Nobelovu cenu za literatúru za rok 2022 získala francúzska spisovateľka Annie Ernauxová. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP.

Ernauxová (82) je známa svojimi klamlivo jednoduchými románmi, ktoré čerpajú z osobných triednych a rodových skúseností. Spisovateľka bola ocenená "za odvahu a prísne objektívnu ostrosť, s akou odhaľuje korene, odcudzenie a kolektívne obmedzenia osobnej pamäti", uviedla porota.

"Považujem to za veľkú česť a zároveň za veľkú zodpovednosť, ktorá mi bola zverená," uviedla Ernauxová pre švédsku verejnoprávnu televíznu stanicu SVT bezprostredne po oznámení poroty.       

Jej knihy sú súčasťou účebníc

 V súvislosti s Nobelovou cenou za literatúru sa o Ernauxovej hovorilo už niekoľko rokov, píše AFP. Jej viac než 20 kníh, z ktorých mnohé sú vo Francúzsku už desaťročia súčasťou učebníc, ponúka jeden z najprecítenejších pohľadov do spoločenského života moderného Francúzska. Vo svojej próze odkrýva predovšetkým svoj vlastný prechod od dievčaťa z robotníckej triedy k literárnej elite, pričom sa kriticky pozerá na spoločenské štruktúry, ako aj na svoje vlastné komplikované emócie.

 "Ernauxová vo svojom diele dôsledne a z rôznych uhlov skúma život poznačený výraznými rodovými, jazykovými a triednymi rozdielmi. Jej knihy sú nekompromisné a napísané jednoduchým, čistým jazykom," uviedla porota. 

Ocenených 17 žien zo 119 laureátov

Ernauxová je v poradí 17. ženou, ktorá získala toto prestížne ocenenie spomedzi 119 laureátov za literatúru od udelenia prvej Nobelovej ceny v roku 1901. Cenu si prevezme z rúk švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva na slávnostnom podujatí v Štokholme 10. decembra.   

O laureátovi rozhoduje Švédska akadémia – skupina 18 ľudí zložená zo švédskych spisovateľov, jazykovedcov, literárnych vedcov, historikov a významného právnika. Nobelova cena sa udeľuje spolu s medailou a finančnou prémiou desať miliónov švédskych korún (zhruba 923.000 eur).