Tropické teploty sa horúcim víkendom nekončia. Druhá vlna horúčav, ktorú Slovenska zažíva od soboty pokračuje horúcou nedeľou, keď sa teplota šplhala hlavne na juhu Slovenska až k 34 stupňom Celzia.

V pondelok však budú teploty ešte vyššie. Ako uvádza iMeteo, pondelňajšie teploty by sa mali na mnohých miestach nášho územia pohybovať nad 30 stupňov Celzia, pričom extrémne teploty nás čakajú na západe, kde sa teplomer vyšplhá až nad 37 stupňov Celzia.

Najvyššie teploty budú v pondelok

"V pondelok bude horúci deň na celom našom území, ale na západe a miestami aj na strednom Slovensku bude nielen veľmi horúco, ale aj dusno. Očakáva sa denná maximálna teplota na úrovni 28 až 33, ale na západe a spomínanom strednom Slovensku bude od 33 do 37°C! Spočiatku bude jasno, alebo takmer jasno, teda minimum oblakov na oblohe, ale počas dňa od západu bude oblakov pribúdať a v západnej polovici sa objavia prehánky, prípadne aj búrky a tie môžu byť aj intenzívne. Pozor aj na vysoký UV index, až na 8!," povedala pre Ženy v meste meteorologička Miriam Jarošová.

Aj ďalšie dni budú horúce, s vysokou dennou teplotou, ale už sa častejšie budú objavovať zrážky, dodala. Napríklad v utorok bude spočiatku oblačno s prehánkami, jemne chladnejšie, od 29 do 34, na severe okolo 27°C, k večeru postupne menej oblakov.

V súvislosti s vysokými teplotami vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy pre nedeľu a pondelok. Na nedeľu je to výstraha 1. stupňa pred vysokými teplotami (+33 °C až +34 °C), ktorá platí pre okresy na západnom Slovensku. V pondelok SHMÚ vystríha pred vysokými teplotami výstrahou 2. stupňa (+35 °C až +37 °C) pre západne Slovensko a výstrahou 1. stupňa pre južné regióny.

V horúčavách je dôležité nepodceniť riziko úpalu a úžehu. V lete sa v exteriéri treba chrániť vhodnou pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi či krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu. Upozornili na to odborníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

V pondelok sa blíži studený front

Dodržiavať treba pitný režim a v horúcich dňoch vypiť liter vody navyše. Pre tých, ktorým sa nedarí ustriehnuť si príjem tekutín, je tu dobrá správa. Pitný režim to nie sú iba tekutiny. Vodu vieme získať aj z potravín, ktoré obsahujú väčší podiel tekutín, patrí sem najmä ovocie a zelenina.

Príliv teplého vzduchu bude vrcholiť pred blížiacim sa studeným frontom. Veľmi teplo bude aj v utorok, kedy sa teploty budú blížiť k hranici 35 stupňov Celzia. Predpovede však už v pondelok podvečer a v noci na utorok rátajú s prehánkami, či búrkami. V pondelok sa podľa iMeteo začne k nášmu územiu blížiť studený front.

Od stredy alebo štvrtku treba rátať so zásadným zhoršením počasia. Cez naše územie bude postupovať studený front, ktorý prinesie vlnu intenzívnych búrok a aj zrážok.

"V stredu zase začne oblakov a zrážok pribúdať okolo poludnia. V stredu opäť veľmi teplo a lokálne aj dusno.Denné maximum od 28 do 33, na juhozápade a juhu stredného Slovenska od 33 do 37°C.  Jemné ochladenie sa črtá vo štvrtok, ale naozaj iba jemné, ale najmä je to ešte ďaleko a všetko môže byť úplne inak.  V každom prípade, prvá polovica týždňa bude u nás veľmi teplá, vyčerpávajúca, takže chrániť sa pred slnkom, dostatočne piť a vziať si príklad od južanských národov, držať siestu a nevychádzať von od 11.00 do 15.00 hod, keď je slnko najsilnejšie," dodala Miriam Jarošová.