Svetoznáme parížske múzeum umenia Louvre bude prvýkrát v jeho 200-ročných dejinách viesť žena. Francúzska vláda totiž v stredu do čela tejto turistami vyhľadávanej ustanovizne vymenovala historičku umenia Laurence des Cars.

Des Cars - prvá žena

Des Cars momentálne vedie parížske Musée d'Orsay, ktoré je venované umeniu 19. storočia, pričom aj tam je prvou ženou na riaditeľskej pozícii. K jej najmarkantnejším krokom patrí snaha zvyšovať počet mladých návštevníkov múzeí a poskytovať v nich umeniu i ľuďom viac fyzického priestoru.

Laurence des Cars.  Foto - culture.gouv.fr

Počas štyroch rokov pôsobenia v Musée d'Orsay sa táto 54-ročná historička umenia angažovala aj v niektorých kontroverzných oblastiach – okrem iného sa vyslovila aj v prospech reštitúcií vystavovaných diel, ktoré boli svojho času ich majiteľom ukradnuté nacistami.

"Veľké múzeum musí čeliť histórii – vrátane spätného pohľadu na históriu našich vlastných inštitúcií," uviedla v reakcii na to v aprílovom rozhovore pre agentúru AFP.

V tejto súvislosti AFP pripomenula, že Laurence des Cars sa zaslúžila o rozhodnutie francúzskej vlády, podľa ktorého Musée d'Orsay vrátilo dedičom predchádzajúcej majiteľky Nory Stiasnej obraz Gustava Klimta Ružové kríky pod stromami. Nacisti jej ho ukradli vo Viedni v roku 1938. Pod vedením Des Cars sa v Musée d'Orsay v roku 2019 konala výstava, ktorá reflektovala rasové a spoločenské problémy prostredníctvom zobrazenia postáv ľudí tmavej pleti vo vizuálnom umení.

Louvre v čase korony

Des Cars, ktorá pochádza z rodiny spisovateľov a novinárov, sa v septembri stane nástupkyňou Jeana-Luca Martineza, súčasného šéfa Louvru, ktorý sa zaslúžil o to, aby bolo múzeum prístupnejšie a menej elitárske. Za Martinezovej éry Louvre zaznamenal rekord v počte návštevníkov – bolo to v roku 2019, keď si expozície tohto parížskeho múzea prezrelo viac ako desať miliónov ľudí. V ďalšom roku bola prevádzka Louvru pre pandémiu choroby COVID-19 výrazne obmedzená.

 

 Návštevníci v múzeu Louvre po jeho znovuotvorení po lockdowne v Paríži 19. mája 2021. Foto - TASR/AP

Louvre je známy predovšetkým ako "domov" obrazu Leonarda da Vinciho Mona Lisa. Je najväčším múzeom umenia na svete. Otvorené bolo v roku 1793 po francúzskej revolúcii, pričom malo v zbierkach o niečo viac ako 500 obrazov. Teraz Louvre vlastní státisíce umeleckých diel, pričom v expozíciách je vystavených necelých desať percent z ich celkového počtu.