Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v prezidentskom paláci prijala zástupkyne mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú problematike násilia na ženách a pomáhajú obetiam. Urobila tak pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách, ktorý si dnes pripomíname. 

 

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala zástupkyne mimovládnych organizácií, ktoré riešia násilie na ženách a pomáhajú obetiam. Foto - facebook ZČ

 

Prezidentka Čaputová o násilí na ženách

"V našej spoločnosti absentuje rázna odpoveď na násilie v podobe efektívneho sankcionovania páchateľov, ale absentuje aj jeho spoločenské odsúdenie, keďže iba 67 percent občanov si myslí, že domáce násilie na ženách je neprijateľné a malo by byť trestané. Bezpečnosti žien nenapomáha ani to, že diskusia o násilí páchaného na ženách sa spravidla otáča k nesúvisiacim ideologickým otázkam a ignoruje sa samotná existencia takéhoto násilia. Tú pritom potvrdzujú nielen štatistiky ale aj príbehy mnohých žien.," uviedla na sociálnej sieti po stretnuti prezidentka Čaputová.

Je to prvýkrát, kedy slovenská hlava štátu takto podporila ženy zažívajúce násilie a verejne prejavila uznanie práci mimovládnych i verejných inštitúcií, ktoré sa snažia odstrániť násilie zo života žien a pomáhať im.

Prezidentka Ćaputová za problém označila "nedostatok inštitucionalizovanej podpory žien a detí a časté spochybňovanie alebo zľahčovanie situácie. Tá je pritom naozaj vážna. Každá tretia žena na Slovensku zažila fyzické alebo sexuálne násilie a až štvrtina žien zažila násilie od vlastného partnera. Každá desiata žena bola znásilnená alebo sexuálne napadnutá a až polovica všetkých žien zažila sexuálne obťažovanie," dodala.

 

 

Prezidentka Čaputová a Viola Macáková

Spomenula aj nedávny prípad brutálne zavraždenej učiteľky a fotografky Violy Macákovej. "V našom spoločnom rozhovore dnes zazneli aj obavy po brutálnej vražde mladej ženy, Violy Macákovej, minulý týždeň v Bratislave. Smrť Violy mi je nesmierne ľúto a jej vražda mnou vážne otriasla. Nesmieme čakať, kým sa situácia stane alarmujúcou, štatistiky ale aj konkrétne obete nám už dnes ukazujú, že je dostatočne vážna na to, aby sme sa jej ako spoločnosť náležite venovali. Musíme prekonať ideologické spory, zomknúť sa a spoločne odsúdiť násilie, s ktorým sa v našej spoločnosti stretávame, rovnako ako aj vytváranie predsudkov, od ktorých je k násiliu veľmi blízko," dodala prezidentka.