Všetci sa počas pracovného týždňa niekam ženieme. V rýchlom tempe často zabúdame na to najdôležitejšie, vďaka čomu môžeme fungovať na sto percent – oddych a psychohygienu. Viete, prečo je psychohygiena taká dôležitá a prečo by ste na ňu nemali zabúdať?

Väčšina z nás sa stará najmä o svoj zovňajšok. Navštevujeme kaderníctva, kozmetické salóny, ráno trávime desiatky minút v kúpeľni. Na duševné zdravie však často zabúdame. Psychohygiena je ale veľmi dôležitá na udržiavanie celkového zdravia a vnútornej pohody. Poradíme vám 5 oblastí života, v ktorých aj drobná zmena pomôže prinavrátiť psychickú pohodu.

Objavovanie nových miest

Pri psychohygiene veľmi pomáha zmeniť miesto a zaužívané stereotypy. Nájdite si vo svojom okolí zaujímavú atrakciu, zrúcaninu hradu, vyhliadkovú vežu alebo akékoľvek miesto, ktoré ste ešte osobne nenavštívili. 

Pri prepnutí na iné myšlienky niektorým pomáha aj dlhá jazda autom. Zapnite si vo svojom telefóne GPS navigáciu, nezabudnite kvôli bezpečnosti na držiak na mobil do auta, nalaďte si rádio a nechajte sa viesť navigáciou na nové miesto. 

Pohyb je základ

Pravidelný pohyb je mimoriadne potrebný nielen pre naše telo, ale aj psychiku. Odbúrava psychické napätie, znižuje pocity úzkosti a depresie. Nemusíte denne behávať polmaratón, k psychickej pohode stačí úplne máličko. 

Doprajte si každý deň aspoň 30 minút pohybu, napríklad vo forme chôdze. Vystúpte cestou z práce o jednu zastávku skôr a prejdite sa domov alebo používajte namiesto výťahu schody. Vďaka drobným zmenám návykov pri každodenných činnostiach budete mať postupne lepší pocit aj kondíciu. Ako sa hovorí – v zdravom tele, zdravý duch.

Foto - bigstock

Udržiavajte work-life balance

Počuli ste už niekedy o work-life balance? Z angličtiny to môžeme preložiť ako rovnováhu medzi súkromným a pracovným životom. Takouto formou „benefitu“ sa už chvália mnohé firmy a vedia prečo. Práca nám niekedy zaberá množstvo času a čo je horšie aj energie. Stanovte si počas dňa pevné hranice, kedy pracujete a kedy sa začína váš voľný čas. Asi žiaden zamestnávateľ nechce mať na pracovisku vyhoreného zamestnanca, a preto myslite aj na svoje psychické zdravie a pohodu. 

Nájdite si hobby

Je mimoriadne dôležité mať vo svojom voľnom čase niečo, čo vás baví a napĺňa. Psychohygiene veľmi pomáhajú aj pravidelné rituály a každá duševná činnosť, ktorá pomôže „vypnúť“ hlavu od každodenných starostí, povinností či stresu. 

Dobrou voľbou je napríklad maľovanie, bicyklovanie, cvičenie jogy, čítanie kníh či stretnutie s priateľmi. Tým, ktorí celý deň pracujú za počítačom, môže k odreagovaniu pomôcť manuálna práca v záhrade, presádzanie kvetov, kosenie trávnika alebo strihanie kríkov.

Foto - bigstock

Usmievajte sa a myslite pozitívne

Pozitívne myslenie neodmysliteľne patrí k psychohygiene a mentálnemu zdraviu. Úsmev je prirodzené antidepresívum a zároveň spríjemní deň aj ľuďom vo vašom okolí. Nájdite si večer pred spaním chvíľku na zrekapitulovanie dňa a vyzdvihnite pozitívne momenty, ktoré sa vám udiali. Potešil vás niekto milým slovom? Pridržal dvere výťahu alebo pustil pred seba v rade pri pokladni? Aj takáto na prvý pohľad jednoduchá vec môže veľmi významne ovplyvniť celý váš život. Naučíte sa vďaka tomu pozitívne myslieť a tešiť na každý ďalší deň.