O princeznej Eleanore, ale aj o protestoch Za slušné Slovensko, ktoré organizoval, sme sa rozprávali s Petrom Nagyom. Držiteľom Novinárskej ceny za inovatívnu žurnalistiku za projekt Sľuby.sme.sk a spoluautorom knihy My sme tí, na ktorých sme čakali, ktorá bola ocenená Cenou Dominika Tatarku.

Organizátor protestov Peter Nagy napísal knihu pre deti

Čo číta a čo by nikdy nečítal Peter Nagy? Ako vznikal príbeh o odvážnej princeznej? Aj o tom viac v našom podcaste, ktorý si môžete vypočuť tu:

Podcast si môžete vypočuť aj vo svojom obľúbenom prehrávači (kliknite na ikonu):

„Báli sme sa! Nebolo to vidno?

Takto znela odpoveď jedného z organizátorov protestov Za slušné Slovensko na otázku, či sa s manželkou nebáli organizovať protesty pár mesiacov pred pôrodom. Všetci sme sa postupne dozvedali, v akej krajine to vlastne žijeme. O pár dní si pripomenieme štvrté výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Jeden z tých, čo vtedy organizovali protesty, stál na tribúne s tehotnou manželkou Katkou. Dnes majú tri a pol ročnú dcéru Margarétku a Peter Nagy má na konte novú knihu pre odvážne dievčatá a chlapcov - O princeznej Eleanore. 

„Táto kniha je pre mňa vyjadrením toho, aký svet chcem pre svoju dcéru. Svet, kde aj dievčatá môžu byť hlavnými hrdinkami, kde je v poriadku vybrať sa do sveta za dobrodružstvom a kde sa spoločne musíme postaviť zlu - tak, ako sme sa my postavili v roku 2018," hovorí Peter o príbehoch, ktoré napísal pre svoju dcérku Margarétku.

 

Peter Nagy s manželkou Katkou na proteste Za slušné Slovensko.  Foto - Albatros

Za posledné roky sa naša spoločnoť zmenila. A je zrejmé, že sa meniť ešte bude. Peter bol niekoľko rokov novinárom. K novinám má stále blízko, aj keď už ich obsah priamo netvorí. Ako nám v podcaste povedal, číta veľa. Najmä článkov a množstvo informácii, ktoré k jeho práci patria.

Napriek tomu, alebo práve preto na otázku, kam sme sa za posledné štyri roky posunuli, povedal: „Ja som optimista, ak ide o spoločnosť, alebo to, kam sa ako ľudstvo uberáme. Aj teraz s hrozbou vojny na Ukrajine, nevyzerá to optimisticky. Ja si však myslím, že veci dobre dopadnú. A myslím si to aj o slovenskej spoločnosti. Naše protesty ukázali jednu vec. Slováci sa ako národ dokážu postaviť za to, čo je správne a to v ten správny čas. A dokázali to v histórii veľakrát. Zmeny, ktoré sme spoločne naštartovali v spoločnosti, prebiehajú doteraz a ešte aj budú. Lebo je to ohromná energia, ktorú ľudia priniesli a aj záväzok. Každý z nás nesie kus zodpovednosti za to, kam sa táto krajina pohne. Myslím si, že si to ľudia uvedomujú viac, ako kedykoľvek predtým. A to je veľmi dôležité,“ hovorí Peter Nagy.

 

Peter Nagy s manželkou Katkou a dcérou Margarétkou. Foto - Albatros, Tomáš Halász

Neviem, ako ste sa vy pripravovali na materstvo, ale Peter s Katkou stihli až jeden predpôrodný kurz a ten nedopadol celkom podľa našich klasických predstáv.

„My sme mali predpôrodný kurz iba jeden a bol v sobotu, deň po najväčšom proteste, keď prišlo na námestie SNP sedemdesiat či osemdesiattisíc ľudí. Ja som na tom kurze zaspal, lebo som bol žalostne unavený po celom týždni. Manželka si tam rozospatá prechádzala tým, ako sa prebaľuje dieťa. Takto vyzerala naša príprava na rodičovstvo. Neviem, či to bolo úplne zodpovedné, ale skrátka toto bol vtedy náš život. Medzi organizátormi bolo veľa párov, ale veľa vzťahov sa rozpadlo. Náš vzťah s manželkou to však zocelilo. Vedeli sme, že sa môžeme jeden o druhého oprieť,“ vysvetľuje Peter, ako im organizovanie protestov zasiahlo do súkromného života.

Peter Nagy so svojou novou knihou pre odvážne dievčatá a odvážnych chlapcov. Foto - archív P. N. 

Rozprávate deťom večer vymyslené rozprávky? 

Ak áno, možno raz z toho bude aj kniha. Tak ako je to aj v prípade rozprávky o Princeznej Eleanore. Odvážna mladá slečna hľadá svoju stratenú mamu. Kniha je plná dobrodružstiev, kúziel, ale vystupuje v nej aj ježibaba, či zlý Čierny čarodej. Vznikala síce ako rozprávka na dobrú noc, ale jej základ je niekde inde. Zatiaľ prezradíme toľko, že ak hľadáte inšpiráciu na to, ako požiadať svoju polovičku o ruku a ako to môže skončiť doslova rozprávkovo, vypočujte si náš podcast. Peter nám porozprával o jednom lesnom dobrodružstve, ktoré sa skončilo manželstvom a dostalo aj knižnú podobu.