V letnom období sa vraví viac o pitnom režime ako o jedení. Má to svoje opodstatnenie. S horúcimi dňami prichádza čas oddychu a dovoleniek, ale rovnako sú tieto dni pre náš organizmus vyčerpávajúce.

Vysoké teploty môžu dokonca spôsobiť nesústredenosť, bolesti hlavy a nechuť k jedlu. Je veľmi dôležité naše telo hydratovať priebežne počas celého dňa, nie jednorazovo alebo vôbec. Pre tých, ktorým sa nedarí ustriehnuť si príjem tekutín, je tu dobrá správa. Pitný režim to nie sú iba tekutiny.

Vodu vieme získať aj z potravín, ktoré obsahujú väčší podiel tekutín, patrí sem najmä ovocie a zelenina.

Potraviny s vysokým podielom vody

Ovocie a zelenina nám v letnom období poskytujú prirodzené osvieženie. V lete je najvhodnejší čas využiť všetko možné dostupné ovocie, tým rozhodne nič nepokazíme. Ideálne sú marhule, broskyne, alebo jahody. Za mňa je absolútnym víťazom počas horúcich letných dní červený melón.

Zo zeleniny najviac odporúčam uhorky, ľadový šalát, papriku, stopkový zeler, reďkovky a špenát.

Voda alebo potraviny?

Voda je pre ľudské telo nenahraditeľná, pretože telo je zložené prevažne z vody. Potraviny s vyšším obsahom vody sú veľmi prospešné, pretože obsahujú vitamíny, minerály a vlákninu. Vodu nám však nenahradia.

Za najvhodnejšiu tekutinu môžeme považovať čistú pitnú vodu. Vhodné  sú aj nesladené ovocné, bylinkové čaje a riedené ovocné šťavy. Čistú vodu si v lete môžeme dochutiť citrónom, mätou alebo bobuľovým ovocím. Pri športovaní a priamom pobyte na slnku, nezabudnime náš pitný režim navýšiť. Samotné potraviny náš denný príjem tekutín nepokryjú.

Ako je to teda správne?

Nespoliehajme sa len na tabuľky, ktoré nám určujú koľko vody by sme mali vypiť. Môžu slúžiť ako pomôcka, oveľa dôležitejšie je prihliadať na individualitu každého z nás. To znamená, v akom prostredí pracujeme, ako často športujeme, koľko potu vylúčime pri rôznych činnostiach a podobne.

V lete môže byť náš pitný režim naozaj pestrý a farebný. Pripraviť si môžeme napríklad chutné limonády z dostupného ovocia. Vždy to záleží od našich chutí a potravín, ktoré sú nám k dispozícií. Určite ste už počuli, že ovocie by sme nemali jesť poobede. V rozumnom množstve si ovocie vieme dopriať aj v poobedných hodinách, pretože okrem cukru, obsahujú vitamíny, minerály a vodu. Dôležité je, čo jeme počas celého dňa, nielen na večer.

Všetko s mierou

Všetkého veľa škodí. Aj nadmerné pitie čistej vody zaťažuje náš organizmus, najmä obličky a močový mechúr. Naviac, ak to skombinujeme s ovocím alebo zeleninou, ktoré obsahujú viac vody, všetko to iba násobíme. Je prirodzené, že počas horúcich letných dní nemáme veľkú chuť do jedla a viac siahame po osviežujúcich potravinách.

Ak nám nechutí teplé jedlo, pripraviť si môžete aj osviežujúce studené polievky z paradajok, cukety, brokolice alebo špenátu, alebo ľahký letný šalát.