Po takmer štyroch mesiacoch tvrdého lockdownu sa od pondelka zmiernia zákazy a život sa pomaly začne vracať do normálu. Otvárajú sa obchody, nákupné centrá, múzeá, galérie, knižnice, zoologické a botanické záhrady, a uvoľňujú sa nariadenia pri nosení rúšok v exteriéri.

Zákaz vychádzania bude platiť naďalej, ale výrazne sa rozšíri okruh výnimiek. Okrem negatívnemu testu na ochorenie COVID-19 bude platiť aj zaočkovanie alebo prekonanie ochorenia.

Koronvírus, nové opatrenia: Tu sú zmeny od pondelka (19.4.)

Otvoria sa maloobchodné predajne a prevádzky. Môžete si dať termín u manikérky, pedikérky, kozmetičky i kaderníčky. Vyžadovať sa bude negatívny test.

Do prírody môžete cestovať aj medzi okresmi, v čiernych okresoch bude potrebný negatívny test (v čiernej farbe však nebude od pondelka už ani jeden okres).

Bude možná individuálna rekreácia a rekreácia členov spoločnej domácnosti s negatívnym testom.

Otvoria sa plavárne i zoologická

Otvoria sa múzeá, galérie, knižnice, zoologické a botanické záhrady. Budete potrebovať negatívny test.

Otvoria sa kurzy autoškôl, plavárne a športoviská. Potrebný bude negatívny test.

Budú možné návštevy bohoslužieb.

Ruší sa povinný home office. Prácu touto formou budú môcť zamestnanci naďalej vykonávať len podľa usmernení svojho zamestnávateľa.

Zmení sa aj režim na hraniciach. Zaočkovaní po návrate na Slovensko budú môcť podstúpiť PCR test kedykoľvek, nebudú musieť čakať osem dní od návratu zo zahraničia.

Rúška a respirátory

Od pondelka sa upravia aj pravidlá nosenia rúšok a respirátorov. Vonku nebudete musieť mať rúško, ak ste od ostatných osôb, s ktorými nežijete v spoločnej domácnosti, vzdialení viac ako päť metrov.

Namiesto respirátora budú môcť rúška v interiéri verejných budov nosiť všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení i pedagogickí a odborní zamestnanci počas vyučovania.

Zamestnanci na pracovisku, ktorí majú chronické ochorenia dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou alebo kožné ochorenia tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohlo viesť k zhoršeniu stavu, budú môcť namiesto respirátora nosiť rúško.