Bláznivé aprílové počasie vie nás aj naše rastliny v záhrade celkom potrápiť. My sa napriek tomu tešíme, lebo príjemné teplé dni čakajú za dverami. Pripravte sa s nami na apríl v záhrade.

1. Apríl v záhrade: Už môžeme vysádzať zeleninu priamo na hriadky

Ak nevlastníme skleník alebo parenisko a čakali sme so siatím na teplejšie počasie, teraz je ten správny čas. Tento mesiac už môžeme bezpečne vysadiť do záhonu hrášok, kukuricu či reďkovku. V apríli už môžeme zasadiť aj bylinky. Nechtík, kapucínka či hrachor prevoňajú záhradu, poskytnú nám jedlé kvety a ak ich zasadíme pomedzi zeleninu, ochránia ju pred škodcami.

Invázia skočiek minulý rok na záhradách postihla naše kapucínky, ale brokolicu a šaláty nechala pokoji. So škodcami súvisí aj ďalšia dobrá rada - nechajme semtam vyrásť aj trochu životaschopnej buriny, pretože veľký zdravý bodliak alebo iná vysoká burina odvedie pozornosť škodcov od našich menej odolných plodín. Burina sa po invázií veľmi rýchlo otrasie a rastie ďalej.

Ak sa chystáme vysádzať zeleninu polykultúrnym spôsobom, to znamená do zmiešaného spoločenstva, pri navrhovaní záhona sú nápomocné rôzne návody dobrých vzťahov. Pomôžu nám vysadiť rastliny vedľa seba tak, aby spolu prospievali a dopĺňali sa. Ak sme už minulé mesiace zasiali šaláty či skorú cibuľku, môžeme pomaly zbierať prvú úrodu.

2. Postarajme sa v apríli aj o trávnik

V apríli v záhrade už majú mnohí za sebou prvé jarné kosenie a hnojenie trávnika. Ak nie je trávnik po zime v kondícii, existuje riešenie a tým je vertikutácia. Vertikutácia je prevzdušnenie a skyprenie trávnika. Pomocou vertikutácie odstránime odumreté zvyšky trávnika a pripravíme ho na ďalšiu údržbu. Po vertikutácii zhrabeme suché zvyšky trávy. Skúsenosť hovorí, že po dobrej vertikutácii sa dá trávnik pohrabať aj 2-3 krát a stále vieme nazbierať veľa suchého materiálu. Netreba sa zľaknúť, ak nám ostanú holé brázdy bez trávy. Takto prevzdušnený trávnik sa rýchlo zapojí a ryhy zarastú.

Ak nám počas vertikutácie vznikne potreba na niektorých holých miestach dosiať trávnu zmes, teraz sú ideálne podmienky na výsev. Semená sa vďaka jarnej vlahe chytia a do leta sa nová tráva zapojí do staršieho porastu. Návod ako vysievať trávnik nájdeme na každom balení trávnej zmesi. A ešte jedna dôležirá vec. Vertikutujeme len za suchého počasia. Ak prednedávnom pršalo, počkajme aspoň dva dni, aby pôda trochu preschla. Ak máte doma priestor len na malú záhradu, inšpirujte sa tu.

 

Trávnik v apríli. Foto - Unsplash.com

3. Apríl v záhrade - vysaďme si trvalkový záhon

Biodiverzita na záhrade je základ jej zdravia. Dosiahneme ju pomocou výsadby lokálnych drevín, byliniek, aj výsadbou trvalkového záhona. Trvalky sú trvácne, viacročné rastliny, ktoré prežijú našu zimu a každú jar opäť narastú. Ich výhodou je, že zostanú na stanovisku viacero rokov, niektoré dlhoveké trvalky aj desaťročia. Trvalkové záhony sa tešia veľkej obľube, sú farebné, majú bohatú štruktúru, priťahujú opeľovače a keď sú navrhnuté správne, robia nám radosť svojou farebnosťou od jari až do jesene.

