Rekordných 122 zelených lokalít z územia celého Slovenska sa zapája do Víkendu otvorených záhrad a parkov (VOZP). V poradí 15. ročník podujatia, ktoré je súčasťou celoeurópskej iniciatívy sprístupňovania parkov a záhrad, sa začína v piatok 2. júna a nesie sa v duchu témy Melódie záhrad.

Víkend otvorených parkov a záhrad

"Myslia sa ňou nielen melódie ako koncerty hudobníkov, ale sústredíme sa aj na počúvanie zvukov prírody, spevu vtákov, bzučania včiel a podobne," povedala pre TASR Michaela Kubíková z neziskovej organizácie Národný Trust, ktorá je od roku 2007 hlavným organizátorom podujatia s cieľom priblížiť krásu parkov a záhrad a zároveň šíriť myšlienky ich aktívnej ochrany a kvalitnej údržby.

Do nedele 4. júna môžu záujemcovia spoznávať a obdivovať komunitné a súkromné parky a záhrady, ukážkové prírodné záhrady, kúpeľné a historické parky a záhrady či školské záhrady. "Tento rok je to veľmi pestré. Niektoré záhrady sú zaujímavé prírodným spôsobom pestovania, iné drobnou záhradnou architektúrou či zaujímavou skladbou rastlín," približuje Kubíková podujatie, ktoré má aj motivačný efekt na jednotlivé lokality, aby každý rok pripravili a ukázali niečo nové.

Západné Slovensko: Kvetinové farmy aj včelárska záhrada

"V Lisztovej záhrade sme minulý rok za jeden deň napočítali 780 návštevníkov, niektoré lokality majú návštevnosť veľmi vysokú, niekde príde menej ľudí, ale zase je väčší priestor, aby sa majiteľ záhrady viacej porozprával s návštevníkmi," poznamenáva Kubíková s tým, že organizátorom nejde o tisícovú návštevnosť, ale o to, aby tí, ktorí prídu, mali príjemný zážitok.

V Bratislave a okolí sa napríklad kvetinová farma v Borinke snaží pestovať domáce tradičné odrody kvetov. V Smoleniciach sa do VOPZ zapojila včelárska záhrada, v Dolnej Krupej prírodno-krajinársky park a rozárium grófky Márie Henriety Chotekovej. "V Bratislave máme zaujímavé záhrady v Devíne, bylinkovú záhradu alebo súkromnú záhradu jednej výtvarníčky pod Devínskym hradom," dodáva Kubíková.

Premiéru počas Víkendu otvorených parkov a záhrad bude mať Záhrada pod Dubmi v Stupave, ktorá vás očarí svojimi zákutiami.

Stredné Slovensko: Rozárium, arborétum aj prírodná záhrada

Záhradou ruží sa ako jednou z mála môže popýšiť Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine. Šľachtiteľ Rudolf Geschwind tu vypestoval viac ako 700 odrôd ruží, ktoré sa nachádzajú v rozáriách po celom svete. V Lesníckom arborétu v Liptovskom Hrádku môžu návštevníci absolvovať lektorovanú prehliadku na tému, či môžeme počuť stromy hovoriť. Blízko Žiliny, v malej obci Teplička nad Váhom môžu návštevnící zase obdivovať Ukážkovú prírodnú záhradu s prvkami permakultúry.

Východné Slovensko: Historický park a galéria prírodného umenia

V Markušovciach pri Spišskej Novej Vsi môžete absolvovať prehliadku historického francúzskeho parku a priestory letohrádku Dardanely s expozíciou klávesových hudobných nástrojov. V Košiciach si bude možné vyrobiť prírodné mydlo v komunitnej záhrada Wuppertálska, pozrieť divadlo, mestský park a otvorenú galériu prírodného umenia v mestskej časti Košice-Šaca.

Zoznam zapojených záhrad a parkov s presným programom a časom otvorenia nájdu na www.vopz.sk. "Chceme ich poprosiť, aby si veľmi dobre pozreli a dopredu skontrolovali, odkedy a dokedy sú jednotlivé lokality otvorené, lebo sú tam isté časové rozdiely, aby potom neboli sklamaní, keď niekam prídu," uzavrela Kubíková