Rekordy na svahu, na salaši, na vode i v kuchyni, či najväčia lavička lásky.  V roku 2022 zapísali do Knihy slovenských rekordov viacero netradičných podujatí. Pozrite si prehľad tých najzaujímavejších.

Na najväčšej lavičke lásky možno sedieť v obci Skalité

Pravá láska trvá večne. Tak znie nápis na lavičke pre zaľúbených, ktorá má výšku tri metre a dĺžku 5,3 metra. Svojimi rozmermi je najväčšia na Slovensku. Nachádza sa v obci Skalité a od 15. marca je umiestnená na vrchole kopca Trojak v nadmorskej výške 845 n.m.

Obec Skalité sa pýši najväčšou lavičkou lásky. Foto - FB

Na Štrbskom Plese sa konal najpočetnejší zjazd na lyžiach

Nový slovenský rekord sa uskutočnil 23. marca 2022 na svahu Štrbské Pleso – Interski, kde sa 346 lyžiarov postupne za sebou spustilo dole svahom, pričom vytvorili pohybujúci sa rad. Podarilo sa im tak prekonať ustanovujúci rekord z roku 2019 s počtom 285 účastníkov.

Najpočetnejšie plesnutie bičom za 30 sekúnd

Na salaši Pastierska pri Jalovci sa 5. júna plieskalo bičom v časovom limite 30 sekúnd tzv. "do osmičky". Za ustanovujúci slovenský rekord si odniesol certifikát Miroslav Kamhal, ktorý švihol bičom až 75-krát.

Bičom sa rekordne plieskalo na salaši Pastierska. Foto - slovenskerekordy.sk

Najdlhšiu kolónu hračkárskych áut vytvorili v Spišskej Novej Vsi

Na Základnej škole na Lipovej mulici v Spišskej Novej Vsi v rámci projektového dňa Bezpečne na cestách vytvorili 7. júna najdlhšiu kolónu z hračkárskych autíčok, ktoré žiaci priniesli do školy. Reťaz merala 188 metrov. 

Splav Malého Dunaja

Ustanovujúci slovenský rekord v splave Malého Dunaja vytvorili 14. júna piati vodáci na kanoe z Klubu Malý Dunaj z Novej Dedinky. Úsek dlhý 128 kilometrov splavili za 11 hodín 43 minút a 27 sekúnd čistého času po odrátaní prestávok. Miestom štartu bola Bratislava - Vlčie hrdlo a cieľom Kolárovo.

Omeletu z najväčšieho počtu vajec pripravili v Žiline

Držiteľom gurmánskeho rekordu vo varení omelety boli donedávna Topoľčany, ktoré v roku 2021 použili na prípravu slaného pokrmu 1.020 ks vajec. Len dve vajíčka navyše stačili na to, aby rekord pokorili. Občianske združenie Nobis Prospere zo Žiliny pripravilo v júni 2022 podujatie, na ktorom ukuchtili omeletu z 1.022 vajíčok.  

Najväčšia zbierka modelov kamiónov

Vytrvalým zberateľom modelov kamiónov v mierke 1:87 je Ľubomír Samseli zo Spišskej Novej Vsi. V roku 2019 ich mal pri prvom zápise 1065, v auguste 2021 bolo v jeho zbierke už 2301 kamiónov. Sú uložené podľa abecedy i ročníkov. Najnovšie má jeho kolekcia úctyhodných 3200 kusov.

Majstrovstvá Slovenska v hode mobilom do diaľky

20. augusta sa v Lučenci uskutočnili prvé oficiálne Majstrovstvá Slovenska v hode mobilom do diaľky. Na futbalovom štadióne sa súťažilo s mobilom Nokia 3310 s batériou. Telefón, ktorý držal v ruke Matej Šándor z Banskej Bystrice, preletel 66,4 metra. Medzi rekordmanov sa zapísali aj ženy a deti do 15 rokov. V rámci najmladších súťažiacich zvíťazil Jakub Rusnák s hodom 41,5 metra, v kategórii ženy Lenka Gunišová, ktorá mobil dohodila do vzdialenosti 39,7 metra.

Majstrovstvá Slovenska v hode mobilom do diaľky v Lučenci. Foto - slovenskerekordy.sk

 

Zanietená vodáčka vytvorila ustanovujúci slovenský rekord

Slovenka Soňa Rebrová potrebovala štyri dni na to, aby v novembri preplávala slovenský úsek Dunaja od Devina po maďarský Ostrihom. Podarilo sa jej dosiahnuť vzdialenosť 162,290 km a strávila vo vode 34,583 hodiny. Je prvou plavkyňou, ktorá vytvorila ustanovujúci slovenský rekord. Ako prvá Slovenka v roku 2021 preplávala šesť vodných nádrží na Slovensku (Sĺňava, Kráľová, Oravská priehrada, Liptovská Mara, Zemplínska Šírava a Domaša).

Najväčší adventný veniec v Košeci

Po viac ako týždňovej práci na adventnom venci prekonala Košeca v prvú adventnú nedeľu doterajší rekord, ktorý mal hodnotu 17,85 m. Košečania zhotovili veniec v amfiteátri s priemerom 36,20 metra. Obvodový múr amfiteátra pokryli súvislou vrstvou čačiny, ozdobili svetelnými reťazami a vianočnými ozdobami.