Kate je známa ako perfekcionistka a autentickosť je pre ňu kľúčová. Azda aj preto najradšej stvárňuje ženy z mäsa a kostí, také, aké naozaj sú. S vráskami, kilami, bojujúce o lásku. Taká je aj jej posledná rola detektívky v seriáli Mare z Easttownu, za ktorú získala cenu Emmy.

Táto cena je jedna z mnohých, ktoré má talentovaná Winsletová na konte. Herecký talent zdedila. Narodila sa 5. októbra 1975 v britskom Readingu. Jej otec bol neúspešný herec a mama barmanka. Herectvo mali v rodine, pretože Katini starí rodičia z matkinej strany boli tiež hercami. Toto povolanie si vybrali aj obe Katine sestry. Okrem nich má ešte jedného brata.

Winsletovci to nemali jednoduché. Ich otec Roger striedal rôzne príležitostné práce a brigády, aby rodinu uživil. No aj napriek jeho snahe boli istý čas odkázaní na pomoc charity.

Kate už ako malé dievča inklinovala k divadlu a ako tínedžerka začala študovať drámu. Postupne prišli aj prvé herecké príležitosti. Najprv sa objavila v televíznej reklame. Jej prvá skutočná rola bola v detskom sci-fi seriáli Dark Season v roku 1991. No v jej kariére bola prelomová postava vo filme Rozum a cit, za ktorú získala cenu BAFTA. Celosvetovú slávu jej priniesol veľkofilm Jamesa Camerona Titanic.

Kate Winsletová - prelomový film Titanic

Už pri jeho natáčaní ukázala Winsletová svoju výnimočnosť. Keďže chcela, aby pri „mokrých scénach“ bola naozaj autentická, ako jediná nepoužila neoprén. Tvrdo na to doplatila – takmer sa utopila, podchladila sa a skončila so zápalom pľúc.

No vyplatilo sa, jej Rose sa zapísala do dejín. Odvtedy hádam každý poznal Kate Winsletovú a aj pre ňu to bol veľký prelom. Nasledujúce úlohy si totiž svedomito vyberala a odmietala role v prvoplánových hollywoodskych trhákoch.  

Britská herečka Kate Winsletová a herec Leonardo DiCaprio vo veľkofilme Titanic. Foto -  TASR/AP   

Talentovaná Kate získavala jedno ocenenie za druhým – azda najvýznamnejšou je soška Oscara, ktorú získala za film Predčítač. Mnohí kritici ju označujú za jednu z popredných herečiek svojej generácie.

Hoci vo filmovom svete žala úspechy, v súkromí to nemala ľahké. Dlho hľadala pravú lásku - má tri deti s troma mužmi.

Jej prvým životným partnerom bol o 12 rokov starší herec a scenárista Stephen Tredre. Zoznámili sa pri práci na seriáli Dark Season a v tom čase mala Kate len 15 rokov. Napriek rozchodu v roku 1995 si boli aj naďalej veľmi blízki. Po tom, ako Stephen zomrel na rakovinu, termín jeho pohrebu kolidoval s dátumom premiéry veľkofilmu Titanic. Pre Kate to však bolo jasné, na premiéru nešla, vybrala si pohreb.

Kate Winsletová dlho hľadala pravú lásku

Jej prvým manželom bol režisér Jim Threapleton, s ktorým si povedala áno v roku 1998 a narodila sa im dcéra Mia Honey. Manželstvo však nemalo dlhé trvanie, rozviedli sa v roku 2001. V tom istom roku sa jej cesty skrížili s režisérom Samom Mendesom. O dva roky neskôr mali svadbu a Kate mu porodila syna Joea Alfieho. Ich vzťah nebol ideálny, šepkalo sa, že režisér má románik s inou herečkou. Po siedmich rokoch manželstva nasledoval rozvod.

Herečka Kate Winsletová so svojou dcérkou Miou. Foto - TASR/AP

Tretieho manžela stretla za pomerne bizarných udalostí. Kate bola oddychovať na súkromnom ostrove miliardára Richarda Bransona. Po tom, ako tam vypukol požiar, spoznala jeho synovca Neda Rocknrolla (pôvodne sa volal Edward Abel Smith). V roku 2012 sa vzali a majú spolu syna Beara Blazea.

