Francúzsky protestantský kňaz v utorok oznámil, že po vypredanom predstavení s tancom pri tyči (pole dance) v jeho kostole sa mu vyhrážajú smrťou. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

Za pole dance v kostole vyhrážky smrťou

Daniel Boessenbacher pôsobí v protestantskom Kostole svätého Viliama v Štrasburgu vo východnom Francúzsku. Na políciu sa obrátil, keď dostal dva anonymné listy. "Niet pochýb, že ide o predstavenie zahŕňajúce Stabat Mater a tanec pri tyči," povedal.

V jednom z výhražných listov sa píše, že "farníkom treba sťať hlavy" a "toto nie je kostol, je to kabaret". V druhom sa uvádza, že kňazovi "treba odrezať hlavu, pretože kľúč od nášho svätého kostola odovzdal tancujúcemu hadovi".

Združenie barokovej hudby a scénického umenia Passions Croisees (Prepletené vášne) si minulý týždeň prenajalo kostol na dve predstavenia Stabat Mater od Giovanniho Battistu Pergolesiho, ktoré skombinovalo s tancom a tancom pri tyči. Na predstavenie sa veľmi rýchlo vypredalo 1000 lístkov.

Kňaz: Cirkev sa má otvoriť svetu

Noviny Dernieres Nouvelles d'Alsace uviedli, že tanec pri tyči v podaní gymnastu a bývalého francúzskeho šampióna v pole dance Vincenta Grobelnyho bol "zručný, atletický, elegantný, impertinentný a niektorí by povedali, že aj sexi". Kňaz ho označil za "koketný, ale mäkký" a priznal, že niektorým sa to nepáčilo.

Kópie večerného programu s poznámkami ako "zomrieš" alebo "pôjdeš do pekla" sa našli pod dverami kostola. "Sme zvyknutí na reakcie, ale nie na vyhrážky smrťou," povedal 54-ročný kňaz. Podľa jeho slov ho to však neodradí: "Myslím si, že cirkev sa musí otvoriť svetu."

Pole dance je vnímany ako erotický, ale je to hlavne atletika

Pole dance je často vnímaný len ako erotický tanec pri tyči. Jeho priaznivci však argumentujú, že to je veľmi skreslený pohľad. Ide o atleticky náročný šport, ktorý v sebe spája vysokú úroveň kondície a ladnosti. Existuje mnoho národných a medzinárodných súťaží v pole dance a jeho medzinárodná federácia lobuje za zaradenie tohto športu na olympijské hry.

Ďalšie dve predstavenia spájajúce operu a pole dance sú v Kostole svätého Viliama naplánované na 31. mája a 1. júna.