Územie Žilinského kraja zasiahlo v utorok intenzívne sneženie. Žilinská krajská polícia na sociálnej sieti vyzvala vodičov na opatrnosť. Snehové zrážky spôsobujú komplikácie v doprave.

Sneženie na Slovensku

Neprejazdnú cestu hlásia policajti v Istebnom na Orave, kde sa zrazili dve osobné vozidlá a kamión.

"Pre poveternostné podmienky je pre nákladnú aj osobnú dopravu uzatvorená cesta 1/59 na Donovaly," upozornili policajti. Čas uzatvorenia cesty odhadli na jednu až dve hodiny.

Predpoveď počasia na zajtra 1.12. 2021

  • Zamračené, na západe miestami dážď. Teploty 2 až 7 stupňov Celzia.
  • Na západnom Slovensku prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie denné 4 až 7 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty 2 až -3 a najvyššie denné 2 až 6 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty 2 až -2 a najvyššie denné 2 až 6 stupňov C.
  • Počasie na horách: Vo výške 1000 m prevažne zamračené, sneženie, najnižšia ranná teplota -3 a najvyššia denná 1 stupeň C. Vo výške 1500 m prevažne zamračené, sneženie, najnižšia ranná teplota -5 a najvyššia denná -1 stupeň C. Vo výške 2000 m prevažne zamračené, sneženie, najnižšia ranná teplota -8 a najvyššia denná -4 stupne C.

Českú republiku v utorok zasiahlo sneženie spolu so silným vetrom. Počasie na viacerých miestach krajiny spôsobilo problémy najmä v doprave, nehody mali aj tri autobusy a vlak. Spadli aj dva mestské vianočné stromy, informovala televízia Nova.

Sneží aj v Česku

Pri Plzni sa popoludní prevrátil linkový autobus nabok, ľahšie sa zranili dve dôchodkyne a vodič. Staršie ženy utrpeli zväčša pomliaždeniny, vodič mal porezanú ruku od rozbitého skla, napísal server Novinky.cz. Cestujúcim sa z autobusu podarilo dostať ešte pred príchodom hasičov, väčšinu z nich odtiaľ odviezli príbuzní.

Neďaleko mesta Chrudim skončil autobus v priekope. Viezlo sa v ňom 23 detí, štyri sa ľahko zranili. Jedno z nich odviezla sanitka do nemocnice. Do priekopy zišiel z cesty aj autobus v Klášterci nad Orlicí v Pardubickom kraji. Bolo v ňom 16 ľudí, ktorí vyviazli bez zranení a odviezol ich okoloidúci autobus.

Hasiči na viacerých miestach krajiny odstraňovali popadané stromy, predovšetkým v oblasti Klatov. Na Šumave narazil do spadnutého stromu vlak s 13 cestujúcimi. Zranenia neutrpel nikto.

V Slanom v stredných Čechách sa zrútil mestský vianočný strom. Stalo sa tak tri dni pred jeho plánovaným rozsvietením. Podľa viceprimátora Radka Vondráčka, ktorého oslovila televízia Nova, bol na vine silný vietor a kaz v kmeni. Polícia nevylučuje, že bude prípad vyšetrovať ako verejné ohrozenie z nedbanlivosti. Ozdobený vianočný strom spadol aj v meste Dubá v Libereckom kraji. Ani v jednom prípade sa nikomu nič nestalo.

Na utorok platí v ČR výstraha meteorológov pred tvorbou snehových jazykov, snežením a silným vetrom, ktorý fúka na väčšine územia s výnimkou niektorých oblastí na Morave a v severných Čechách.