Kate v súčasnosti žije s manželom a deťmi na britskom vidieku a sama o sebe hovorí, že je normálna mama, ktorá deťom balí desiatu. Prácu si svedomite vyberá a snaží sa zvoliť si takú rolu, aby nemusela na dlhý čas odchádzať z domu.

Ešte jedna zaujímavosť – všetky tri jej deti nesú jej priezvisko Winslet. Kate tak urobila pre to, že je to podľa nej praktickejšie, keďže každý jej potomok má iného otca. Rovnaké priezvisko preto využili hlavne pri cestovaní.

Winsletová - kritika diktátu krásy

Ďalšia vec je pre Kate extrémne dôležitá – je veľmi kritická k hollywoodskemu diktátu krásy. Keď v roku 2003 magazín GQ zverejnil upravené fotky, na ktorých vyzerala vyššia a štíhlejšia, veľmi ju to nahnevalo. Keďže s úpravou fotiek nesúhlasila, musel sa jej časopis ospravedlniť.

Súdila sa aj s časopisom Grazia, ktorý v jedno z článkov tvrdil, že herečka navštevuje dietológa. Winsletová vyhrala spor a prisúdené odškodné 10-tisíc libier venovala organizácii na pomoc ženám s poruchami príjmu potravy. Razí teóriu, že treba starnúť prirodzene a je absolútne proti kozmetickým vylepšeniam. Trvá na tom, aby jej grafici na fotografiách nezjemňovali vrásky. 

Otvorene priznáva, že v minulosti sama bojovala s vnímaním svojho zovňajšku. Veľmi sa jej dotýkala kritika jej kriviek, hlavne po premiére Titanicu. „Stále som sa hľadala a rozmýšľala nad tým, kto vlastne som, keď som zrazu čítala komentáre na moju veľkosť oblečenia, váhu, ktorú som vtedy mala. informácie o tom, akú diétu vraj držím, aby som sa kíl zbavila... Čítať to bolo nepríjemné a strašné,“ spomínala na toto obdobie pre britský denník Guardian. Kate vtedy mala len 20 rokov.

Hoci ju na zlatú sošku Oscara nominovali viackrát, vyšla jej až vo filme Predčítač, ktorý režisér Stephen Daldry nakrútil v roku 2008. Na archívnej snímke Kate Winsletová drží sošku Oscara pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe za film The Reader vo februári 2009. FOTO ARCHÍV - TASR/AP

„Bolo to veľmi náročné obdobie a sama som si prešla odmietaním vlastného tela a veľkou osobnou sebakritikou. Ono sa to nezdá, ale trvalo mi roky, vyrovnať sa s vnútornou traumou, ktorú som si z tohto obdobia niesla. A potom som pochopila, že to nie je o tom vonkajšom svete, ale o mne. Začala som sa vnímať inak a inak som sa pozerala aj na svoje telo. Od základov som sa ho učila milovať," dodala.

Kate ako detektívka Mare

Aj preto dnes nemá problém s nahými scénami. Priznáva však, že vždy najprv zváži, či je nahota naozaj prínosom, až potom na takéto scény kývne. Verí však, že tak podporuje pozitívny obraz tela medzi ženami.

Jej posledná úloha detektívky Mare v seriáli, ktorý žne úspechy,  je pre ňu dobrou správou. Jej postava totiž nie je žiadna sexi bohyňa, ale žena z mäsa a kostí.

 „Znamená to pre mňa mnoho, lebo vo mne vyvoláva pocit, že sa naše odvetvie mení. Úprimne začínam mať pocit, že dochádza k posunu. A myslím si, že oveľa menej ukazujeme prstom na ženy, pokiaľ ide o to, ako vyzerajú. Prestali sme ich skúmať. Vďaka tomu sa mladšie ženy začnú cítiť v poriadku aj samy v sebe. A to je dôležitejšie ako čokoľvek iné. Pretože je na nás, aby sme boli úplne skutoční a reprezentovali sa bezúhonne a autenticky a nesúdili sa navzájom. Ak to nerobíme v našom odvetví, potom nikto iný nemá nádej, “ povedala v rozhovore pre New York Times.

Sú však veci, ktoré jej robia starosti. „Znepokojuje ma fakt, že sme sa prestali učiť milovať krásne tváre, ktoré sa menia. Pretože ich teraz kvôli sociálnym médiám stále prekrývame filtrami a ktokoľvek si môže svoje fotky sám vylepšovať. Vo všeobecnosti by som povedala, že mám obavy o túto generáciu,“  dodala úspešná herečka.