedčenie, že cirkev môže byť lepšia a ústretovejšia k ženám. V rámci cirkvi uznávaná teologička z rehole dominikánok Véronique Margronová pre denník Le Monde uviedla, že Anne Soupaová "kladie správne otázky", najmä pokiaľ ide o slabú pluralitu názorov a nedostatočné zastúpenie žien na tých postoch v cirkvi, kde sa prijímajú rozhodnutia.

Margronová si však nemyslí, že zložité problémy v cirkvi sa vyriešia nominovaním ženy na najvyšší post v biskupstve. Ocenila však "sviežosť a humor", ktoré sprevádzajú Soupaovej snahy. Marie Mulletová-Abrassartová, ktorá je prezidentkou skautského hnutia vo Francúzsku (SGDF), vyzdvihla odvahu Soupaovej. Tá podľa nej vie, že "provokuje a že sa jej to môže vrátiť" ako bumerang, ale "napriek tomu znovu otvára tak potrebnú diskusiu o mieste žien a laikov v cirkvi".

Odborník na cirkevné otázky Christian Terras podľa televízie France 3 pripomenul, že pôvodne si biskupov volili samotní veriaci, v súčasnosti ich však vymenúva pápež. Kardinál Barbarin bol najvyššie postaveným francúzskym duchovným odsúdeným v rámci pedofilných škandálov v katolíckej cirkvi. Koncom januára ho však francúzsky súd zbavil viny z krytia pohlavného zneužívania detí.

Pred súdom sa Barbarin ocitol preto, že nenahlásil prípady sexuálneho zneužívania približne 80 chlapcov-skautov, ktorých sa mal v 70. a 80. rokoch 20. storočia dopustiť kňaz Preynat. Skupina deviatich bývalých obetí tvrdila, že kardinál Barbarin ako lyonský arcibiskup v roku 2007 príslušné podozrenia voči Preynatovi dostatočne nepreskúmal.

Kňaz sa tak mohol naďalej stretávať s mládežou, a to až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2015. V marci tohto roku bol Preynat odsúdený na päť rokov väzenia za zneužívanie mladistvých.