Agnieszka T. mala 37 rokov a tri deti. Čakala dvojčatá, keď ju v decembri minulého roka prijali do nemocnice v Čenstochovej. Bola v prvom trimestri tehotenstva a sťažovala sa na bolesti brucha a zvracanie. Agnieszka T. zomrela 25. januára 2022. Rodina viní za jej smrť nemocnicu a lekára. O prípade informuje Gazeta Wyborcza.

Zomrela tehotná Agnieszka T. 

Rodina opisuje, že Agnieszku prijali do nemocnice 21. decembra. Dva dni na to podľa lekárskej správy zomrel jeden z dvoch plodov. Lekári ho neodstránili, ale čakali, až odumrie aj druhý plod. Agnieszka tak ešte týždeň nosila v maternici mŕtvy plod. Oba plody boli z jej tela odstránené o dva dni neskôr, napísal poľský web.

Podľa rodiny zomrela tehotná žena na sepsu. Tá sa v lekárskej správe nespomína, nemocnica tvrdí, že matka mala pozitívny test na koronavírus. Nemocnica tvrdí, že postupovala výhradne podľa medicínskeho hľadiska.

Rodina viní nemocnicu, že neurobila potrat

Rodina tomu však neverí a prípad sa bude vyšetrovať. “Je to ďalší dôkaz, že vládnuca strana má na rukách krv. Znovu zomrela tehotná, nevinná mladá žena, matka a manželka. Z troch detí sú siroty, ktoré sa už mamy nedočkajú. Chcela žiť, nikto nechcel taký zvrat. Kto nesie právnu zodpovednosť? Kto je za túto ujmu zodpovedný? Nepriateľ? Ústavný súd? Poslanci hlasujúci za zákon proti prerušeniu tehotenstva v Poľsku?,“ cituje Gazeta Wyborcza rodinu obete.

Poľská opozícia hovorí o ďalšej obeti sprísnených protipotratových zákonov. Ústavný súd v októbri 2020 rozhodol, že interrupcie z dôvodu nezvratných vývojových chýb plodu, ktoré zahŕňajú rozsiahle spektrum poškodenia od Downovho syndrómu až po smrteľné choroby, sú protiústavné.

Vývojové chyby plodu boli pritom v roku 2019 dôvodom pre takmer všetky legálne interrupcie v Poľsku. Momentálne je tak v Poľsku možné ukončiť tehotenstvo len v prípade, že ohrozuje život alebo zdravie matky, alebo ak žena otehotnela v dôsledku znásilnenia či incestu.

"Ďalšia žena je mrtvá, pretože životy žien sú bezcenné a lekári zneužívajú zákaz potratov," komentuje prípad členka opozičnej strany Magdalena Biejat.

Obete a protipotratový zákon v Poľsku

Prvou obeťou tzv. protipotratových zákonov je 30-ročná kaderníčka Izabela z Pszczyny, ktorá podľahla sepse, pretože lekári v miestnej nemocnici, kde ju s bolesťami hospitalizovali, namiesto potratu čakali na odumretie plodu. To bolo v novembri 2021 a prípad vyvolal veľké protesty v celom Poľsku.

Druhý prípad je z decembra minulého roka. Fakultná nemocnica v meste Bialystok vtedy odmietla 26-ročnej žene urobiť interrupciu, hoci podľa prenatálnych vyšetrení mal plod nevyliečiteľnú, smrteľnú vadu - nemal lebečné kosti. Tehotná žena sa po diagnóze lekárov psychicky zrútila a prepadla depresiám. Ani to nebol dôvod na ukončenie tehotenstva.

Bittó Cigániková k prípadu v Poľsku

“Je za mojou schopnosťou chápania, ako sa v jednej civilizovanej krajine v 21. storočí môžu diať takéto legislatívne zverstvá a že sa pod podobné zákony s radosťou chcú podpísať aj politici u nás. A ak im neprejde priamo zákaz interrupcií, tak robia všetko pre to, aby čo najviac skomplikovali situáciu lekárov vykonávajúcich legálny zdravotnícky zákrok a vytvorili im právnu neistotu," vyjadrila sa k prípadu na sociálnej sieti šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS).

 

"Vo svetle viacerých podobných tragických udalostí v Poľsku chcem apelovať na kolegyne a kolegov z NR SR, aby prestali bojovať proti slovenským ženám a vytĺkať politický kapitál z obmedzovania interrupcií,” dodala Bittó Cigániková.