Veľká noc v roku 2024 bude v nedeľu 31. marca. Veľkonočné sviatky začnú v piatok 29. marca, Veľkonočná nedeľa bude potom už spomenutého 31. marca a Veľkonočný pondelok zase na nasledujúci deň, teda 1. apríla.

Veľkonočné prázdniny 2024 tak potrvajú dlhšie. Deti sa do školy vrátia až 3. apríla 2024.  

Veľkonočná nedeľa bude 31. marca 2024

Dátum Veľkej noci sa každý rok mení, pretože je určený na základe lunárneho kalendára, konkrétne vychádza z prvého jarného splnu.

Podľa kresťanských tradícií sa Veľká noc slávi v prvú nedeľu po prvom jarnom splne, ktorý nasleduje po jarnej rovnodennosti. Tá pripadá na 21. marca (podľa ekliptického kalendára, ktorý používala cirkev.)

Tento systém zabezpečuje, že dátum Veľkej noci sa môže každý rok pohybovať v rozmedzí od 22. marca do 25. apríla v u nás používanom Gregoriánskom kalendári.

V roku 2024 prvý jarný spln po jarnom rovnodennosti pripadá na 25. marca, čo znamená, že sa Veľká noc slávi hneď nasledujúcu nedeľu, teda 31. marca.

V roku 2025 zase bude Veľkonočná nedeľa až 20. apríla, pretože prvý jarný spln po 21. marci bude až 13. apríla a až po ňom nasledujúca prvá nedeľa bude Veľkonočná.

Tento spôsob určenia dátumu Veľkej noci vychádza z rozhodnutí Prvého nicejského koncilu v roku 325 n. l., kde sa stanovilo, že tento sviatok by mali oslavovať kresťania spoločne vo všetkých kresťanských komunitách. Skúste aj článok kedy je Veľká noc a ako ju osláviť. Skúste aj návod ako sa počíta dátum Veľkej noci.