Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová oznámila, že zakladá novú politickú stranu, ktorá sa bude volať JABLKO. Aktuálne je strana v procese registrácie a plánuje začať zber podpisov potrebných pre jej vznik.

Strana Ďuriš Nicholsonovej bude Jablko

Jablko má byť podľa slov Ďuriš Nicholsonovej moderná, stredová a proeurópska strana. "Je sviežou alternatívou k súčasným politickým stranám, ktoré sú ideovo alebo ľudsky vyprázdnené a už nedokážu dať ľuďom nádej," priblížila.

Ďuriš Nicholsonová svoju stranu označuje ako modernú pro-európsku stredovú stranu s veľmi silným reformným sociálnym programom, zameranú na regióny. "Sme presvedčení, že musíme vytvoriť dobré podmienky na rozvoj slovenských regiónov, aby boli schopné napĺňať svoje potreby a potreby svojich občanov. Iba vtedy sa do regiónov začnú vracať ľudia, ktorých nedostatok príležitostí vyhnal do Bratislavy alebo za hranice krajiny, " uviedla europoslankyňa.

Nicholsonová sa vracia do domácej politiky

Názov Jablko podľa nej u ľudí evokuje čerstvosť a zdravie. "Jablko má každý rád - je šťavnaté a je zdravé. Slovenská politika potrebuje čerstvú šťavu a Slovensko potrebuje ozdraviť. Každý ho pozná, je na každom slovenskom stole, v každej domácnosti. Jablká pestujú ľudia na Kysuciach, pri Komárne, v Senici aj v Novej Sedlici. Jablko nerozdeľuje, jablko spája. Jablká sú rôznej chuti aj farby, ale predsa majú veľa spoločného tak, ako ľudia na Slovensku," vysvetľuje dôvody pre výber názvu strany.

V hre bolo viacero názvov. „Najprv sme sa mali volať ISTOTA. Potom prišla STREDNÁ CESTA, neskôr sme rozmýšľali nad názvom STRED. V prípravnom výbore sme hlasovali aj o tom, že sa budeme volať OBNOVA. Čo ja viem, voľajako ma žiaden z tých názvov nechytil. Chcelo to niečo svieže, niečo pekné, niečo šťavnaté, chutné. Niečo, čo v sebe skrýva pekný príbeh,“ vysvetlila na sociálnej sieti.

Ďuriš Nicholsonová odišla zo strany SaS v roku 2021 po tom, ako sa dostala pre eurofondy do konfliktu so šéfkou Za ľudí Veronikou Remišovou.