Snemovňa v americkom štáte Oklahoma schválila (5. apríla) takmer úplný zákaz potratov. Podľa nového zákona bude vykonanie zákroku trestným činom a lekárom za neho hrozí pokuta a väzenie.

Výnimkou majú byť prípady, keď je ohrozený zdravotný stav tehotnej ženy v prípade lekárskej pohotovosti. Parlament v Oklahome ovládajú republikáni, zákon podporilo 70 hlasov, proti bolo 14, informoval texastribune.org.

Na kliniky vykonávajúce potraty v štáte Oklahoma chodilo veľa žien zo susedného štátu Texas, ktorý schválil sprísnenie vykonávania potratov už v septembri minulého roku. Umožňuje ich vykonanie len do 6. týždňa tehotenstva ženy, kedy väčšina žien ani nevie, že sú tehotné. Navyše, zákon oprávňuje žalovať ľudí, ktorí sa na vykonaní interrupcie po stanovenom čase podieľali.

Tehotné ženy kvôli zákrokom cestovali do susedných štátov, až dve tretiny Texasaniek mierili do Oklahomy.

Najprísnejší protipotratový zákon

Prijatá oklahomská legislatíva je zatiaľ najprísnejším protipotratovým opatrením, keďže nový zákon kriminalizuje vykonanie potratu takmer vo všetkých prípadoch okrem lekárskej pohotovosti v prípade ohrozenia života tehotnej ženy.

Zákon ešte musí podpísať republikánsky guvernér Kevin Stitt, platiť by mal začať v lete. Stitt sa už minulý rok pre média vyjadril, že uzákoní akékoľvek obmedzenie práva na potrat

Sprísnenia legislatívy prichádzajú v čase, keď Najvyšší súd Spojených štátov amerických rozhoduje o protipotratovom zákone v štáte Mississippi, ktorý sa snaží oživiť zákaz potratov od 15. týždňa. 

Rozsudok sa očakáva začiatkom leta, pričom konzervatívna väčšina má šancu oslabiť alebo zvrátiť rozhodnutie z roku 1973, vďaka ktorému majú americké ženy právo na potrat pred dosiahnutím životaschopnosti plodu, teda približne do 24. týždňa.

Vlnu protipotratových opatrení rozbehli štáty ovládané republikánmi.

Zákaz interupcií: Texasanky idú do Oklahomy

Oklahoma sa už viac ako sedem mesiacov snaží držať krok so záplavou pacientiek z Texasu. Štyria štátni poskytovatelia zdravotnej starostlivosti predĺžili hodiny, najali ďalších zamestnancov a pracovali na dlhé zmeny, aby dokázali prijať viac ako 600 ďalších klientiek mesačne.

Populácia Oklahomy je pritom len zlomkom veľkosti Texasu a štát historicky poskytoval v porovnaní s Texasom minimum potratov – v roku 2019 to bolo približne 5 tisíc zákrokov v porovnaní s viac ako 56-tisíc v Texase.

Situácia sa po sprísnení legislatívy zmenila. „Oklahoma sa mení zo štátu, v ktorom sme boli útočiskom pre utečencov, ktorí potrebovali podporu, na štát, ktorý sa rozhodol urobiť utečencov zo svojich vlastných občanov,“ povedala pre texastribune.com Emily Walesová, generálna riaditeľka spoločnosti Planned Parenthood Great Plains, ktorá prevádzkuje kliniky v Oklahome, Arkansase, Kansase a Missouri.