Stovky, hlavne mladých ľudí, sa v pondelok podvečer zhromaždili v Bratislave na Hlavnom námestí. V troch slovenských a dvoch českých mestách dnes protestovali ženy aj muži proti návrhu zákona, ktorý by ženám výrazne skomplikoval prístup k bezpečnej interrupcii.

Mesochoritisová: Vytvára to právnu neistotu

Zákon z dielne OĽANO, ktorý navrhla poslankyňa Anna Záborská (Kresťanská únia - poz. red.) prešiel do druhého čítania. Rokovať sa o ňom bude na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína v utorok.

Foto - autorka

“Bojím sa veľkej právnej neistoty, ktorý návrh vytvára, a obávam sa, že predĺženie čakacej lehoty bude znamenať, že mnohé ženy nestihnú zákonom stanovenú lehotu na interrupcie,” povedala pre Ženy v meste Adriana Mesochoritisová, hlavná rečníčka protestu z organizácie Možnosť voľby na otázku, čoho sa obáva najviac, ak by návrh prešiel.

“Určite to tiež prehĺbi sociálne rozdiely, keď mnohé ženy nebudú mať na interrupciu. Ministerstvo zdravotníctva stanovilo cenu za interrupcie na 249 eur, ale ženy udávajú, že reálne náklady sú 414 eur a to si nemôžu mnohé dovoliť,” dodala.

Na proteste vystúpili aj lekárky Petra Kovarovičová a Tatiana Speváková, ktoré iniciovali otvorený list proti Záborskej návrhu medzi zdravotníkmi. Ako uviedli na proteste, podpisalo ho už 220 odborníkov a odborníčok. Obe uviedli, že museli niečo urobiť skôr, pretože návrh im skomplikuje možnosť poskytovať ženám najlepšiu možnú zdravotnú starostlivosť. 

Protesty v Prahe

V Prahe proti novému poslaneckému návrhu z dielne OĽaNO protestovali desiatky ľudí. Iniciatíva Nebudeme ticho! motivovala Slovákov a Slovenky žijúcich v českom hlavnom meste k tomu, aby sa stretli a vyjadrili svoj nesúhlas voči sprísňovaniu interrupcií. 

Napriek tomu, že sa táto reštrikcia bytostne týka ľudí na Slovensku, hovorilo sa skôr o spoločnom európskom priestore. Spomínala sa nepriaznivá situácia v Poľsku či v Maďarsku a prišli aj ženy z organizácie Česká teta, ktorá pomáha poľským ženám s legálnymi a bezpečnými interrupciami na území Českej republiky. 

Protest v Prahe. Foto - Chantal Cocherová

Zazneli aj obavy z novej českej vlády, ktorá sa iba pomaly začína formovať. Tak, ako posledné parlamentné voľby na Slovensku boli skôr voľbou proti SMER-u na čele s Robertom Ficom, tak boli aj tie české skôr hlasom proti Babišovmu ANO. Ako jedna z vystupujúcich na proteste zmienila, Čechom iba ateizmus nemusí do budúcnosti stačiť a môžu sa začať uberať smerom ostatných krajín V4 v sprísňovaní prístupu k legálnym interrupciám. 

Na otázku, prečo sa rozhodli tento protest zorganizovať aj v Prahe, spoluorganizátorka Ivana Morvayová odpovedala, že sa aj ona možno bude chcieť raz na Slovensko vrátiť a nechce žiť v krajine, kde bude prístup k bezpečným interrupciám čoraz horší. ‘'Realisticky si myslím, že im návrh v parlamente prejde. Skúšajú to stále dookola,’' vraví Morvayová

‘'“Ak by som žila na Slovensku a chcela podstúpiť legálnu interrupciu, tak vďaka novej vyhláške už nespĺňam podmienky na uhradenie zo zdravotného poistenia, kedže som prekročila vekovú hranicu 40 rokov. Interrupcie sú v tomto prípade hradené len na základe zdravotnej indikácie. Je to absurdné a diskriminačné. Mnohé ženy, najmä tie z nízkopríjmových skupín, si zákrok jednoducho nebudú môcť dovoliť," hovorí návštevníčka a ďalšia spoluorganizátoka protestu Mariana Krivánková. 

Ak by návrh zákona prešiel, organizátorky sa nemienia svojho nároku na protesty vzdať. Zároveň sa zhodujú, že idálnym stavom by bolo opačné riešenie, a to uľahčovať cestu k ešte bezpečnejším formám interrupcií ako napríklad medikamentózna v podobe potratovej tabletky. 

Záborská a návrh zákona 

Anna Záborská tvrdí, že chce svojím návrhom pomôcť ženám, ženské organizácie, odborníci a odborníčky i ľudia počas protestov upozorňovali, že by v praxi mohol ohroziť zdravie, život a dôstojnosť žien. Podľa návrhu by sa mohla predĺžiť lehota na rozmyslenie o potrate zo 48 na 72 hodín, pôvodne to bolo 96 hodín.

Zaviesť by sa mohol osobitný príspevok pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Súčasťou návrhu je aj premenovanie umelého prerušenia na umelé ukončenie tehotenstva, ako aj zákaz reklamy na dostupnosť potratov a na služby a tovary spojené s výkonom umelých potratov. Niektorí poslanci avizovali predloženie pozmeňujúcich návrhov, ktorým by chceli zákon zmierniť.