Jej život sa otočil hore nohami, keď mala 28 rokov. Dovtedy žila Sarah Culbersonová ako každá iná mladá Američanka. Vyrastala v Západnej Virgínii, hrala basketbal, milovala hudbu a tanec a aj preto si vybrala štúdium umenia na univerzite.

Jej rodičia Jim a Judy Culbersonovci však boli bieli a ona mala čokoládovú pleť. Univerzitný profesor neurobiológie a učiteľka na základnej škole však svojej dcére netajili, že si ju osvojili ako ročné bábätko.

Prečítajte si

Sarah sa presťahovala do Los Angeles, kde si plnila svoje sny o herectve a tanci. Objavila sa v niekoľkých televíznych seriáloch a tiež sa živila ako tanečníčka. No stále jej vŕtalo v hlave – kto vlastne je?

Sarah - princezná zo Sierra Leone

V roku 2004 si najala súkromného detektíva, aby preskúmal jej minulosť. Zistil, že jej mama bola Američanka, volala sa Penny a pred niekoľkými rokmi zomrela na rakovinu. Oveľa šokujúcejšia informácia bola o jej otcovi.

Sarah zistila, že je to syn náčelníka afrického kmeňa Mende. Ten patrí k jednému z dvoch najväčších kmeňov v africkom štáte Sierra Leone a tvorí ho 33 percent populácie tejto krajiny. Z herečky Sarah sa zo dňa na deň stala princezná z mesta Bumpe.

Mladá herečka sa rozhodla, že mu napíše a svojmu otcovi poslala list. Na jej veľké prekvapenie, vedel o tom, že sa mal stať otcom. Priznal, že splodil dieťa s americkou študentkou, ale spoločne sa rozhodli, že na rodičovstvo sú ešte mladí. Odvtedy o Penny nepočul.

Mladá žena sa napokon rozhodla, že krajinu svojho pôvodu navštívi a celkom si ju zamilovala. To bolo v roku 2006. Napriek tomu, že prijatie bolo vrelé a od otca dostala slávnostný kroj, nestala sa dedičkou kráľovského bohatstva. Práve naopak. Zistenia boli pre ňu zdrvujúce.

Sierra Leone bolo zdevastované dlhé roky trvajúcou vojnou a keď prišla do mesta Bumpe, videla rozvaliny, biedu a zmrzačené deti.

Sarah pomáha krajine

„Moja jediná vedomosť o tom, čo je to byť princeznou, bolo to, čo som videla  vo filmoch,” uviedla Culberson pre NBC News. „V skutočnosti je to o zodpovednosti. Ide o to, aby som kráčala v šľapajách môjho pradeda a deda v tom, čo urobili pre túto krajinu. Uvedomila som si, že o tom je moja rola princeznej – posúvať veci v krajine dopredu.“

Sarah sa chytila šance a spolu so svojim biologickým bratom Hindom Kpsowom založili nadáciu Sierra Leone Rising. Začali s tým, že opravili v Bumpe školu. Okrem vzdelanosti sa zameriavali aj na zlepšenie verejného zdravia a tiež zlepšenie postavenia žien. Tým napríklad rozdávali menštruačné vložky.

Keďže ľuďom v tejto africkej krajine chýbala hlavne pitná voda, nadácia zabezpečila vybudovanie studní. Tie teraz zásobujú vodou až 12-tisíc ľudí.

Rovnako v čase pandémie koronavírusu sa Sarah so svojimi spolupracovníkmi zameriavali na osvetu a Afričanov nabádali, aby nosili rúška.  

„S otcom aj bratom sme odviedli veľa práce v nadácii. Vkročila som do priestoru, ktorý bol pre mňa celkom nový a bolo v ňom veľa výziev,“ hovorí princezná, ktorá o svojom príbehu napísala knihu.   

Chválou nešetrí ani jej adoptívny otec, ktorý spolu s manželkou tiež vycestoval do Afriky. „Takmer od svojej prvej návštevy v Sierra Leone, kde sa Sarah stretla s otcom, objavila vo svojej roli ´princeznej´ skôr povinnosť a hľadá spôsoby, ako pomôcť. Vďaka jej práci sa zlepšil miestny život v mnohých oblastiach, “ citoval Jima Culbersona portál yahoo.com.

Hoci princezná stále žije v rodných Spojených štátoch, plánuje sa presťahovať do Sierra Leone, aby bola bližšie svojmu ľudu.