Ruská občianka bieloruského pôvodu Sofia Sapegová sa vracala z dvojtýždňovej dovolenky v Grécku. Po návrate do litovského Vilniusu, kde žila a študovala, mala už jasné plány – pripravovať sa na obhajobu diplomovej práce.

Keď však posádka lietadla spoločnosti Ryanair dostala hlásenie, že musí kvôli hláseniu o bombe na palube neplánovane zosadnúť v bieloruskom Minsku, jednému z pasažierov hneď bolo jasné, čo je vo veci. Bieloruský novinár Roman Pratasevič, ktorý bol v minulosti šéfom opozičného serveru NEXTA tušil, že tou „bombou“ je on sám. Dlhodobo totiž žil v exile v zahraničí.

Prečítajte si

Cichanovská u prezidentky Čaputovej: My ženy sme silné

A kým lietadlo sprevádzala bieloruská stíhačka, Pratasevič začal v panike odovzdávať všetky svoje osobné veci vrátane mobilu a počítača svojej priateľke Sofii. Aspoň tak to popísal jeden z pasažierov letu agentúre Reuters. Jeho plán bol však márny, Sofia skončila v putách tiež. Pred zatknutím stihla len napísať svojej mame esemesku s krátkym, no výstižným textom: „Mami!“

Sapegovej rodine úrady oznámili, že iba 23-ročná študentka bude minimálne dva mesiace v detenčnom centre. Podľa ruského denníka Novaja Gazeta ju vinia z toho, že organizovala nepokoje a akcie, ktoré narušovali verejný poriadok. Za to jej hrozí až 15 rokov väzenia.

Rodičia odmietajú Sofiinu vinu

Minulý týždeň sa na internete objavilo video, na ktorom sa Sofia Sapegová priznáva, že nelegálne zverejňovala osobné informácie bieloruských policajtov a členov tajných služieb a je redaktorkou kanálu na sociálnej sieti Telegram Čierna kniha. Video je podobné tomu, čo nahral jej priateľ Pratasevič.

Bieloruská opozícia tvrdí, že je to lož a priznala sa pod fyzickým a psychickým nátlakom „Roman je očividne vo väzení bitý. On i Sofia sú pod psychickým tlakom,“ napísala na Twitteri bieloruská líderka opozície Sviatlana Cichanovska.

Podľa informácií, ktoré Sapegovej rodina poskytla britskej stanici BBC, sa Sofia nikdy o politiku zvlášť nezaujímala. Podľa jej matky Anny Dudičovej sa jej dcéra s o tri roky starším Romanom Pratasevičom zoznámila len pred pol rokom. Svoju dcéru opísala ako múdru a sčítanú mladú intelektuálku. V Litve študovala na Európskej univerzite humanitných vied vo Vilniuse európske medzinárodné právo.

Podľa jej otca, ktorý žije v Rusku, sa nikdy nezúčastňovala žiadnych demonštrácií. A to, že Sofia pracovala pre Cichanovsku, úplne vylučujú. „Naše dieťa je obyčajná študentka, obyčajné dievča, ktoré len stretlo Romana Prataseviča. Nič viac,“ povedala Dudičová stanici BBC.

Tvrdenia bieloruských úradov odmietajú aj Sapegovej spolužiaci. „Všetci si myslíme, že je to lož. Je jasné, že sa ten text naučila naspamäť. Neveríme tomu. Sofiino zadržanie má jediný dôvod – vytvoriť väčší tlak na Romana,“ citovali ich zahraničné médiá.

Čudné okolnosti odklonenia lietadla

Študentkini rodičia sa snažia zohnať dcére pomoc, no zatiaľ úplne márne. Matku za ňou ani len nepustili, mohla jej len doniesť oblečenie a hygienické potreby. Sapegovej právnik, ktorý sa s ňou stretol tvrdí, že študentka je zdravá a v poriadku a nesťažovala sa na to, že by jej niekto fyzicky ubližoval.

A hoci je Sofia ruskou občiankou, ruské ministerstvo zahraničných vecí sa k celej veci postavilo veľmi laxne. Sľúbilo jej len, že jej poskytne konzulárne služby. Je totiž známe, že Rusko a Bielorusko majú nadštandardné politické vzťahy, ktoré si zrejme ruská strana nechce pokaziť.

Nad celou situáciou, ktorá sa odohrala v nedeľu 23. mája, sa pozastavuje celý svet. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorý je považovaný za posledného európskeho diktátora, to obhajoval v parlamente. Tvrdil, že lietadlo museli odkloniť pre extrémne vysoké bezpečnostné riziko. Podľa neho sa nachádzalo tesne nad bieloruskou jadrovou elektrárňou, no snímky z radaru to nepotvrdili.

Odvolával sa na e-mail od palestínskej militantnej skupiny Hamas, že na palube lietadla bola bomba. Samotný Hamas to pritom označil za „fake news“ – teda lož.

Ďalším argumentom bola aj ďalšia správa o bombe, ktorá údajne pochádzala zo Švajčiarska, no miestne ministerstvo zahraničných vecí to poprelo. „Švajčiarske úrady nemali informácie a nevedeli o bombovej hrozbe na lete spoločnosti Ryanair z Atén do Vilniusu. Zo strany Švajčiarska nedošlo k žiadnemu oznámeniu bieloruským orgánom,“ napísalo na Twitteri.

„Chcem, aby moja dcéra bola znovu voľná a mohla sa vrátiť k svojmu starému životu. No už nie je žiadny starý život. Všetci prechádzame novou fázou našich životov. Desivou fázou,“ povedala Sofiina mama pre Deutsche Welle

Na vyšetrenie celého incidentu bieloruské orgány  vyzvali viaceré štáty sveta na čele s USA a Nemeckom. Bieloruská opozícia sa bojí najhoršieho – mladému novinárovi podľa nej hrozí trest smrti. Ako napokon dopadne on a aj jeho priateľka, to ukážu najbližšie dni a týždne.