Nenávistné príspevky proti ženám sú podľa najnovších výskumov najčastejšou formou nenávisti na internete. Nehovorím o vecnej kritike. Hovorím o hrubých diskriminačných urážkach, vulgarizmoch, len preto, že sme ženy. A netýka sa to len žien vo verejných funkciách.

Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príspevku na sociálnych sieťach počas svojej návštevy v Kanade.

Čaputová o nenávisti voči ženám

Na štátnu návštevu Kanady prišla na pozvanie generálnej guvernérky Mary Simon. Išlo o prvú oficiálnu návštevu slovenskej hlavy štátu v Kanade po vyše 20 rokoch.

“Ona sama (Mary Simon) povedala, že už odmieta trpieť a poskytovať platformu na šírenie stereotypov, proti ktorým celý život bojovala,” uviedla v príspevku venovanom ženám a dievčatám prezidentka Čaputová s tým, že o nenávisti v online priestore hovoria nielen mnohé svetové líderky, ale aj mnohé ženy vo verejných pozíciách, vrátane Slovenska.

“Týka sa to všetkých žien a osobitne dievčat, ktoré sú vystavené novým podobám obťažovania a kyberšikany. Toto nemôžeme tolerovať,” uviedla prezidentka.

Podľa nej vie každý z nás pomôcť zmeniť to. “Ak sami nebudeme prispievať k nenávisti, ak sa vymedzíme voči verbálnym, nenávistným a diskriminačným útokom na internete a budeme ich nahlasovať, či už sociálnym sieťam alebo polícii,” povedala.

Povzbudila hlavne dievčatá, aby sa tomu nepoddali. “Postavte sa za seba, buďte asertívne, nebojte sa ozvať, stanovte si svoje vlastné hranice. Nie ste v tom samé, sme v tom s vami. Všetky ženy na celom svete, na rôznych kontinentoch,” dodala prezidentka Čaputová.

Čaputová s viceprezidentkou Youtube

Po Kanade navštívila prezidentka Spojené štáty. V San Franciscu sa Zuzana Čaputová stretla s viceprezidentkou Youtube Leslie Miller, aby som s ňou hovorila o tom, ako vnímajú dodržiavanie svojich záväzkov pri obsahu v slovenskom jazyku.

Youtube je čo do počtu užívateľov najväčšia sociálna sieť na Slovensku a má významnú zodpovednosť v boji proti nenávistným prejavom (najčastejšie voči dievčatám a ženám), proti výzvam k násiliu alebo v oblasti duševného zdravia mladých ľudí.

Zuzana Čaputová, ktorá je od roku 2019 prvou ženou v úrade hlavy štátu, oznámila, že v marcových prezidentských voľbách nebude opäť kandidovať. Zároveň je jej ľúto, že v prezidentských voľbách nekandiduje žiadna žena. Zároveň to však rešpektuje a rozumie tomu. Uviedla to na svojej zahraničnej pracovnej ceste v USA.

"Dlhodobo hovorím, že ženy do politiky patria aj do tých najvyšších pozícií, pretože ako ženy máme odlišnú inú životnú skúsenosť. Tak, ako sme prítomné v spoločnosti, mali by sme byť prítomné aj pri riadení vecí verejných," uviedla hlava štátu na svojej zahraničnej pracovnej ceste v USA.