Ako blogerka upozornila na eurofondový škandál na ministerstve školstva počas éry Petra Plavčana, na predražené elektronické mýto alebo kauzu kompa, ako opozičná politička bojovala proti korupcii. Dnes sa Veronika Remišová (43) stane podpredsedníčkou vlády a ministerkou pre investície a regionálny rozvoj.

Za stranu Za ľudí viedla väčšinu koaličných rokovaní, dnes aj podpísala koaličnú dohodu s Oľano, SaS a Za rodinu.    

Veronika Remišová: OĽANO a Za ľudí  

Vnímam pozitívne, že bude ako ministerka kontrolovať eurofondy. Z jej doterajšieho pôsobenia sa zdá, že možno očakávať väčšiu transparentnosť pri udeľovaní eurofondov, ktoré boli v minulosti zdrojom korupcie. Z opozície Veronika Remišová odhaľovala korupčné kauzy, teraz dúfam, že im bude z ministerskej funkcie predchádzať,” povedala pre Ženy v meste Zuzana Petková, riaditeľka nadácie Zastavme korupciu. 

Rodená Žilinčanka má doktorát z divadelného umenia, na parížskej Sorbonne ukončila magisterské štúdium v oblasti komunikácie a v Bruseli štúdium medzinárodných vzťahov na College d'Études Interdisciplinaires. Desať rokov pracovala v Európskej komisii, kde mala na starosti európsky program pre mládež a vzdelávanie.

Do politiky vstúpila v roku 2014, keď sa za koalíciu KDS, KDH, Most-Híd, NOVA, OĽaNO a SaS stala poslankyňou za Staré mesto. O dva roky neskôr už bola líderkou kandidátky hnutia Igora Matoviča OĽaNO. Obsadila tretie miesto za Igorom Matovičom a Danielom Lipšicom a stala sa poslankyňou NR SR.

Blogerka Veronika Remišová a predseda strany OľaNO Igor Matovič na protestnom stretnutí opozičných poslancov, voličov a umelcov v Bratislave v marci 2016. Foto TASR - Jakub Kotian

Do politiky sa snaží priniesť viac argumentov, než osobných súbojov. “Budem sa zo všetkých síl snažiť, aby sa diskusia posunula viac k obsahu a odbornosti. Niektoré diskusie v parlamente boli najmä o osobných  útokoch a osočovaní. Je to, samozrejme, jednoduchšie, ako vecne argumentovať,” povedala v rozhovore pre Ženy v meste

“Som orientovaná skôr na vecné riešenia a podrobnú prípravu. Neviem, či ste niekedy videli moju prípravu, ale zväčša sú to štósy rôznych dokumentov. My ženy nie sme veľmi navyknuté bojovať spôsobom kto z koho, ja vôbec neobľubujem takéto silové zápasy,“ dodala. 

O dva roky neskôr poslanecký klub OĽANO opustila spolu s deviatimi poslancami. V roku 2019 vstúpila do strany exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí a stala sa jej prvou podpredsedníčkou.

Minister financií Peter Kažimír (SMER-SD) a Veronika Remišová (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze, na ktorej chce opozícia zaviazať vládu, aby vyvodila zodpovednosť v kauze vysokej odmeny pre právnika Radomíra Bžána v súdnom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo v roku 2017. Foto TASR - Martin Baumann

Veronika Remišová je konzervatívna politička

Veronika Remišová patrí k štyrom ženám, ktoré získali v tohtoročných parlamentných voľbách najviac preferenčných hlasov. Dvojka na kandidátke Za ľudí skončila na 15. mieste a získala 81 155 krúžkov. Je konzervatívnou političkou, nevenuje sa ženským právam, podporuje politiky na ochranu rodiny. Niekoľkokrát podporila sprísnenie interrupcií. Nie je za kvóty, ktoré by dostali žien do politiky, ale viac žien v politike by privítala. 

Ja vnímam ženy v politike veľmi pozitívne. Ženy majú menšie egá, väčšiu mieru empatie, vedia sa ospravedlniť a priznať chybu. Mužskí lídri vedú často pozičné boje a veľa času trávia zbytočnými šarvátkami.  Ak je vo vedení podnikov kritická masa žien, dokáže ovplyvniť a meniť kultúru celej firmy. To platí aj pre politiku," uviedla s tým, že politika je časovo náročná.

Śtvorica predstaviteľov politických strán sprava Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽaNO),  Veronika Remišová (Za ľudí) a Boris Kollár (Sme rodina) po podpise koaličnej zmluvy 21. marca 2020 na Bratislavskom hrade. Foto TASR - Pavel Neubauer

"Robíte ju vždy na úkor niečoho, väčšinou na úkor času, ktorý by ste mohli venovať mužovi a deťom. A bez podpory muža to nejde. Nie je mnoho mužov, ktorí dokážu žene robiť doma zázemie a trpezlivo ju podporovať v politických aktivitách. Väčšinou je to naopak. Myslím si, že ak by sa našlo viac mužov, ktorí by takto podporovali svoje ženy, mali by sme na Slovensku viac žien v politike,“ povedala pre Ženy v meste.

Veronika Remišová bude rozhodujúcim hlasom vo vláde i za stranu Za ľudí. Jej predsedom naďalej ostáva Andrej Kiska, ale zo zdravotných dôvodov sa rozhodol vzdať mandátu a do parlamentu nenastúpi.