Víkend otvorených parkov a záhrad je udalosťou, ktorá dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta záhradného umenia. Už budúci víkend 2.- 4. júna 2023 si budú môcť vybrať milovníci a milovníčky historických parkov a záhrad z obrovského množstva záhradných projektov.

Víkend otvorených parkov a záhrad 2023: Stredné Slovensko

Aj na strednom Slovensku otvoria svoje brány také parky a záhrady, ktoré nie sú bežne prístupné alebo neposkytujú pri návšteve odborný výklad. V mnohých parkoch, historických a prírodných záhradách bude k dispozícii bohatý sprievodný program.

Budú to nielen komentované prehliadky, ale aj workshopy, predaj výrobkov, divadelné predstavenie či hudobný zážitok, pretože témou tohoto ročníka je "Melódia v záhrade." Usporiadatelia veria, že spojením záhradného, výtvarného umenia a hudby prinesie návštevníkom a návštevníčkam nevšedný zážitok.

Tu je výber parkov a záhrad, ktoré sa oplatí vidieť na strednom Slovensku:

 

Záhrada ruží v múzeu A.Sládkoviča v Krupine. Foto: VOPZ

Záhrada ruží v múzeu A. Sládkoviča v Krupine

Záhradou ruží sa nemôže popýšiť každé múzeum. Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine záhradou ruží šľachtiteľa Rudolfa Geschwinda pýšiť môže. Rudolf Geschwind vypestoval viac ako 700 odrôd ruží, ktoré sa nachádzajú v rozáriách po celom svete. Najznámejšia je ruža Gruss an Teplitz (Pozdrav Tepliciam), ktorá bola v Montreale v roku 2000 zaradená do Svetovej siene slávy starých ruží. Múzeum, ako aj väčšina stavieb v historickom centre mesta, je podpivničené. Pivnice sú sekané do tufu a ich história siaha pravdepodobne do stredoveku.

Počas tureckých vpádov boli rozširované a niektoré sú navzájom prepojené. Ľudia ich nazývajú "krupinské podzemné chodby". Stála expozícia múzea približuje návštevníkom históriu Krupiny a okolia od praveku, cez stredoveké dejiny mesta, cechy, až po rok 1939. Jedna miestnosť sa venuje Andrejovi Sládkovičovi, autorovi slávnej Maríny, ktorý sa v Krupine narodil (jeho rodný dom sa nachádza neďaleko múzea). Súčasťou expozície sú aj dva obrazy od maliarky Kataríny Vávrovej. Do stálej expozície múzea patrí aj najnovšia miestnosť venujúca sa mučeniu údajných krupinských „stríg“.

Ukážková prírodná záhrada v Tepličke Nad Váhom

Blízko Žiliny, v malej obci Teplička nad Váhom sa nachádza Ukážková prírodná záhrada s prvkami permakultúry. Bohatá na biodiverzitu, s rôznymi druhmi rastlinných spoločenstiev predovšetkým domácich druhov a ich kultivarov. Súčasťou záhrady je zeleninová záhrada, jedlé živé ploty, jazierka, divoké kútiky pre voľne žijúce živočíchy, výbehy pre sliepky, trvalkové záhony, solárny skleník a ovocné stromy. Navštevníci a návštevníčky sem môžu prísť zažiť pocit spojenia s prírodou a načerpať sily sa uprostred zelene a pokoja.

Ukážková prírodná záhrada s prvkami permakultúry v Tepličke nad Váhom. Foto - vozp.sk

Coburgovský park v Pohorelskej Maši

Trochu smerom na východ, ale stále v strede sa nachádza historický skvost, o ktorom sme nepočuli, ale stojí za to ho navštíviť. Nepoznaný historický park ukrýva v sebe mnoho tajomstiev. Mnohé z nich sú prepojené s érou železného Horehronia. Práve Pohorelská Maša bola kedysi sídlom Pohorelského železiarskeho komplexu, ktorý vlastnila aristokratická rodina Coburgovcov.

Park mnoho rokov chátral, dnes dostáva druhú šancu na život. Coburgovský park bol v minulosti výkladnou skriňou botaniky a prírodných hodnôt. Práve rod Coburgovcov, ktorý tento park vybudoval, bol známy svojimi záľubami a aktívnym prístupom k prírodným vedám. Parkom preteká rieka Hron. Horná časť parku má charakter lesoparku a tvorí kulisu dolnému parku, ktorý bol upravený na štýl anglických záhrad.

Víkend otvorených parkov a záhrad sa uskutočňuje vždy začiatkom júna, tento rok je to víkend 2.- 4. júna 2023. Podujatie na Slovensku organizačne zabezpečuje Národný Trust n.o. , ktorý brány záhrad otvára už od roku 2007. Podujatie je inšpirované podujatím podobného charakteru s názvom „Open Garden Squares Weekend“, ktoré od roku 1998 organizuje britská organizácia London Parks and Gardens.

Prečítajte si aj náš článok o Víkende otvorených parkov a záhrad na Východnom Slovensku.