Poznáte knihu Neviditeľné ženy od Caroline Criado Perez? To, že ženský a mužský mozog fungujú odlišne, to je celkom známa realita. Ale vedeli ste, že na princípe mužského uvažovania sú bežne postavené IQ testy, prijímacie testy na univerzity a do zamestnania?

Vedeli ste, že diagnostika infarktu je postavená na typicky mužských prejavoch a že u žien blížiaca sa porážka vyzerá inak? Že je celkovo svet dizajnovaný pre potreby mužov? Že sa telefóny prispôsobujú na veľkosť mužskej dlane, že niektoré lieky reflektujú na mužskú chémiu a ženám neprospievajú, aj keď sa im predpisujú a že pásy v aute sú tiež projektované na mužské hrude?

Caroline si dala prácu a opiera sa o kvantá prípadových štúdií. Nečudo, že ju ocenili vedeckou cenou. A tiež nečudo, že som si na jej knihu takmer okamžite spomenula pri legendárnej Barbie z Barbielandu.

Tieto fakty nie sú známe širokej verejnosti. Slovo feminizmus sa dnes v podstate grcia a pritom je jeho význam absolútne nepochopený. Ako už spomínala Lulu Arbetová, ženy nestoja o to vziať mužom ich práva. Iba nadišiel konečne čas prispôsobiť život lepšie aj nám, ženám.

Lebo tak, ako bolo Kenovi zrazu úzko, keď pochopil, že je vlastne len ozdobou sebavedomej Barbie, že celý Barbieland funguje v prospech emancipovaných dám, že potreby Kenov nie sú úplne témou dňa, tak je úzko bežne nám v patriarchálnom svete, ktorý prevažuje vo svete ľudí.

Nechcem tu vyznieť čiernobielo. Len je dobre raz za čas prerámcovať pohľad na život a ponúknuť opačnému pohlaviu tú istú emóciu, ktorá lomcuje nami. Barbie ponúka možno príliš veľa umeliny, teatrálnosti a ružovej, ale odkaz je zrejmý. A nie je to len o rovnakých šanciach.

Ak je svet nastavený viac v prospech mužov, môžete mať plné ústa toho, že ženy majú rovnakú príležitosť využiť šance. Ale videli ste už niekde preteky, kde by muži utekali po rovine, ženy trail a vyhrá najlepší???

Lebo tak to v podstate prenesene je. Barbie ponúkla pár silných odkazov. Dievčatká a malé ženy počuli, že sa skutočne môžu vybrať cestou, ktorá im vyhovuje. Muži dostali vhľad do sveta, kde to fungovalo opačne, ako sú zvyknutí.

Že bábika môže vniesť chaos do krehkej duše dievčatka, ktorému podsunie predstavu, že ideálna žena vyzerá ako Barbie. A mne sa zasa prihovorila mama zo sveta ľudí, keď spustila monológ o tom, aké vzájomne odporujúce nároky sa kladú na ženy a aká je ťarcha niesť si ten kompost v hlave (máme byť štíhle, ale nie príliš, repre, ale aj do voza, sexy, ale iba primerane, ambiciózne, ale len tak, aby sme boli aj dobré mamy, ....)

Chápem, prečo je z Barbie taký hit. Prerozprávava príbeh každej jednej z nás. A teraz šup šup, prečítať si Caroline. Ak ste sa nenasrali doteraz, Caroline to s vami dá.