Maďarská prezidentka Katalin Nováková minulý rok na jar pri príležitosti návštevy pápeža Františka omilostila niekoľko odsúdených. Medzi nimi aj zástupcu riaditeľa detského domova, ktorý pomáhal bývalému šéfovi kryť zneužívanie maloletých chlapcov v rokoch 2004 až 2016.

Riaditeľ dostal 8 rokov, jeho zástupca tri roky odňatia slobody, pretože podľa rozhodnutia súdu nútil deti, aby odvolali svoje svedectvá ako obete zneužívania.

Maďarská prezidentka odstúpila

Rozhodnutie o udelení milosti vyšlo najavo až teraz a vláda Viktora Orbána bola okamžite pod tlakom. Premiér Orbán i maďarská prezidentka, bývalá ministerka pre rodinu, vystupujú ako silní ochráncovia rodiny a detí, po omilostení ich nielen opozícia obvinila, že sa správajú pokrytecky. Proti rozhodnutiu prezidentky sa demonštrovalo v uliciach Budapešti.

Udalosti potom nasledovali v rýchlom poradí. Premiér Viktor Orbán minulý štvrtok predložil do parlamentu novelu ústavy, ktorá by páchateľovi v budúcnosti znemožnila udelenie amnestie v prípade trestných činov spáchaných na maloletých. „Pre pedofilov nesmie byť žiadna milosť, “ uviedol premiér Orbán na facebooku, čím sa dištancoval od prezidentky, ktorú v parlamente zvolila do funkcie jeho strana.

Prezidentka Nováková sa potom v sobotu podvečer vzdala funkcie. „Urobila som chybu,“ uviedla v prejave vysielanom štátnou televíziou. "Dnešok je posledným dňom, keď k vám hovorím ako prezidentka," dodala podľa DPA.

Tvrdila, že vlani v apríli rozhodla o udelení amnestie preto, že bývalý zástupca riaditeľa detského domova v Bicske Endre K. nezneužíval deti. Endre K. nielenže vedel, že riaditeľ ústavu obťažoval niekoľko detí, ale v mene jedného z nich napísal aj krivú výpoveď.

Odchod z verejného života ohlásila aj bývalá ministerka spravodlivosti Judit Vargová, ktorá udelenie milosti podpísala. Vzdala sa mandátu poslankyne a nebude líderkou kandidátky strán vládneho bloku Fidesz-KDNP v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Prvá prezidentka: proti potratom a ženám 

Katalin Nováková (46) sa minulý rok - 10. marca 2022, stala prvou ženou na poste hlavy štátu a zároveň najmladšou prezidentkou. Odsúdila agresiu Ruska voči Ukrajine, mala však niekoľko kontroverzných vyjadrení na adresu LGBT+ komunity a nepodporovala ženské práva.

Nováková sa ešte ako členka vlády zaslúžila o prijatie zákonov, ktoré sa týkali daňových úľav alebo podpory pre mladých ľudí v snahe zvýšiť pôrodnosť. „Pre mňa sú najdôležitejšie maďarské rodiny a maďarské deti a chcem pre nich pracovať aj v budúcnosti,“ uviedla po svojom zvolení s tým, že inšpiráciu a silu čerpá zo svojej vlastnej rodiny a tiež z viery v boha.

V júli na medzinárodnej konferencii Women Deliver v Rwande označila zvyšovanie pôrodnosti v Maďarsku za cieľ rodovej rovnosti. V prejave na ženskej konferencii v Rwande uviedla, že chce, aby jej dcéra cítila, že môže mať pokojne aj desať detí, ak sa tak rozhodne.

Maďarským ženám odporúčala, aby s „mužmi nesúperili“ a aby neočakávali rovnaké platy. Do minulého roka tiež viedla medzinárodnú organizáciu Political Network for Values, ktorá sa vyslovuje proti potratom a sobášom osôb rovnakého pohlavia.

V roku 2020 ju magazín Forbes označil za najvplyvnejšiu ženu v maďarskom verejnom živote.