Minulý týždeň herec Leonardo DiCaprio (47) ukončil štvorročný vzťah s modelkou Camilou Morroneovou (25). Hoci samotná správa o rozchode hollywoodskeho herca, ktorý má vo zvyku randiť s oveľa mladšími ženami, nikoho neprekvapila, sociálne siete zahltili vtipy o tzv. Leovom zákone.

Ten poukazuje na skutočnosť, že od roku 1999 DiCaprio nerandil so ženou, ktorej vek by presahoval dvadsaťpäť rokov. Zatiaľ čo časť spoločnosti správanie miláčika Hollywoodu obdivuje, vynára sa otázka, ako normalizácia vzťahov s výrazným vekovým rozdielom vplýva na dospievajúce dievčatá a aké miesto v spoločnosti určuje ženám, ktoré sú podľa merítka Leonarda DiCapria ďaleko za zenitom.

Leov zákon

Muži zrejú ako víno, ženám končí záruka. Podľa tohto hesla sa očividne riadi aj herec Leonardo DiCaprio, známy svojimi vzťahmi s oveľa mladšími ženami. Po poslednom rozchode s modelkou Camilou Morroneovou sa z tohto javu stal fenomén, na internete známy ako tzv. Leov zákon.

Užívateľ sociálnej siete Reddit vytvoril graf, ktorý poukazuje na zjavnú skutočnosť- čím viac vrások pribúda na hercovej tvári, tým menšia je šanca, že jeho aktuálna priateľka bola v dobe premiéry Titanicu na svete.

Legendárny film s DiCapriom v hlavnej úlohe má dvadsaťpäť rokov. Známy herec totiž nerandil so ženou, ktorej vek by prekročil túto pomyselnú hranicu. Zatiaľ čo DiCaprio starne, vek jeho priateliek zostáva zamrznutý v čase.

Hoci vzťah herca s Morroneovou údajne skončil prirodzene po obojstrannej dohode, opakovaný vzorec správania poukazuje na nezdravý dvojaký meter, s akým sa dívame na starnutie mužov a žien.

Ak sa niekto opakovane riadi pravidlom, podľa ktorého je na čase odložiť ženu do kolónky “po záruke spotreby” hneď, ako sa jej mozog v dvadsiatom piatom roku života naplno vyvinie, musíme spozornieť. Zdá sa, že taký človek nehľadá rovnocennú partnerku, ale skôr módny doplnok, ktorý po čase vymení za novší model.

Môže za to biológia?

Častým argumentom ľudí, ktorí obhajujú správanie DiCapria a jemu podobných, je evolúcia. Muži si skrátka nedokážu pomôcť a “prirodzene” ich to ťahá k ženám na vrchole plodnosti.

Toto vysvetlenie neobstojí ani zďaleka tak dobre, ako by sme si mysleli. Samotní vedci totiž nepoznajú presnú odpoveď na otázku, či sú muži skutočne evolučne naprogramovaní vyhľadávať za partnerky mladšie ženy. V tomto tvrdení môže aj nemusí byť zrnko evolučnej pravdy, realita je však oveľa komplikovanejšia.

Zatiaľ čo sa časť akademickej obce prikláňa k evolučnému tlaku, zvyšok vedcov verí, že za normalizáciu vzťahu staršieho muža so ženou vo veku jeho dcéry môže samotná spoločnosť.

Model muža ako ochrancu a živiteľa rodiny sa postupne rúca, predstava spoločensky podmienených rodových rolí je dodnes hlboko zakorenená. Žena je v nej zosobňovaná ako poddajná, nekonfliktná a hlavne, pripravená rodiť deti a založiť rodinu.

Teóriu, že nie evolučný, ale spoločenský tlak môže za normalizáciu vekovo nevyvážených vzťahov, podporuje aj americká štúdia, ktorá skúmala vekový rozdiel partnerov v tridsiatich siedmich krajinách. Čím bola v krajine vyššia rodová rovnosť, tým menší bol rozdiel vo veku partnerov. Ženy menej často uprednostňovali starších mužov, muži zriedkavejšie tvorili pár s výrazne mladšími ženami.

DiCaprio a spoločnosť: mladosť a krása

Samozrejme, mnohé vzťahy s vekovým rozdielom sú konsenzuálne, rovnocenné a pre oboch partnerov naplňujúce. Správanie známeho hollywoodskeho herca však podporuje predstavu, že hodnota ženy je určená v prvom rade jej vzhľadom a po dosiahnutí určitého veku klesá.

Muži v zrelom veku sú zároveň považovaní za vyspelých, stabilných, ambicióznych a príťažlivých. Pomenovanie “strieborná líška” vyzdvihuje mužské šediny, no pre ženu podobný termín neexistuje.

Keď rovnaké kvality aplikujeme na ženy, stávajú sa z nich karieristky bez štipky materinského citu, čo bažia po moci. Média zvyknú zobrazovať vzťahy s výrazným vekovým rozdielom stále rovnako.

Starší a finančne zabezpečený muž je vo vzťahu s mladou a atraktívnou ženou, ktorá doň prináša jediné. Svoju krásu. A tak sa postupne v očiach divákov z mladej ženy stáva mužova trofej.

Zároveň nám Hollywood nenápadne podsúva myšlienku, že ak si to muž môže dovoliť, patrí sa nájsť si k sebe dostatočne reprezentatívnu, mladú a sviežu partnerku. Paradoxne, na vzťah staršej ženy s výrazne mladším mužom sa nedívame ani zďaleka tak zhovievavo.

Podľa sexuálnej a vzťahovej koučky Janet Morrisonovej je za tým kultúrna fixácia na mladosť a krásu. Staršia žena je vnímaná ako figúra matky a opatrovateľky. Jej vzťah s mladším partnerom preto časť spoločnosti považuje za niečo neprirodzené, či dokonca zvrátené.

Tento diskurz podľa odborníčky potlačuje ženskú sexualitu a stigmatizuje starnutie žien. Vek neurčuje hodnotu ženy Camila Morroneová mala len dvadsať rokov, keď ju médiá po prvýkrát začali spájať so známym hollywoodskym hercom. V tom veku si v Spojených štátoch legálne nemohla kúpiť alkohol.

Aj keď výrazné vekové rozdiely vo vzťahu nie sú vždy nebezpečné a veľká časť týchto vzťahov je zdravá a funkčná, keď sa vzorec opakuje, musíme spozornieť.

Ženy DiCapria a vzhľad žien

Tzv. Leov zákon normalizuje predstavu, podľa ktorej ženy nemajú svetu ponúknuť nič okrem svojho vzhľadu. Myšlienka, že hodnota ženy klesá s pribúdajúcim vekom, vyzdvihuje nadradenosť mužov a má ničivé dôsledky na psychiku žien.

Ako budú dospievajúcie dievčatá vnímať samé seba, ak ich budeme učiť, že práve mladistvý vzhľad je ich hlavnou kvalitou? O čom budú snívať, keď ich ambície, inteligencia, úspechy a charakter budeme považovať za druhoradé?

“Dievča, s ktorým sa Leonardo DiCaprio rozíde ako 72-ročný, sa práve narodilo.” Aj takýto vtip sa po rozchode známeho herca s 25-ročnou modelkou objavil na internete, nie je však vôbec vtipný. Pomohlo by, keby si miláčik Hollywoodu našiel partnerku, s ktorou môže zostarnúť. A nie partnerku, ktorá bude jeho opatrovateľkou.