Výborným sprievodcom svetom trvaliek je kniha od Petra Hanzelku. Trvalky sa dajú vysádzať celoročne, ale ideálny čas na výsadbu je jar alebo jeseň. Každá trvalka má svoje špecifické nároky na pôdu, mieru slnečného svetla alebo množstvo zálievky. Do popredia sa dostávajú odolné suchovzdorné trvalky, ktoré nie je potrebné príliš zalievať a keďže pochádzajú z prérie alebo zo stredomoria, vydržia aj silné spaľujúce letné slnko.

Vedomosti o tom, ako navrhnúť trvalkové záhony tak, aby boli odolné a krásne, ponúka kurz Kvetiny v permakultúre.

4. Záhrada bez buriny - je čas plieť

Na jar sa príroda prebúdza zo zimného spánku. Prebúdzajú trvanlivé buriny aj milióny semien v pôde. Ak potrebujeme ochrániť pre inváziou pýru naše vysadené kvetiny či šaláty, teraz je ideálna doba na pleciu brigádu. Pre mnohé záhradkárky  je pletie buriny meditatívna záležitosť, je to práca, kde hneď vidieť výsledky - uprataný záhon, kde sa majú kvetiny či naša budúca úrada majú môžnosť nadýchnuť.

Nezabúdajme, že burina nie je náš nepriateľ - korenie pýru majú liečivé účinky, v minulosti sa z neho robili čaje a napríklad z mladých púpavových listov si vieme urobiť chutný jarný šalát.

Jarné trvalky. Foto: Marianna Piršelová

5. Apríl v záhrade - nazbierajme skoré jarné byliny

Tento mesiac rastie v zabudnutých vlhkých kútoch našich záhrad, okrajoch ciest alebo na rumoviskách. V apríli sú jej mladé listy významných zdrojom železa a ďalších minerálov, môžeme ju použiť pripravenú ako špenát, alebo ako dvojtýždňovú očistnú kúru vo forme čaju.

Púpava aj podbeľ sú pre nás na jar zdrojom jarných vitamínov, naše babičky z nich varili med, púpava pomáhala pri tráviacich ťažkostiach a zápaloch. Na jar kvitne pľúcnik lekársky ktorý pomáha, ako už jeho názov napovedá, pri zápale dýchacích ciest a pri silnom kašli. Počas jari začínajú kvitnúť aj stromy. Agátové kvety majú dokonca viac funkcií, sú pastvou pre nos, oči aj pre chuťové poháriky.

Agátové kvietky sa hodia do šalátov a múčnikov, ponúkne voňavý zážitok nielen nám ľudom, ale ich silná vôňa láka opeľovače a vďaka tejto výdatnej pastve je prvý z jarných medov práve ten agátový.

Romantické zákutie v záhrade vieme vytvoriť aj farebnou lavičkou. Foto: autorka

 

6. Apríl v záhrade - vytiahnime záhradný nábytok

V apríli nas hrejivé jarné lúče lákajú na posedenie vonku. Na jar spievajú vtáky najkrajšie a čaj alebo káva vypitá za ich spevu je skutočným relaxom. S vytiahnutím záhradného nábytku zo skladu alebo spod pergoly už netreba váhať a aj keď možno prídu chladné daždivé dni, bude ich už menej ako tých slnečných. Pred tým, ako začneme nábytok používať, skontrolujme, či všetky diely dobre držia, či netreba dotiahnuť šróby alebo či ho netreba natrieť ochrannou farbou.

Na exotický nábytok je najlepšia olejová farba, ktoré ho ošetrí a dodá mu sýty odtieň. Ak sme v minulosti použili na drevo iný typ farebného náteru, napríklad, farbu na báze vody alebo syntetickú farbu, zhodnoťme vizuálne jej stav. Možno bude potrebovať farba oživiť. Pred ďalším náterom bude možno treba starý náter obrúsiť alebo ošmirgľovať, aby ďalšia vrstva farby dobre chytila. Veselé farebné lavičky dokážu v záhrade vytvoriť romantické zákutia a vieme sa s nimi kreatívne pohrať. Na trhu je široká škála krásnych farieb, či už si vyberieme kriedové, na báze oleja, alebo vody.

 A možno bude stačiť stoličky a stôl iba utrieť od prachu a nečistôt. A my ušetrený čas využijeme na to, že si vyložíme nohy a prečítame si na čerstvom vzduchu dobrú knihu.