Stovky ľudí sa dnes prišli rozlúčiť s Patríciou Janečkovou, ktorá zbierala spevácke ocenenia po celom svete. Kostol Svätého Ducha v Ostrave bol od 11 do 13 hodín otvorený pre verejnosť, potom sa uzavrel a s umelkyňou sa rozlúčila v súkromí len rodina a pozvaní hostia.

Smútočnú rozlúčku začala melódia z filmu Babička tak, ako si zosnulá priala. Smútoční hostia sa so speváčkou rozlúčili dlhým potleskom. Na záver na želanie Janečkovej zaznela pieseň Tisíc míľ v podaní Waldemara Matušky.

Manžel Patricie Janečkovej: Bojovala statočne 

Veľmi ťažké chvíle teraz prežíva aj manžel Patricie, herec ostravskej Komornej scény Aréna Vlastimil Burda. Ich svadba sa konala tento rok v júni. Na sociálnej sieti Facebook poďakoval všetkým, ktorí jemu a rodine vyjadrujú úprimnú sústrasť.

„Bojovala statočne, pokorne, skromne a dokonca s vtipom a svojím krásnym úsmevom. Bola silná ako málokto. Nikdy sa, počas tejto zákernej choroby, na nič nesťažovala, zvládla aj to, čo občas ani zdraví nie, a nakoniec zvíťazila. Neodišla sama! Bola, je a bude ďalej úprimne milovaná, obdivovaná, inšpiratívna a nezabudnuteľná. Som šťastný, že som ju mohol sprevádzať a ísť s ňou až do samého nového začiatku. Nebolo to ľahké, ale nádherné. Ďakujem za Teba, Pati,“ uviedol na svojom Facebooku speváčkin manžel Vlastimil Burda.

Patrícia Janečková podľahla rakovine 

Dvadsaťpäťročná žena zomrela prvého októbra, keď necelé dva roky statočne bojovala s rakovinou prsníka.

Patricia Janečková sa narodila v nemeckom Münchbergu slovenským rodičom, ktorí sa krátko na to presťahovali do Ostravy. Spevu sa venovala od štyroch rokov.

Mnohí si ju pamätáme, keď v roku 2010 ako 12-ročná vyhrala česko-slovenskú televíznu súťaž Talentmania. Šek jej vtedy odovzdal slovenský operný spevák Peter Dvorský, ktorý priznal, že jej víťazstvo úprimne prial. „V tvojom hlase je vkus, inteligencia, čisté srdce aj čistý hlas,“ povedal Dvorský dievčaťu, ktoré porazilo viac ako 10-tisíc súťažiacich, ktorí do súťaže vstúpili.

V novembri 2014 vyhrala medzinárodnú spevácku súťaž Concorso di musica sacra v Ríme, zameranú na mladých interpretov duchovnej hudby do 36 rokov.