Legendárnou zakladateľkou Prahy bola žena. A dejiny mesta tvorili ďalšie charismatické ženy, priekopníčky, umelkyne, spisovateľky, novinárky, političky, matky a mučednice. Častokrát zamlčané alebo umlčané v mužskom svete.

Teraz dostávajú hlas. Nevynechajte prehliadku Prahy s názvom ,,Famous women of Prague”. ktorú založila a vedie Češka Tereza Rafoth.

Prečo české učiteľky žili v celibáte ako mníšky?

Kto sú ženy na českých bankovkách?

Kto bola prvá Češka, ktorá získala Nobelovu cenu za mier?

Akú úlohu zohrali Spojené štáty americké v českej emancipácii?

Kto sa postavil proti Hitlerovi, aby ju neskôr komunisti popravili?

Kto bola žena zvolená za druhú najpopulárnejšiu ženu planéty po Jacqueline Kennedy?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám pomôže zodpovedať turistická prehliadka, ktorú založila a vedie Češka Tereza Rafoth. ,,Poznanie osudov žien, ktoré nám, súčasným ženám, vydláždili cestu, je úžasne obohacujúce. Je to taký pocit sesterstva naprieč storočiami” hovorí.

Ruku na srdce, koľkí z nás vieme mená či príbehy žien, ktoré formovali naše bydlisko? Prečo nespoznať mesto, v ktorom žijeme, z trochu inej perspektívy?

Prehliadka o ženách: Famous Women of Prague

Praha ponúka mnoho zaujímavých miest na relax v letných mesiacoch a ešte viac aktivít, ktoré ste možno ešte neskúsili. Jednou z nich môže byť aj prehliadka Prahy s názvom ,,Famous women of Prague’’, ktorá vám rozhodne novú perspektívu prinesie.

Ako je nám mnohým známe, informačné zdroje vo veľkom opomínajú ženy z histórie. Asi veľa z nás nedokáže odpovedať na otázky v úvode tohto textu. Na otázku, prečo sa Tereza rozhodla začať sprevádzať mestom v tomto duchu, odpovedá. ,,Známe ženy sú moja veľká téma. Mám troch synov, tak možno aj preto,” smeje sa.

Tereza Rafoth je rodáčka z Liberca, ktorá vyštudovala žurnalistiku v Brne. Počas svojho pobytu v USA jej chýbala česká kultúra a tak po svojom návrate založila náučný chodník ,,Po stopách Karoliny Světlé" a rovnomenný festival. V súčasnosti pracuje ako sprievodkyňa a editorka.

Túto svoju aktivitu však berie aj ako poslanie a verí, že ,,ľudia, ktorí odchádzajú z mojej prechádzky, sú iní ako tí, ktorí na ňu vstúpili.”.

Turistkou vo vlastnom meste

Legenda hovorí, že vznik samotnej Prahy predpovedala kňažná Libuše. Jej slávne proroctvo žije dodnes: ,,Vidím veľké mesto, ktorého sláva sa dotýka hviezd. V lese, jeden deň chôdze odtiaľto, je miesto, kde nájdeš človeka. Keď tam prídeš, nájdeš ho, ako robí drevený prah. Preto mesto, ktoré postavíš, nazveš Praha.”

Prehliadka Prahy s názvom Famous women of Prague. Foto – houseboatfilms.com

Turistická prehliadka Prahy ponúka exkurziu do histórie z perspektívy žien, ktoré rovnako intenzívne ako ich kolegovia formovali súčasnú podobu českého hlavného mesta. Medzi najvýraznejšie osobnosti, ktoré rozhodne sprievodkyňa nevynechá patria Bertha von Suttner, Milada Horáková či Madeleine Albrightová.

Keď už sme však pri dôležitých ženách histórie, ak by si mala Tereza vybrať pre ňu tie najviac fascinujúce, spomenula by Mladu Přemyslovnu, Karolinu Světlú, Milenu Jesenskú a Františku Plamínkovú. Aj keď, ako dodáva, na každom príbehu je niečo fascinujúce.

Fenomén feministických prehliadok v zahraničí

Prehliadky, ktorých obsah sa odvíja čisto od predstavenia žien formujúcich danú krajinu či mesto, sú čoraz bežnejšou turistickou atrakciou. ,,Feministické” túry nájdete aj v iných európskych metropolách. Mnoho z nich si jednoducho zarezervujete cez cestovateľskú platformu Airbnb.

V Amsterdame vás mestom prevedie spisovateľka a historička, ktorá sa zameriava na dôležité ženy minulosti, a teda prirodzene nevynechá dom Anny Frankovej. Ponuka prehliadok Paríža nekončí iba pri predstavení mesta samotného. Sprievodkyne Julie, Salomé & Sonia ponúkajú aj túry s názvom Street Art & Feminism alebo Feminist Tour of the Louvre.

Podobné voľne dostupné zážitky nájdete aj v Edinburghu, Londýne, Berlíne, Porte či dokonca v Reykjavíku. Stačí si prejsť ponuku a zakomponovať do nabitého programu aj trochu histórie.

Na tieto zážitky nemusíte ani dlho šetriť, keďže väčšinou sa cena za jednu osobu pohybuje približne v rozmedzí od 20 do 60 eur. V závislosti od mesta, typu prehliadky a počtu účastníkov či účastníčiek.

Vezmite si fľašu vody, prípadne poznámkový blok, a naučte sa niečo o ženách, ktoré formovali našu spoločnosť.